A auzit cineva de Keolia ?

Started by Daka, July 23, 2010, 09:52:56 AM

Previous topic - Next topic

Daka

cineva m-a rugat sa-i fac rost de neste seminte de Keolia, a avut-o in gradina insa nu o mai are....
internetu cat e de mare se pare ca nu stie nimic de planta asta, poate stiu domniile voastre???
poze nu am ....

multumesc anticipat,
daka

einsteinitza

N-am auzit niciodata, e chiar interesant faptul ca nu gasesti nimic despre ea.Nu stii altceva in afara de nume?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: einsteinitza on July 23, 2010, 10:06:26 AM
N-am auzit niciodata, e chiar interesant faptul ca nu gasesti nimic despre ea.Nu stii altceva in afara de nume?

nimic!
inclin sa cred ca numele oarecum altfel... insa mai caut...

Ionela

E clar ca nu asa se numeste, altfel se gasea ceva...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Trebuie sa stii totusi ceva, altfel nu o cauti.Forma, proprietati, areal de intindere?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu am auzit că planta asta ar foarte toxică  ??? .................. dar, ceva scris despre ea nici eu n-am găsit. :(

Daka

Quote from: penelopa on July 26, 2010, 10:44:52 AM
Eu am auzit că planta asta ar foarte toxică  ??? .................. dar, ceva scris despre ea nici eu n-am găsit. :(

din cate am inteles...
e toxica pt candacii de colorado... in amestec cu altele iese un o solutie de combatere a gandacilor pur biologica,
si mai efectiva decat chimicalele....

Urzică

Quote from: Daka on July 23, 2010, 09:52:56 AMinternetu cat e de mare se pare ca nu stie nimic de planta asta, poate stiu domniile voastre???
Nu cumva e vorba de Koellia? Asta este un fel de mentă sălbatică de pe continentul american.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi io  +apl +apl +apl şi, promit să nu-l mai "urzic" pe Urzică. ;)

Daka

Quote from: Urzică on July 28, 2010, 11:23:23 AM
Quote from: Daka on July 23, 2010, 09:52:56 AMinternetu cat e de mare se pare ca nu stie nimic de planta asta, poate stiu domniile voastre???
Nu cumva e vorba de Koellia? Asta este un fel de mentă sălbatică de pe continentul american.

se pare ca, Claudiu are informatiunea necesara, sper sa doreasca a o impatasii pe forum...


einsteinitza

Dar tu de ce esti asa secretos?
Eu nu inteleg ce date ti-a dat prietenul, de nu stii nimic,  dar vrei planta. ???
Ca sa fie usor sa gasim o planta fara nume corect, macar  ceva date sunt necesare, sau gresesc?
Cauti o planta care se poate cultiva in gradina, care ar fi toxica, dar se cultiva pentru....... se cheama...............arata..................  ??? ??? ???
Ce ti-a placut  la ea de o doresti? Claudiu stie probabil si el, ca Urzica, pe ghicite, pentru ca la cate informatii ai pus despre ea, e o loterie
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 02:02:36 PM
Dar tu de ce esti asa secretos?
.....

buna intrebare

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 02:02:36 PM
... Claudiu stie probabil si el, ..., pe ghicite, ...

Pe ...  ;D

Planta a fost utilizata ca remediu impotriva cancerului. Dar e o otrava. Ca orice otrava remediul e aparent, finalul acelasi. Imi pare rau.

In functie de dozaj are efectul unei mirese de 20 de ani pentru un mire de 80 de ani sau al unei neveste care si-a cicalit barbatul timp de 40 de ani si il va mai cicali inca 40 daca apuca. Dar de regula nu apuca. El nu ea. In nici un caz nu are efectul unei neveste care te duce in Nirvana.

Quote from: Daka on July 29, 2010, 01:55:07 PM
...
se pare ca, Claudiu are informatiunea necesara, sper sa doreasca a o impatasii pe forum...

Scuze Daka dar vezi, lumea asta virtuala ... cred ca e mai bine sa ma abtin. Sper sa nu te superi. E drept, netul e plin de toate si sunt plante ciudate destule, una in plus sau in minus, ce conteaza?
Incep sa cred ca totusi atacurile impotriva medicinei traditionale din plante au un substrat real. Una e sa dai musetel si alta sa dai ...

