Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

Daaaa, si alcoolul e toxic mai ales pentru neuroni si deocamdata nu e interzis ;)

Intr-adevar a fost interzis in Franta ca instigator la fapte reprobabile. Cum Doamne iarta-ma sa fi fost pictor, poet, prozator etc fara sa te inspire Zana Verde??!!  Ce ar fi fost Van Gogh de nu si-ar fi taiat urechea in plin miraj absintic??

Acum nu mai e interzis, dar .... ehei, ce vremuri.... Ou sont les neiges d'antan... cum spunea monsieur Villon?
Pana la urma veti vedea ca thujona din absint numai efecte psihedelice nu are...

PS Hai ca e tare asta cu purecii! NU STIAM :D :D :D

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Nu stiu daca e adevarata,am citit-o intr-o carte veche de biologie de la bunica-miu si in paranteza era si chestia asta)
banuiesc ca mirosul puternic si uleiurile au un rol in asta
Am intrebat un amic biolog(de fapt zoolog) si mi-a zis ca ar putea sa fie adevarata

Ionela

E logic sa fie adevarata ;D ;D  Bine de stiut pe candvoi avea blanoase ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


Nicol Caloian

Si eu stiu asta de la bunica mea. In fiecare primavara, in luna mai (asa zicea ea, ca cel mai bun e pelinul de mai)  culegea pelin si-l punea prin casa; si mai si usca pentru "vindecat ranile". Asta cu vindecatul ranilor e verificata si intr-adevar are un efect uluitor. Sora mea a avut un accident auto si a stat cam trei luni fara sa se poata misca, motiv pentru care au aparut escare urate de tot. Cu nici o alifie sau sprai dat de medic nu se vindecau. Cand am trecut la ceai de pelin si sulfina, rezultatele au fost uluitoare.

gentiana

sa-mi spui sa te cadorisesc in mai cu pelin
oricum mai creste si se mai taie o data si prin august(in 2009 asa ma facut)

Ionela

"Ce e absintul?E un lung prilej pentru durere...
Caci mii de victime n-ajung si tot mai multe cere".....

Bautura distilata cu inalt continut de alcool - pana la 89%  in volume, absintul pastreaza aroma ierburilor adaugate in procesul de fabricare. Trei plante aromatice stau la baza obtinerii lui: Artemisia absinthium (pelinul), Pimpinella anisum (anasonul) si Foeniculum vulgare (feniculul). Desi pot fi adaugate numeroase alte plante (hizop, melisa, coriandru, nucsoara, ienupar etc.), cele sus-mentionate constituie asa numita "Sfanta Treime" si se regasesc in orice marca de absint ce se respecta.     
Distilarea absintului este similara celei folosite la fabricarea ginului de inalta calitate. Triada absintica se lasa la macerat in primul distilat (72% alcool in volume), dupa macerare urmand inca una sau mai multe distilari.
Absintul traditional este verde (La Fee Verte), dar poate fi si incolor (La Blanche). Dupa prima distilare a maceratului se obtine La Blanche (absintul incolor). Culoarea verde apare fie printr-o a doua macerare (cand alcoolul concentrat extrage clorofila din ierburile adaugate - pelin, hizop si melisa), fie prin utilizarea de coloranti artificiali.
Contrar multor pareri, absintul nu este un liqueur - in procesul de fabricare nu se adauza zahar, ci o bautura spirtoasa, unica prin faptul ca, desi este imbuteliat la concentratie alcoolica mare, se diluaza cu apa inainte de a fi consumat. Este vorba despre un adevarat ritual, ce presupune folosirea unor linguri (fenestrate) si pahare (cu bula) speciale pentru servirea bauturii.
Originar din Elvetia, absintul si-a castigat popularitatea la sfarsitul sec. XIX si inceputul sec.XX, fiind o veritabila muza a numerosi artisti si scriitori parizieni. Iata celebri si devotati "amanti" ai Zanei Verzi: Baudelaire, Rimbaud, Verlaine, Modigliani, Toulouse-Lautrec, Oscar Wilde, van Gogh...
Considerat a fi un drog psihoactiv extrem de periculos, in anul 1915 absintul a fost interzis in SUA si in majoritatea tarilor europene, cu exceptia Marii Britanii, Spaniei, Portugaliei, Suediei. Se credea ca thujona (monoterpena sintetizata in pelin) este responsabila de efectele devastatoare ale bauturii. Teste recente au demonstrat ca absintul contine o cantitate prea mica de thujona (da, denumirea e derivata de la Thuja sp.!) pentru a putea provoca efecte psihedelice.
Multa vreme s-au facut speculatii cum ca aceasta substanta ar actiona in mod similar THC (responsabil de efectele Cannabisului), dar nu este asa. Ea practic blocheaza inhibitorul sef al sistemului nervos central - acidul gama-aminobutiric (GABA). Acest GABA regleaza nivelul de excitabilitate nervoasa - cu alte cuvinte, frecventa descarcarilor neuronale. Daca este blocat de antagonistii sai (printre care si thujona), creste excitabilitatea nervoasa - de unde si starea de high ! Neuronii vor descarca tot mai multe impulsuri - practic vor trage cu foc automat! - ceea ce va determina aparitia spasmelor musculare si a convulsiilor. Acesta este mecanismul prin care dozele mari de thujona devin letale.
Thujona este foarte toxica atat pentru creier, cat si pentru ficat. In doze mici are efecte imuno-stimulatoare, dar, in acelasi timp, provoaca anxietate si insomnii. Din cauza toxicitatii, in unele tari exista norme privind continutul maxim admis de thujona in diverse produse.
Asadar este thujona responsabila de efectele psihedelice ale absintului? Categoric NU, deoarece concentratia acestui compus in absintul autentic  nu depaseste 6 mg/ L - doza mult prea redusa pentru a avea vreun efect! Opiniile actuale sunt impartite :
1. nerespectarea procedurii corecte de fabricare genereaza alti compusi toxici (este cazul absinturilor "falsificate") ce pot cauza blocaj renal, disfunctii hepatice majore si chiar moartea;
2. concentratia alcoolica ridicata a absintului ucide cu mult inainte ca thujona din absint sa inceapa a-si manifesta efectele!

