Narcissus

Started by ati, March 27, 2008, 11:12:28 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Nu pot concura cu splendorile lui Pogeo dar tot nu ma las  ;D
http://codruta.sunphoto.ro/narcise/QRPJQXIUDNSZZEJZRLI
http://codruta.sunphoto.ro/narcise/VJFRIYPFOTGYQCYYMCJ

Si o intrebare: la cele care sunt in ghiveci scot bulbii dupa ce s-au ofilit frunzele si ii pastrez ca si pe cei de la lalele?

popgeo

Quote from: Codruta on April 12, 2009, 02:34:11 PM
Nu pot concura cu splendorile lui Pogeo dar tot nu ma las  ;D
http://codruta.sunphoto.ro/narcise/QRPJQXIUDNSZZEJZRLI
http://codruta.sunphoto.ro/narcise/VJFRIYPFOTGYQCYYMCJ

Si o intrebare: la cele care sunt in ghiveci scot bulbii dupa ce s-au ofilit frunzele si ii pastrez ca si pe cei de la lalele?


Cred ca ar fi bine sa scoti planta cu tot cu pamint din ghiveci  dupa ce trece floarea si sa o pui in gradina.  In felul asta o sa aiba ocazia sa isi reimprospateze fortzele pina sa zicem in iulie-august pina trec frunzele si apoi, sa zicem in septembrie le poti scoate si muta din nou in ghiveci.

popgeo

Quote from: Myrela on April 12, 2009, 12:53:42 PM
Wow ce superbitati!!!!!!! si fata de masa la fel!!!!!
si eu vreaaaaau  :P  :D

Fatza de masa nu cred ca o sa am in plus ca nu a facut pui de cind o am....;-)

Myrela

    :D :D astept pana face pui ;)  :D
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Codruta

Quote from: popgeo on April 12, 2009, 04:08:15 PM
Cred ca ar fi bine sa scoti planta cu tot cu pamint din ghiveci  dupa ce trece floarea si sa o pui in gradina.  In felul asta o sa aiba ocazia sa isi reimprospateze fortzele pina sa zicem in iulie-august pina trec frunzele si apoi, sa zicem in septembrie le poti scoate si muta din nou in ghiveci.

Dar tu crezi ca eu am ditamai gradina ca si tine?!!! ;D :D Ma duc si le pun pe camp pana in iulie-august si poate nu le baga nimeni in seama ca nu stie ce sunt :D si mai am ce planta in septembrie.
Daca raman in ghiveci nu isi improspateaza fortele? Asta intreb pentru cultura generala ca nu prea am curajul sa le las in ghiveci ca risc sa le pierd din cauza umezelii prea mari. Am scos cativa din hippe afara si tare cred ca trebuie sa-i duc inapoi in casa. De cand i-am scos stau tot cu "picioarele" in ud. Nici o sansa sa-i vitaminizez :( Poate daca le dau cu pipeta ;D

Marmoset

Wowwwwww!!!!!  :o :o :o :o :o Sunt frumoase foc!

mihail

Doamne...inca n-ai murit ?....nu vezi cum te chinuie:vine rar,"baga" niste poze si o sterge,nemai interesindu-l urmarile groaznice.

Marmoset

Popgeo, esti de-a dreptul sadic! Ce fericire cred ca ti-au adus minunile astea...  :o :o :o :o :o

popgeo

Astea inca sint buchete care nu sint 'lucrate" suficient. Le-a facut mama cam la repezeala....
Da eu am invatzata sa bat fierul cit e cald, daca "sucombezi incet".. treaba poate fi grabita cu un set mai serios de poze..;-), asa ca m-am executat.... vorba aia.. mai bine sa fie mai scurt"sejurul"...;-)  Daca  si miine vad  postari de ale tale inseamna ca ne-ai pacalit si de fapt  bagi fitile si nu te tzii serios de sucombat.

penelopa

Geo,  spune-i mamei tale să se pregătească pentru toamnă de neşte bulbi din narcisele alea  bengoase!!
Pentru mine  ;)

georgette

Quote from: popgeo on April 20, 2009, 06:48:05 PM
Astea inca sint buchete care nu sint 'lucrate" suficient. Le-a facut mama cam la repezeala....
Da eu am invatzata sa bat fierul cit e cald, daca "sucombezi incet".. treaba poate fi grabita cu un set mai serios de poze..;-), asa ca m-am executat.... vorba aia.. mai bine sa fie mai scurt"sejurul"...;-)  Daca  si miine vad  postari de ale tale inseamna ca ne-ai pacalit si de fapt  bagi fitile si nu te tzii serios de sucombat.
mai Geo(daca esti geo e musai sa ti zic LA MULTI ANI! ;) ),ce te faci matale daca noi chiar ne tinem de cuvant si sucombam?ti ai pus intrebarea?..mai bine ai face sa ne ''reanimezi'' un pic cu ceva bulbi de narcise ca sa putem sucomba si la crini si ..la ce oi mai avea pe acolo ! :D :D :D..ca altfel ramai fara "telespectatori" (ca io cam asa ma uit ..ca la TV cand incepe programul tau  ;) :D :D :D)

