culori

Started by lovetulip, July 28, 2008, 06:50:15 AM

Previous topic - Next topic

Fleurf

 Daca ai bani suficienti iti faci si la tara tot confortul de la oras. Am vazut atatea vile izolate, chear si manastiri unde era toaleta si baie cu apa calda curenta, centrale pe lemne, panouri solare si toate celelalte. Se geseste solutii pt orice problema bani sa ai!

Myrela

Vio ne intreba la inceputul topicului despre casuta din gradina...................bani sa fie , idei se gasesc pe toate gusturile

Am crescut la tara [ la casa]  si aveam confort  mai mare decat acu' la bloc [ tot la tara] adica :a locui la casa la tara  inseamna mai multa munca [ miscarea e sanatoasa], produse alimentare bio, aer curat  ;toate astea dau un ''confort'' mai mare decat cel ''monden''

parerea mea

    visele deaia-s vise sa nu se implineasca............in viata asta.......
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gabi_gabriella

Quote from: doina on September 21, 2008, 09:24:39 AM
dar si noroaiele de pe ulite, de toamana pana primavara , uneori . >:( ;D

De parca la oras nu sunt noroaie pe .. cica strazi .. ca de ..sunt in oras ...
Si vorba lui Fleurf , daca ai bani, oriunde iti poti asigura confortul de la oras

costieanuconstantin

daa, da putini oraseni stiu ce inseamna viata si munca la tara, si cate sacrificii si renuntari trebuie sa faci, mie mi-ar place

Fleurf

 Viata are avantaje si dezavantaje si la tara si la oras, dar cand ai copiii la scoala e totusi mai bine sa stai la oras, desi in ultima vreme scolile de tara le depasesc in ceea ce priveste dotare pe unele de oras si daca mai au si dascali buni...dezavantajul dispare.

ozimandias

Quote from: penelopa on September 21, 2008, 09:00:14 AM
Intr-adevar, vise, ca, in realitate, nu cred  ca vreuna dintre voi ar putea trai, permanent, in casele alea visate  "ale bunicilor".
Cand stai la bloc in toate  conditiile prezentului, e normal sa-ti doresti ceva rustic. Dar, daca trebuie sa locuiesti la curte si casa (si la tara), e cam greu sa mergi la WC in curte, sa calci pe presuri tesute manual, intinse pe lut (in loc de parchet), sa dai cu var casa, sa mananci din strachini cu lingura de lemn.....  etc. si asta, tot timpul... iarna si vara.
Mutati-va voi la curte si ........ mai discutam. :P

Pene, eu ( care sunt a treia generatie de bucuresteni), visez la o casa la tara doar din mai pana in septembrie... Toamna si iarna ma deprima la tara. Daca ma duc la soacra mea aproape la doua saptamani vara, toamna si iarna nu calc pe acolo (iar soacra mea are cam tot ce am si eu acasa...). Nici acum, ca e frig, nu am fost, desi ieri au cules via si ne-au amenintat cu must...
Acea casa care o visez eu (sau macar o camera-doua) sigur vor arata asa cum le-am descris. Oale de lut si linguri de lemn, doar pentru decor, am spus. Desi-mi plac teribil, nu cred ca as putea sa mananc dintr-un vas de lut.
Spre exemplificare, bucataria mea, deocamdata arata cam asa (mentionez ca am scos din bucatarie aragazul, care e ultra-modern  ;D):.
Am uitat sa pozez plosca cu dop din cocean de porumb si ulciorul care cred ca are 80-90 de ani (l-am luat de la bunica). Si mai am sus pe dulapuri ulcele, si diverse forme de cani.
Am pastrat un perete gol in bucatarie pe care-mi doresc un dulap cam asa (dar un pic mai mare) pe care sa pun numai vase de lut si linguri de lemn din astea sau.
Si voi incerca sa fac impreuna cu fiica mea asa ceva pentru bradul de Craciun:.
Si pentru ca cei care mi-au pus o oglinda, fara nici un pic de simt estetic, mi-au fixat-o cam jos, cum am vazut, m-am gandit ca-mi trebuie asa ceva deasupra. Si am cautat, dar n-am gasit. Iar ieri, la chioscurile cu artisti populari din Bucuresti, am gasit.

Si, mai am, si o pastrez cu sfintenie, o ie, care cred ca are 2 kg. Doamne, o iubesc. E superba. E cusuta manual, de bunica soacrei mele, si e plina de margelute albastre. Acum nu fac pe patriotul, insa e cea mai fumoasa bluza pe care am vazut-o vreodata.
:D



gabriela jalba

Gagici!!! Cele care va doriti o casuta micuta,inseamna ca a-ti stat tot in larg!!! Eu care am ap. de 27mp,sufar!!!!!!!!Mi-am facut casa de 100mp si am doar dormitor,camera de zi,bucatarie,baie(mica) si hol. Asta ca sa ma rasfat in spatiu!!! Dupa lucrurile taranesti din lemn...numai alea vechi imi plac. Ce vad prin tirguri is stifturi!! Lutul in schimb e super!!!! si autentic mereu. Sa stiti ca mai acum doi ani am capatat de mosi doua strachini si ca am mincat "zeama" in ele pina s-au spart...Tot am zis ca-mi iau altele... Toate dichisurile tale,is faine Ozi !!!!! O sa-ti faci tu timp sa le stergi de praf si sa le lustruiesti!!!! La cit mai multe!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Ozi, sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti realizezi visul! Dar lamureste-ma, cum ai scos aragazul din buzatarie ? Unde l-ai pus, ca undeva tot trebuie sa gatesti!