Inchei cu opinia Dr.Valentin Magnan conform careia "alcoolul si absintul degenereaza rasa franceza!" Desigur, o degenerau cu un secol in urma, caci astazi e verde la consumul de absint! Desi nici pe departe acelasi farmec...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Ionela

Adevarat cu vindecarea ranilor, Nicol. Cunosc si eu 2 cazuri.

Genti, poate prin septembrie te invit la un absint ... productie proprie din pelinul de latineeeee! Absolut netoxic ca pun mai mult zahar si apa :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

la cat beau eu...
sa-mi spui daca pelinul il vrei cu radacina sau fara

Claudiu

Mersi Ionela de articolele privind Artemisia absinthium. Cautasem ceva pe net dar nu am apucat sa scriu. Apoi la urma urmei ideea e a ta si tu trebuia sa ai in primul rand placerea documentarii.  Ai afirmat pe undeva ca ce rost are sa scrii ce au mai scris altii despre plante. Nu ai avut dreptate si dovada e ca ai scris lucruri interesante despre ce au scris altii despre o planta plus completari personale. Doar nu ai pretentia sa nu se mai descrie o planta odata ce ea a fost descrisa candva, undeva de cineva.  ;D
Nu uita afirmatiiile de genul: Cine scrie cele citite intr-o carte s-a instruit si "citeaza", cine scrie despre cele citite in doua carti face un studiu comparativ, cine scrie cele citite in mai multe carti face o sinteza, cine face o sinteza la care adauga observatii personale a mers mai departe decat cei pe care i-a citit. Am sa afirm ca e rar cand poti merge mai departe cu ceva nou dar ca si o sinteza e intodeauna mai mult decat binevenita.
Deci dupa cum vezi se poate, nu regret ca nu te-am ajutat pentru ca acum ai satisfactia deplina a muncii tale.
Apoi ceilalti pot veni cu informatiile lor. Niste poze de teren ar fi fost bune daca le avea cineva.
Eu n-am.   :-[ As adauga ca Artemisia absinthium e din acelasi gen cu Artemisia beepnculus ( mai sa fie, forumul asta imi corecta numele plantei, daca asa ii zice dra...cunculus ce treaba are forumul sa se bage, asta da cenzura  ;D), fantasticul condiment mult folosit de unii in Ardeal, cred ca putin folosit in sud si relativ mult folosit de unii in Moldova, daca ma insel corectati fara retineri, condiment numit pe nume comun "tarhon" si despre care un bucatar francez zicea: o idee de tarhon (in numai stiu ce retete) e o minune, o idee in plus e o catastrofa. Desigur dimensiunea ideii depinde de gusturi.
Ar fi interesant sa scrii daca ai idee de ce unii apreciaza atat de mult tarhonul iar altii inca nu l-au descoperit.
Nu stiu daca te preocupa si ierburile aromatice culinare sau numai cele medicinale sub aspectul comnpozitiei.
Inca o data multumesc ca ai scris.

