Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Daka

Despre vrăji şi babe vrăjitoare
Farmece, vrăji, boscorodeală, boscănitură, vâlfă sunt termeni folosiţi pentru a
delimita ritualurile de tip magic. Acestea nu au fost, în mod tradiţional, separate în
magie albă şi neagră, toate fiind asimilate aceluiaşi tip de realitate.
Superstiţiile şi credinţele magice se disting de vrăji prin faptul că aparţin
colectivităţii, în timp ce vrăjile nu pot fi efectuate decât de anumite persoane. Primele
sunt comune la nivelul colectivităţii, pe când cele din urmă poartă amprenta
proprietarului (,,Câte babe, atâtea vrăji").
Practicile vrăjitoreşti nu pot fi ,,predate", ele trebuie să fie ,,furate".
Nu putem să facem abstracţie de faptul că există şi un anumit tip de specializare:
vrăjitoare care ,,ştiu să alunge ploile" şi ,,să aducă ploaia", ,,să depărteze bolile" etc.
Totodată, nu există îndeletnicire care să nu-şi aibă propriile superstiţii, nici
superstiţie fără tehnica ei de magie generatoare de acţiuni sau fenomene. Practicile de
magie albă şi neagră au supravieţuit în timp, cum ar fi, de exemplu, ceremoniile ieşirii la
arat, la semănat, strânsul recoltei.
Există vrăji care se fac pentru bărbaţi sau femei, pentru diferite vârste şi
îndeletniciri, pentru ,,bine" şi pentru ,,rău" etc.
Apar şi vrăji pentru prinderea hoţilor, dar şi vrăji ale hoţilor pentru a nu fi
descoperiţi, pentru neveste ca bărbatul să le fie credincios etc. Iată cum se face vraja
pentru a alunga un îndrăgostit pe care fetei se întâmplă să-i fie ciudă: ,,[fata] râneşte
vatra cu lopata, ocărându-l şi afurisindu-l în tot chipul, iar cu lopata împrăştie în toate
părţile, ca şi ibovnicul să plece în lume, în toate vânturile. Cică mulţi au plecat aşa în
lume, de nu li s-a mai ştiut nici de nume. Aşa face Dracul cu ajutorul babelor vrăjitoare
batjocură din oamenii îndrăgostiţi". (Marcel Olinescu, Mitologie românească).
Bibliografie
Leacuri si Remedii Magice din Carpati, autor Cornel Dan Niculae, editura ETHOS,
Bucuresti 1995, editia II

Daka

Bibliografie
Leacuri si Remedii Magice din Carpati, autor Cornel Dan Niculae, editura ETHOS,
Bucuresti 1995, editia II

einsteinitza

Interesanta prezentare, foarte bine determinata geografic, unele din obiceiurile legate de plante prezentate de tine aici le-am intalnit si in carti despre datinile romanilor.
De exemplu, de Sanziene.

Femeile poarta flori de sânziene si cicoare la brâu pentru a fi ferite de dureri de sale când lucreaza la câmp, la secerat. Se afuma cu ierburi vindecatoare bolnavii de friguri, reumatism, raceala. Apa, element pregnant în mitologia Zânelor, investita cu puteri curative dar si fertilizatoare, reuneste în jurul ei rituri similare. Femeile se scalda goale în izvoare, râuri ori în roua diminetii pentru a fi ferite de boli. Scalda rituala a trei fete frumoase, învesmântate în alb, în zona Cetatii Albe, pare sa reproduca o scena din imaginarul Zânelor. Copiii sunt stropiti si ei cu apa pentru a se preveni astfel bolile cauzate de Zâne. Bolnavii de reumatism intra în apa pâna la brâu, în dimineata de Sânziene, asteptând rasaritul. Privesc apoi soarele în apa, nu pe cer si asta îi vindeca. Tot acum se culeg diverse plante de leac pentru oameni si animale, printre care si cele numite dragaica si sânziene.
               citat din Datinile Romanilor