myky

Quote from: penelopa on April 23, 2009, 11:41:27 AM
Geo,  spune-i mamei tale să se pregătească pentru toamnă de neşte bulbi din narcisele alea  bengoase!!
Pentru mine  ;)
deci, cand faci lista pt. geo, pune cate un bulb in plus :-*

penelopa

Quote from: myky on April 23, 2009, 01:07:13 PM
Quote from: penelopa on April 23, 2009, 11:41:27 AM
Geo,  spune-i mamei tale să se pregătească pentru toamnă de neşte bulbi din narcisele alea  bengoase!!
Pentru mine  ;)
deci, cand faci lista pt. geo, pune cate un bulb in plus :-*
Ba 2........ să fie cu  soţi    ;;D

Marmoset

O fi corcita cu Amarylis de face atatea flori pe o singura tija! Dar...e frumoasa tare de tot, si asa de diafana...! :o

myky

Quote from: penelopa on April 23, 2009, 01:30:15 PM
Quote from: myky on April 23, 2009, 01:07:13 PM
Quote from: penelopa on April 23, 2009, 11:41:27 AM
Geo,  spune-i mamei tale să se pregătească pentru toamnă de neşte bulbi din narcisele alea  bengoase!!
Pentru mine  ;)
deci, cand faci lista pt. geo, pune cate un bulb in plus :-*
Ba 2........ să fie cu  soţi    ;;D
daca sunt pana-n 10 soiuri poti sa bagi 2, daca depaseste, lasa unu, ca 'e' prea multe :D

popgeo

Or sa fie mai putine de vinzare din cele mai deosebite pt ca se inmultesc mai greu si a trebuit sa le mut anul trecut.


Quote from: myky on April 23, 2009, 04:19:16 PM
Quote from: penelopa on April 23, 2009, 01:30:15 PM
Quote from: myky on April 23, 2009, 01:07:13 PM
Quote from: penelopa on April 23, 2009, 11:41:27 AM
Geo,  spune-i mamei tale să se pregătească pentru toamnă de neşte bulbi din narcisele alea  bengoase!!
Pentru mine  ;)
deci, cand faci lista pt. geo, pune cate un bulb in plus :-*
Ba 2........ să fie cu  soţi    ;;D
daca sunt pana-n 10 soiuri poti sa bagi 2, daca depaseste, lasa unu, ca 'e' prea multe :D

penelopa

Deci... alea "puţine"  vor fi ale mele  :P

Mihai


penelopa

Am avut şi narcise deosebite ( tot de la Bakker) dar, puţin cam ...... şifonate :
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/PDLGPVQOQLHGXVYIZFE

Codruta

Si ale tale trebuiau sa fie cu mijloc roz dar au iesit portocaliu? La mine asa s-a intamplat.

popgeo

Veste buna... am dat de producatorul de narcise din USA care are narcise cu petale (nu cupa) roz si mi-a scris ca o sa vinda citeva. Sint foarte scumpe... dar  cred ca merita. Si sint relativ la inceput de hibridizare asemenea rezultate .. adica rozul din petale e cam pal dar e roz.

penelopa

În aprilie-mai, anul ăsta, am primit de la Bakker bulbi de narcise de vară. Nu i-am plantat în ideea că bulboasele se plantează toamna.
I-am plantat acum, de vreo 3 săptămâni şi ............ au răsărit toţi  :(  Ce mă fac  cu narcisele peste iarnă  ???    (au deja 10 cm înălţime ) .


Codruta

Pene, daca spui ca sunt narcise de vara si daca le-ai primit in aprilie-mai ar fi trebuit sa le pui atunci in pamant. Acum nu poti sa faci de cat asa cu a zis Simonaelena, adica sa le lasi in pace. Si eu am mai patit asa cu lalele puse in octombrie si care au rasarit in noiembrie. Au trecut peste iarna cu frunze si fara probleme ;D
La mine au rasarit si au frunze destul de mari niste zambile pe care le-am pus in gradina in primavara, dupa ce s-au ofilit in ghiveci. Nu inteleg de ce s-au grabit asa. Poate vor sa faca flori de doua ori pe an ;D :D

gabriela jalba

Pene sa pui niste frunze peste ele,si e bine. Nu vor ingheta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=