vernil

Quote from: gentiana on March 11, 2010, 06:44:50 PM
la cat beau eu...
sa-mi spui daca pelinul il vrei cu radacina sau fara

Gentiana, te rog sa nu ma uiti pe mine cu pelin. Pentru cine doreste, la mine in gradina creste matraguna ... nu reusesc sa scap de ea ..

einsteinitza

La noi in casa bunica folosea mereu tarhon la ciorba de miel, de Pasti. Nici nu mi-as imagina-o altfel.Totusi, creste foarte mare, mereu trebuie sa-l tai sa nu ma incurce in strat. Se face ditamai tufa.
Anul asta, cu iarna lunga si cu Pastele devreme, nu stiu daca voi putea folosi din cel verde. :(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Tarhon, hmmmm! Vara, pe caldura, o ciorba de cartofi, rece, cu smantana si aromata cu tarhon! Iamiiii!

einsteinitza

Nicol, sunt la regim, ce faci!!!
Eu sunt tare pofticioasa.  >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

n-am stiut ca tarhonul e neam cu pelinul(cat traieste omu invata)
ES salata de rosii cu tarhon ca-i de regim si putina telemea rasa pe deasupra (merge si cimbru si azmatzuchi)
vernil vrei pelin verde,uscat ,radacina sau cum?
cum se aseaza vremea si apare conu pelin in gradina cum te inzestrez(adevarul e ca are niste frunze arginti o frumusete)

vernil

Cu radacina, Genti! Sa pun si eu in gradina.

einsteinitza

Ionela, scrii foarte frumos, cu informatii la obiect si deloc plictisitor.
Spune-mi te rog daca poti de Leandru- Nerium oleander. Stiam ca e otravitor, dar intamplator am atins o ramura rupta de buza, si mi-a fost amortita o jumatate de ora. :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

ok Vernil te-am trecut pe lista poftitorilor

Claudiu

Quote from: Vernil on March 14, 2010, 07:59:12 PM
... Pentru cine doreste, la mine in gradina creste matraguna ...

Niste poze pe forum, dar nu sub forma de link ci din alea din album afisate direct, mari daca se poate si tot daca se poate surprinsa in diferite faze- anotimpuri cred ca n-ar strica.  ;D

Cine are, cred nici poze cu pelin, n-ar strica.

Faceti mai multe poze si apoi alegeti pe cele reusite. Uneori focalizarea aparatului lasa de dorit, alteori graba noastra strica treaba aparatului.
Eventual faceti poze la plante in intregime cu radacinile curatate incat sa s evada si ele in poze, daca tot eliminati o planta din gradina sa fie cu cat mai mult folos. Si mai mult folos e daca aratati si altora plantele sau pozele ... mai ales copiilor.


Cat despre ciorba de cartofi cu tarhon, la ea imi statea in primul rand gandul cand am scris ...  :D

Ionela

OOOOO, ce lume buna la mine in gradina de otravuri! Va pup oameni si sa mai veniti, ca jur sa nu va otravesc, doar sa va servesc de la distanta cu informatii simpatice!!!

Claudiu, mi-ai facut de lucru cu tarhonul (in sens pozitiv, desigur) ;) si voi scrie pe larg caci e muuuuult! Asta seara doar destainui cateva chestiuni incitante (duminica, copil, sot etc!) cat sa va tina atentia treaza.
Intr-adevar Artemisia dracunculus - tarhon sau iarba dracului sau iarba dragonului (cu aceasta ocazie s-a scos cenzura ;D) frate drept cu pelinul.... planta aromatica si de leac, dar preferabil fara excese. Sunt doua varietati cultivabile si folosite in gastronomie. Tarhonul frantuzesc (atentie sa nu ia cineva ochii cu alta varietate!) este cel folosit in haute cuisine si cel mai apreciat. Daca il vreti, cumparati planta caci semintele nu va ajuta la nimic. Tarhonul rusesc este mai ... din topor, nu are aceeasi aroma, dar este mult mai rezistent. (Mai scriu maiiiine!!)

ES, bun venit inca o data! Ma bucur ca esti aici! Nerium oleander da, frumos si foarte otravitor!!! Mai mult, este una dintre cele mai otravitoare plante din lume. Numerosii compusi toxici : oleandrina, neriina, rosagenina sunt glicozide cardiace (va dati seama unde e punctul lor de atac!) cu efect letal asupra adultilor si mai ales copiilor - pentru copii este suficienta o singura frunza! Toate organele oleandrului sunt otravitoare dar concentratia maxima se gaseste in seva. Scoarta contine rosagenina cu efect similar celui al stricninei si actiune iritativa puternica ( mergand pana la dermatita si reactii alergice extinse). Si pentru oleandru este necesar un articol special :D, caci multe sunt de spus.