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

" Femeile poarta flori de sânziene si cicoare la brâu ""
ce sa facem acum , daca nu le mai ajunge frunza !!! :-[ ;) ;D :-*
am auzit ca in ritmul asta o sa devina din nou moda cu frunza!! >:D +hypno ;)

einsteinitza

Macar sa pastreze si seceratul, ca obicei, ce zici, mai stie vreuna?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Cum e vraja cu alungatul indragostitului nedorit?? Vad ca ne-ai lasat in aer, Daka! +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on August 24, 2010, 05:35:39 PM
Cum e vraja cu alungatul indragostitului nedorit?? Vad ca ne-ai lasat in aer, Daka! +hypno


aia nu e pre complicata... il iau la bataie... >:D

einsteinitza

 :D :D :D :D
Daca toate ar fi asa simple.... :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: einsteinitza on August 24, 2010, 09:38:18 PM
:D :D :D :D
Daca toate ar fi asa simple.... :D

violenta e intotdeauna simpla... ceea ce vine impreuna cu ea... este exact contrariul ...
de fapt ce provoaca violenta la oameni ... intre ei etc.??
niste fatete ale personalitatii noastre.. care nici macar nu apartine noua....nu ne nastem cu ea...
niste reguli impuse de un dialog interior idiot care il pune pe unul mai presus decat altul,
care are nevoie de tot felul de dovezi cum ca e totusi cineva !!! oahh si iata trec eu ! capetele tuturor se intorc!?
aha azi am vazut-o pe aia/ala , mmmm... ce piesa! trebuie sa o/il am.... inca o piatra la piedestalul meu!!!
o replica dintr-un film cu al pacino era... When in doubt... fuck... ( in context era... cand esti in dubii, fa sex...)
alta spusa de cineva mai pragmatic era....
cand esti in dubiu asupra deciziilor tale uita-te la stanga ta, la o distanta de un brat sta moartea (la fiecare...)iminenta ...
este singura care nu te va mintii, ( daca maine ma va lua, mai are rost sa ma cert cu fiica/fiul/vecinul pe orice kkt?)
la inceput suna cam a bravura in urechi o astfel de fraza, dar acum stiu ca nu este.
acum este posibil sa mai fie si alte posibilitati, asta e numai o cale dintr-o infinitate.


Ionela

Violenta naste violenta. Niciodata nu rezolvi cu adevarat o problema pe aceasta cale. Mai degraba inrautatesti lucrurile. Deci nu pot sa-l iau pe indragostit la bataie :D :D :D Poate sa ma dau cu niste ierburi deocheate?? >:D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Quote from: Ionela on August 25, 2010, 12:52:14 PM
Violenta naste violenta. Niciodata nu rezolvi cu adevarat o problema pe aceasta cale. Mai degraba inrautatesti lucrurile. Deci nu pot sa-l iau pe indragostit la bataie :D :D :D Poate sa ma dau cu niste ierburi deocheate?? >:D
Dă-te cu parfum de Stapelii de-ale "greu" mirositoare şi, eventual, prinde-ţi şi-o floare de-a lor în păr ;D!

Ionela

 :D :D :D :D  Dap, numai sa nu-mi vina mie rau +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on August 25, 2010, 12:52:14 PM
Violenta naste violenta. Niciodata nu rezolvi cu adevarat o problema pe aceasta cale. Mai degraba inrautatesti lucrurile. Deci nu pot sa-l iau pe indragostit la bataie :D :D :D Poate sa ma dau cu niste ierburi deocheate?? >:D

cea mai deocheata iarba care o stiu si care femeile o stiu cel mai bine este indiferenta....
amu... mai sunt si prosti care iau un NU ca o personal challenge si se agita si mai dihai...

Ionela

Hahhahahahahhahaaaa! Asta pentru ca exista in folclorul barbatilor o duma care spune ca femeia cand zice NU, de fapt vrea sa spuna da. Asta nu stiu cine a scornit-o. Evident, nu o minte suficient de evoluata... Acum ce sa spun, probabil sunt un specimen dubios, nu-mi aduc aminte sa fi incurcat da cu nu...  ::)

In rest cam ai dreptate, cu indiferenta merge cam in 99 % din cazuri. A mai ramas un procent mititel acolo din cauza caruia m-am maritat eu :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

 :D :D :D  Nu stiu de ac, dar ma cam plictisisem de atatea insistente :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ce sa-ti povestesc, cata darnicie din sufletul tau. Lasa ca stim noi ca erai cam asa +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Dap, saptamana chioara exista cu adevarat. Nu e doar un mit +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Oare nu are nimeni poze cu matraguna? Ca din cate stiu e tare frecventa. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES am luat o poza de pe net ,dar eu am vazut in realitate cand am fost la tara .

Claudiu

Ionela intrebarea ta adresata lui Daka este un pic ambigua.
Vad ca toti intelesesera ca e unul care iti da tarcoale  ;D

In cazul asta iti recomand sa fii naturala. Invita-l, pe banii lui, la o cina intima intr-un restaurant de lux, comanda delicatese si cum am zis fii cat mai naturala. Ai instructiuni detaliate aici:

http://www.youtube.com/watch?v=t1l9r60oH8g

Acum sigur filmuletul nu prezinta detaliul la ce a ajuns in farfuria, pe fazta, pe mainile si pe hainele lui dupa paharul de vin. Dar sunt sigur ca te prinzi.

Ai insa grija mare, testul asta e riscant, daca nedoritul il trece s-ar putea ca din nedorit sa devina dorit.  Ca nu oricine te poate iubi asa cum esti. De regula se indragostesc de o imagine falsa.  ;D

Apropo, si  asta e o intrebare generala, daca is nedoriti, de ce in fiecare dimineata faceti in oglinda tot felul de farmece, care va transforma si atrag nedoritii mai ceva decat cum o face un bec in noapte pentru molii?  :D

Cat despre vraji. Sigur ca exista si posibilitatea asta. Ma mir ca Daka nu le stie. Il credeam mai mare in rang. Vad ca Pene stie cate ceva dar tare sumar. Tineretul din ziua de azi nu mai e deloc aplecat spre studiu, cum vad o matura numai la zbor le sta capul.  :D

Daca vei vrea neaparat sa stii si vrajile in detaliu o sa ti le zic, dar intre patru ochi, adica la aberatii, ca acolo e locul vrajilor adevarate ;D
Dar in varianta completa. Caci daca ai bolit o luna e posibil ca indragostitul sa fie altcineva, poate o indragostita,  >:D chiar daca nu si-a dorit. Altfel spus ar fi posibila si intrebarea: de asta bolisi asa greu mai fato? De ce n-ai cerut mai iute ajutor pe forum?
Ai grija sa nu citeasca astea Felixu ca-mi taie coada.   >:D +ham

PS
Quote from: einsteinitza on August 26, 2010, 09:55:50 PM
Oare nu are nimeni poze cu matraguna? Ca din cate stiu e tare frecventa. +hypno

Es pe tine ce te apuca?    >:D  +ham

einsteinitza

Ma apuca lipsa informatiei, sa vad daca e chiar asa pe toate drumurile. Matraguna e o planta care ma uimeste pe mine, fiindca stiu despre ea ca e frecventa prin zona noastra, desi e foarte mofturoasa cand ajunge la umbra.Pur si simplu, daca are plante in jur care ajung sa o umbreasca, moare.
Ma intrebam daca o cunoasteti pe viu, adica ati vazut-o in realitate.Nu suntem la otravitoare? ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on August 26, 2010, 10:35:09 PM
Ma apuca lipsa informatiei, sa vad daca e chiar asa pe toate drumurile. Matraguna e o planta care ma uimeste pe mine, fiindca stiu despre ea ca e frecventa prin zona noastra, desi e foarte mofturoasa cand ajunge la umbra.Pur si simplu, daca are plante in jur care ajung sa o umbreasca, moare.
Ma intrebam daca o cunoasteti pe viu, adica ati vazut-o in realitate.Nu suntem la otravitoare? ;) :D

Bun. m-am linistit. Credeam ca vrei sa-ti schimbi profilul.  +rsp Nu o cunosc pe viu.  :D

einsteinitza

Nuuu, stai linistit, nu m-ai invatat pana acum? +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: einsteinitza on August 26, 2010, 10:35:09 PM
Ma apuca lipsa informatiei, sa vad daca e chiar asa pe toate drumurile. Matraguna e o planta care ma uimeste pe mine, fiindca stiu despre ea ca e frecventa prin zona noastra, desi e foarte mofturoasa cand ajunge la umbra.Pur si simplu, daca are plante in jur care ajung sa o umbreasca, moare.
Ma intrebam daca o cunoasteti pe viu, adica ati vazut-o in realitate.Nu suntem la otravitoare? ;) :D

matraguna arata precum in poza si aseara pe la ora 5.30 aveam una in mana... gasita intr-un boschet de trandafiri...