Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Cred ca in loc de cutia de carton, care se uda la ploi, siapoi tine umezeala, poti folosi cu succes un gardut din plasa din aceea cu ochiuri mici, pe care o pui in jurul tufei si apoi o umpli cu frunze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

diditel

metoda recomandata de Es este foarte buna,cealalta sa n o folosesti la nici o planta ce are nevoie de protectie,
culoarea florilor variaza pe aceiasi planta functie de varsta pe care o au,
denumirea Hydrangea spune ca i place apa hydra=apa
necesita intradevar un  pH sub 5,dar mranita nu are pH usor acid ,chestia asta cu pH ul e mai dificil de realizat fara un aparat de masurare a aciditatii solutiei solului,daca apar cloroze(ingalbenira frunzelor)atunci e de rau si trebuie intervenit pentru corectarea aciditatii,pamantul  de padure are un pH mai mic,de asemenea anumite sortimente de turba,

penelopa

Quote from: penelopa on November 04, 2008, 11:57:28 AM
..un ultim" icnet" de  Hortensie şi în grădina mea ............ de la primăvară încolo că abia am plantat o rădăcină cu 2-3 beţe:
Măi, dragă Dediţel, dar hortensia mea Asper albastră ...... de ce roz  ??? Tot de la ph  mi se trage sau de la Furnizor - Bakker ???

diditel

greu de spus,fiecare presupunere poate fi adevarata,dar daca reusesti sa cobori pH ul sub 4,5  bakkerul se va ..albastri de ciuda :D

penelopa

Da, merci, singurul meu instrument de măsură pentru unele necesităţi ale plantelor  este ..... degetul  :D  ... nu ştiu dacă e valabil şi la ph-ul solului.  ;D

cara

bre diditel, hai salut si bine ne-am cunoscut!
eu atata iti spun: am aflat ca pentru a avea o hortensie de culoare albastra, trebuie sa-i dai  papa bun, adica alaun de k

e adevar-adevarat, mie cand imi spune Ionut ceva, asa este! si asta el mi-a spus-o!
iar daca te uiti la topicul de gazon, ai sa vezi ce gazon beton am eu, tot datorita lui!

 


diditel

bre Cara,hai salut si bine ne am intalnit prin galaxie

alaun de k? K ul vine de la kalium nu? :D piatra acra adica,acru=acid,stii ca are dreptate ....
cat despre gazon ce sa zic...creste si singur  :)

diditel

abia acum vad ce ai in avatar...scuze,ai un gazon super :D :D :D

sicamin

Diditel ,deci eu daca pun piatra acra la hortensia mea roz ,se face albastra? :D

diditel

da,dar asteapta sa ma documentez ca sa nu spun prostii,ma refer la cantitatea ce trebuie folosita

einsteinitza

Maine plantez si eu hortensiile mele in gradina, sa vedem cum le va merge.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

diditel

iata ce zice cartea
la hortensiile albastre in pamantul de cultura se adauga 4-6 kg alaun(5kg la metru cub)
se mai poate administra in apa de udat astfel
-iulie de trei ori 2-4 gr/l
-august de trei ori 3-5 g/l
-septembrie tot de trei ori 4-6 g/l
pH ul necesar pt a obtine culoarea este 3,5-4
(date extrase din literatura de specialitate a anilor 50)

Ionela

Alaunul asta nu-l foloseau alchimistii si vrajitoarele??  ::)   :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa


sicamin

Pene ,asa arata si a mea,si vreau sa incerc sa-i schimb culoarea.
Alaunul este acelasi lucru ca si piatra acra?

diditel

sica iata ce stiu eu despre ...pietre
piatra acra (alaun)=sulfat dublu de potasiu si aluminiu
piatra vanata=sulfat de cupru
piatra amara=sulfat de magneziu,desi la acesta s ar putea sa i zica sare amara
ideea este ca primul se foloseste la schimbarea culorii hortensiei din roz in albastru
succes

GetaV

Tata punea albastru de metil sau cerneala si se colorau dar nu tin minte proportiile

sicamin

Eu incerc ,desi am doar una mica ,obtinuta din butas.Parca mi-ar placea mai mult albastra 8) .

adrianam

Unde se gaseste alaun de vanzare? Ca mi-ar place si mie una sa fie albastra.

Am vazut astazi in curtea unei case o tufa de hortensie plina de flori roz, care statea in plin soare. Alte tufe care erau pe sub pomi sau mai la umbra, nu erau asa pline de flori ca cea aflata in soare. Se pare ca totusi ii prieste soarele mult, combinat cu multa apa la radacini.

vernil

Acelasi aspect l-am observat si eu la hortensiile unei vecine. Stau in soare toata ziua si sunt pline de flori.
La magazinele de specialitate se gaseste un produs care schimba culoarea hortensiilor. Nu e foarte scump, insa nu stiu daca e alaun sau ceva similar.

cristinaf

De patru zile am ingropat roata imprejurul hortensiei mele coaja maruntita de molid si, din cate observ, pare a se intoarce catre albastru.
Ma gandeam sa incerc sa o ud cu apa de la fantana pentru ca apa de la robinet e calcaroasa. Poate ajuta, desi habar nu am daca exista o diferenta de ph intre cele doua. Dar incerc si asa.



sicamin

Ika ,dar are o culoare super ,mi-ar placea si mie asa !
Eu am avut ceva piatra acra dar a stat la umezeala si nu mai e buna.  La Kaufland  gasit creion pentru pus la rani dupa barbierit ,dar are in compozitie doar sulfat de aluminiu. O fi bun oare?
Eu cu apa din fantana ud toate plantele .

cristinaf

Astazi mi-am invins comoditatea si mi-am udat plantele cu apa de la fantana. Sper sa ma tina.  :D  
Despre creion nu stiu nimic, din ce am citit eu pana acum se recomanda coaja maruntita de conifere, asa ca am incercat, dar e posibil sa mai fi ramas substante in substratul ei si de aceea sa mai pastreze noanta de albastru.
Inca stau pe ganduri daca sa tai floarea pentru a usura cresterea plantei sau nu  ???  Totusi, parca nu ma indur pentru ca nu stiu daca mai apuc sa ma bucur de ea la primavara, mai ales daca se vor repeta gerurile din acest an.

andreiacamelia

Ce superba e! Si Hortensia si culoarea. La bafta mea............... :-\!!!!!!

penelopa

Mă gândeam că Hortensia Asper e ..... "asper" fiindcă are floare alb+albastru.  ;D Dacă mă uit bine la a mea pe care am luat-o ca Asper albatră dar e roz, am ajuns la concluzia că de la forma florii i s-ar  spune aşa   ;), adică, eu credeam că floarea va fi toată  plină de petale şi când colo..... are petale doar pe margine, în mijloc având nişte floricuţe mici şi pufoase .........
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/17775029 şi parfumate  :)