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Ionela

PS Fetele cu pelinul, tulpinile si frunzele sunt cele de care am nevoie pentru aromatizari - deci fara radacina.
Vernil, ce faci cu matraguna aia? Pe mine ma intereseaza din punct de vedere stiintific ;) Iata ce am citit eu pe cutia de Distonocalm la ingrediente - sulfat de atropina... ??? Oricum, o sare de atropina... Asa imi explic eu acum de ce, picand examanul la traseu, nu mai puteam de bucurie: "Hahahaha, doamna instructoare, hahahhahaha, am picat!" Data viitoare iau 2 pastile :D :D :D

Claudiu, nu pot pune aici fotografii daca nu sunt originale. Sa puna fetele noastre cu gradinile frumoaseeee!
Uite, un oleandru pozat puteti sa imi aduceti la topic. Chiar va rog :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Spre rusinea mea, pana acum 3 ani nici nu stiam cum arata matraguna, m-au rugat niste batranele sa le dau din gradina  ;D Asa am aflat ce am in gradina ...

Ionela

hahahahhahahaaaaa - oare ce voiau sa faca cu matraguna???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Claudiu

Quote from: Ionela on March 14, 2010, 10:35:21 PMFetele cu pelinul, tulpinile si frunzele sunt cele de care am nevoie pentru aromatizari - deci fara radacina.

De radacina e nevoie pentru studiu, sau macar a vedea cum arata. Deci in poze n-ar strica.  :D

Quote from: Ionela on March 14, 2010, 10:35:21 PM
Claudiu, nu pot pune aici fotografii daca nu sunt originale. Sa puna fetele noastre cu gradinile frumoaseeee!
Uite, un oleandru pozat puteti sa imi aduceti la topic. Chiar va rog :-*


Asta inteleg ca nu poti pune asa poze dar n-are rost sa te amarasti din asta, in ultima instanta poti indica un link sau doau sau ... cate crezi ca-i necesar.
Ce nu inteleg, baietii de ce n-ar putea pune poze si de ce limitezi la un singur oleandru pozat  :D


Bun,

Vederi generale





Detalii frunze, am incercat sa prind modul de crestere si dispunere pe tulpina, inclusiv nervuri, inclusiv fata-spate.







aici se vad pe langa detalii nervuri si boboci in faza de inceput



si un detaliu spate frunza



mai mult despre boboci, ansamblu si detalii












Cam greu anotimp pentru plante de oleandru inflorite, chiar si aici.

Unul de care nu m-am putut apropia, intre mine si el fiind o sosea bine circulata. Cred ca peretele, langa care e, a grabit inflorirea prin surplusul de caldura mentinut sau reflectat inspre planta.



Unde am avut acces de aproape am gasit o singura floare deschisa.













Capsula (pastaia) cu seminte in diferite stadii si seminte la care am incercat sa se vada "penajul".



Urmatoarea o poza mai vecehe. (nu am cu plante inflorite ca le-as fi pus). Toate celelalte sunt recente si facute in aceiasi zi pe mai multi oleandri.



Pastai ce s-au deschis pentru a permite semintelor sa-si ia zborul.





o alta capsula deschisa



O samanta ce nu si-a luat inca zborul:



Astea sunt, daca ceva nu e suficent o sa incerc sa prind mai bine. In functie si de timp. Infloriti in plin inca nu am de unde.
Simte-te libera sa folosesti pozele cum vrei. Daca e nevoie poti sa le reafisezi in mesajul tau.
Daca vrei sa le incarci in albumul forumului sau iti trebuie pentru alte scopuri ti le pot trimite. Raspunderea de a-mi pazi albumul fie si de aranjarile mele e cam mare :D Insa spune din timp ca am bunul obicei de a pierde poze.

Poate e bine sa faci o lista cu ce plante mai ai nevoie la foto mult mai din timp. Fie si pe cateva luni inainte. Eu nu pot promite multe, aici am mai mult plante care nu le cunosc de la noi si nici din cele de la noi nu cunosc destule. La noi am dat mai multa atentie celor cultivate. Dar daca o faci din timp le dai timp si "fetelor"  plus satisfactia de a te putea ajuta.








einsteinitza

Absolut splendid, remarcabil, exceptional. Ce de secvente, perfecte, poze superbe, aia cu samanta e de vis, e ca un ierbar la superlativ.
Vorba lui Mihail, Chapeau bas!
Asta da fisa de planta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro