Lantana

Started by cara, June 14, 2007, 09:28:52 PM

Previous topic - Next topic

myky

Quote from: gomez99 on September 12, 2008, 11:41:18 AM
iata o lantana care a stat in soare toata vara. acum nu mai arata asa, ca am tot taiat crengute din ea.  e adeverat ca de cind se stie e planta de interior numa iarna.
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a136779/00000004
si eu o tin afara, la soare, de primavara pana toamna.

gabriela jalba

Cred ca la a mea e vb de adaptare. Pina la inceputul lui august a avut ceea ce se cheama "unm loc caldut",apoi am scos-o in mijlocul curtii,in vitregia soarelui....N-a murit,dar e cam prapadita.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Liana, iata ce harnicuta este lantana pe care am primit-o de la tine. Vorba ta, nu pot sa n-o laud.

[attachment deleted by admin]

rox94ana

foarte frumoasa! eu am niste butasi pusi la inradacinat. :)

liana

ma bucur mult, Nicol....sigur trebuie sa o lauzi, sa vezi cu cate flori te va bucura :)

Dan Hibiscus

ceva experiente cu ea tinuta iarna afara :D

cara

afara? lantana? la minus 20 de grade?  :o

Dan Hibiscus

care minus 20 grade , la iasi e zona de nord si am mers cu geaca de toamna anu trecut asa de "cald" era, poate se muta california aici si acolo .....doamne ajuta. :D

gabriela jalba

Am luat lantanele in casa,ca nu le place totusi frigul...arata cam jumulite.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Si eu le-am bagat inauntru ca incepuse sa se ingalbeneasca frunzele si sa cada. Au ramas doar varfurile cu flori.

Fleurf

 Lantanele suporta bine frigul. Eu iarna le tin la rece 5-10*C si la lumina iar daca nu le tai infloresc toata iarna. Anul asta am scos 2 din cele 3 plantate in gradina dar inca sunt toate afar si arata f bine.
Am primit de la cineva una alba prinsa deja si niste lastari de galbena care sunt pusi la prins.

gabriela jalba

Aici a fost mai jos de 5 grade. A cazut si ceva bruma....Le-a "rumenit" !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

 La mine inca n-a cazut bruma. Oricum trebuie tunsa scurt cand intra la iernat asa ca nu-i bai  ;)

cara

Fleur, iti dau orice floare, orice soare  ;D daca o sa-mi dai si mie candva un lastar de la aia alba...

lala

Fleur,eu am o lantana mica si are boboci ce fac?O las sa infloreasca,sau o tai?

doina

Daca are lumina buna va inflori  :D .

Fleurf

 Asa cum a zis Doina daca are lumina isi continua vegetarea dar mai incet. Am avut si eu una anul trecut care a inflorit toata iarna desi a fost la racoare dar a avut lumina.
Am sa pun mai spre primavara lastari Cara ca acum mi-e teama sa nu dau gres si sa stric lastarii degeaba si e micuta. Spre primavara mai creste si ea si lucreaza si natura alaturi de mine  ;) Imi mai aduci aminte!

cara

ok, Fleur, am sa te mai rog in primavara.

acum sa va zic cum procedez eu cu lantanele:


toamna le bag in casa, fara sa le tund, pentru ca asa cum zice Fleur si Doina, infloresc toata iarna.
in primavara, cand le scot afara, le tund drastic si noii lastari nu mai tanjesc datorita schimbarii de temperatura, locatie, etc.

lala

Bun,o las sa-si faca de cap ca are lumina-este pe geam la est.Abia astept s-o vad inflorita ;) ;) ;) ;) ;)

blueheart_d

eu am pus la prins in vara o gramada de lastari alpi si galbeni, dar s-au prins numai trei si inca nu stiu ce culori sunt. pot sa le fortez cumva inflorirea? poate mai ajut pe cineva.

Fleurf

 Daca au lumina buna ar trebui sa infloreasca. Pune-le ceva ingrasamant pt plante cu flori. Ai mei sunt toti cu boboci si flori cei pusi in vara.

Nicol Caloian

Si puiul meu de lantana primit de la Liana infloreste incontinuu. Cred ca am sa-l transfer intr-un ghivci mai mare sa se dezvolte in voie! (Liana  :-* :-*)

Fleurf

 Lasa-l la primavara Nicol ca altfel la primavara va trebui sa schimbi iarasi ghiveciul. Il umple de radacini tare repede.

Nicol Caloian

Pai e intr-un ghivecel cat un pahar de unica folosinta. Nu prea cred ca se simte bine si nici suficienta hrana nu cred ca are. Ma doare inima ca mi se pare ca se chinuieste. O sa-l schimb si la primavara daca va fi nevoie.

Fleurf

 Sigur o sa fie nevoie. Nu-i pune acum un ghiveci mare.