ozimandias

Quote from: vernil on September 21, 2008, 08:15:28 PM
Dar lamureste-ma, cum ai scos aragazul din buzatarie ? Unde l-ai pus, ca undeva tot trebuie sa gatesti!
;D
Pe balcon.
Nu ma spetesc cu gatitul. O ciorba la trei zile si in rest... cuptorul sa traiasca!

vernil

M-am linistit, credeam ca ai renuntat la el  ;D si ai trecut la microunde, ca alea chiar sunt o mare pacoste ... distrug apa din mancare ,,,

ozimandias

 ;D
:D :D :D
Pe acela il flosesc numai la floricele!!!

lala

Eu trebuie sa fiu fericita,am visat o casa la sat si o am.Inca nu m-am mutat,dar e gata si are tot confortul de la oras si 130mp locuibili.Cum va fi ???voi vedea!Oricum am spatiu si gradina sa-mi fac de cap cu copaci,tufe si flori.Cel mai sigur e ca va fi muuuuuuuuuult de lucru permanent.Nu sufar dupa oras,ma oboseste aglomeratia!

lala

Sa va arat casa de vacanta a prietenilor nostri:

Are si razboi de tesut si roata si toate cele,o sa mai fac poze,e chiar un mic muzeu!

[attachment deleted by admin]

lala

Ozi daca vrei s-o vezi sa-mi spui,e la soveja.

vernil

Ce frumos arata casa, atat interiorul, dar si exteriorul. Au pastrat prispa cu acele modele cioplite in lemn, ce dor imi este de o astfel de casa! Imi amintesc cand dormeam in pripsa, la bunici, in noptile de vara ... Ce usor era totul atunci, nici o grija ...

ozimandias

Quote from: lala on October 03, 2008, 09:46:11 PM
Ozi daca vrei s-o vezi sa-mi spui,e la soveja.
Nu pot sa cred! E fix ce visez eu. Cand am vazut poza am avut un sentiment de deja-vu  :D
Felicitari proprietarilor. Poate intr-o zi voi posta si eu asemenea poze  ::)

ozimandias

Am inceput sa adun material pentru casa din vis!  :D

[attachment deleted by admin]

einsteinitza

He,he he,vei ajunge repede sa nu mai ai unde sa le pui,chiar in casa mult visata.Eu am casa plina ,doar stii,am dus cu greu si la pensiuni,am magazia plina de lazi de zestre,cufere,tavi si ceaune de cupru,o masa sculptata,douazeci de scaune,covore manuale minunate,lucrate marunt de parca sunt de matase. Noroc cu urmatoarea pensiune,ca altfel..... :D :D :D
Oricum bravo cu bucataria,un inceput pentru ce vei avea la casa ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

imi plac lucrurile vechi si ciudate
imi plac si culorile
io am transformat lucruri vechi (fote si ii) in chestii moderne
imi plac blidarele,cazanele din arama ,ibricele si tigaile vechi
dar le prefer la casa
cu blocu nu mi se pare ca se impaca
sau blidar cu liguri de lemn si strachini de lemn  alaturi de faiantza sau marmura pe jos
asta e parerea mea
ar merge cu dusumea solida
casa cu lut pe jos? bleah
imi place sa umblu in picerele goale da urasc ideea sa-mi fie frig

penelopa

Şi mie îmi plac lucrurile vechi şi ciudate ............... da' în grădină la alţii. ;D

myky

nu as putea sa stau in sticla, inox si mobila asta moderna in veci, brr.
nu am nimic cu ele, dar eu nu rezonez cu asa ceva, iar maica-mea e disperata. cand a venit si a vazut ce am facut si-a pus mainile-n cap :D(fetele care au fost la mine stiu despre ce vorbesc).

gabriela jalba

pai dezvolta,ca io care n-am fost la tine....Si eu string vechituri,ca vreau sa-mi fac in curte o camaruta cu ele. Sper sa nu fie numai vise....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

deci draga mea,acum inteleg de ce ai admirat castronul de lut(era cu cornulete)si puteam sa-ti aduc la intalnire daca stiam ;))Oricum il ai cu prima ocazie si mai am cate ceva ;D numai sa ne intalnim,cel mai sigur la vaslui la lalele.

gabriela jalba

Precis la lale!!! sa dea Dzeu sa fim sanatoase. In iunie plec si nu mai stiu cind mai vin acasa....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on November 23, 2009, 08:02:26 PM
pai dezvolta,ca io care n-am fost la tine....Si eu string vechituri,ca vreau sa-mi fac in curte o camaruta cu ele. Sper sa nu fie numai vise....
pai cam asa (primele 2 randuri de poze si primele 2 poze din randul 3:
http://s33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/