Si totusi cum de s-a pastrat numele? De unde il stie cel care ti l-a spus?


einsteinitza

Daka, eu nu pot sa cred ca cineva, oricum ar fi dpdv intelectual, daca are in cultura o planta un timp, nu stie cum arata, ce inflorescente face, cum miroase, etc. Poate nu-i stie numele dar sa nu stie cum arata, e ilogic.
Aici e o secretomanie aiurea, odata ce ne intrebi  pe noi, ne starnesti apoi inchizi usa in nas. +ham
Ce rost are chestia asta cu planta, adica tu intrebi, noi cautam sa iti servim informatii, dar tu taci chitic. Eu citesc cu interes ce scrii, dar la chestia asta cu Keolia sau ce-o mai fi, ma uimesti.
Dupa cum vezi, majoritatea de aici cand cineva intreaba ceva, sar sa raspunda, cat stiu , mai mult sau mai putin, fiecare dupa experienta. Toata lumea a incercat sa caute, sa te ajute, s-au starnit discutii.Inteleg , e drept ca prin bunavointa lui Claudiu, ca  planta asta are un secret, si reprezinta un pericol pentru neavizati. Si leandrul e otravitor, mie mi-a amortit odata buza pentru ca din neatentie am rupt o floare ofilita si apoi am dus mana pe gura. ::)
Daca e un mare secret, ce sens are sa ne starnesti.  ??? Daca nu, detaliaza si tu putin, sa nu ne ducem cu gandul la ceaiul de menta, cum a facut Urzica. Sunt convinsa ca si el a cautat cu sarg, pierzand ceva timp.
Nu te supara,dar postarile astea au aerul unei carti de Agata Christie, unde noi suntem...Cuprinsul +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: Claudiu on July 29, 2010, 04:50:16 PM
Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 02:02:36 PM
Dar tu de ce esti asa secretos?
.....

buna intrebare

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 02:02:36 PM
... Claudiu stie probabil si el, ..., pe ghicite, ...

Pe ...  ;D

Planta a fost utilizata ca remediu impotriva cancerului. Dar e o otrava. Ca orice otrava remediul e aparent, finalul acelasi. Imi pare rau.

In functie de dozaj are efectul unei mirese de 20 de ani pentru un mire de 80 de ani sau al unei neveste care si-a cicalit barbatul timp de 40 de ani si il va mai cicali inca 40 daca apuca. Dar de regula nu apuca. El nu ea. In nici un caz nu are efectul unei neveste care te duce in Nirvana.

Quote from: Daka on July 29, 2010, 01:55:07 PM
...
se pare ca, Claudiu are informatiunea necesara, sper sa doreasca a o impatasii pe forum...

Scuze Daka dar vezi, lumea asta virtuala ... cred ca e mai bine sa ma abtin. Sper sa nu te superi. E drept, netul e plin de toate si sunt plante ciudate destule, una in plus sau in minus, ce conteaza?
Incep sa cred ca totusi atacurile impotriva medicinei traditionale din plante au un substrat real. Una e sa dai musetel si alta sa dai ...

Si totusi cum de s-a pastrat numele? De unde il stie cel care ti l-a spus?



la sat multe nu s-au schimbat de sute de ani... astfel a ramas si numele...
nu dau 2 bani pe nirvana... deoarece STIU ca Tao Te Ching are dreptate... 
exista multe unelte care pot ajuta in a afla adevaratele potente ale omului stingand dialogul interior.

Tao Te Ching

The tao that can be described
is not the eternal Tao.
The name that can be spoken
is not the eternal Name.
The nameless is the boundary of Heaven and Earth.
The named is the mother of creation.
Freed from desire, you can see the hidden mystery.
By having desire, you can only see what is visibly real.

Yet mystery and reality
emerge from the same source.
This source is called darkness.
Darkness born from darkness.
The beginning of all understanding

Ionela

Keolia asta sau Koellia sau cum s-o fi chemand... are locul ei la otravuri, asa incat o voi muta ::) Altadata, ca-s prea obosita azi...  +ham

Claudiu, medicina traditionala e sfanta. Cine te pune sa gresesti doza de otrava?? Efectul cantitatilor infime de otrava este de a activa genele si implicit a stimula activitatea sistemului imunitar - iata explicatia vindecarii prin homeopatie. Ceva de genul cui pe cui se scoate... adica folosesti un rau (otrava) pentru a inlatura alt rau (boala). Desigur, o pneumonie se va trata intotdeauna cu antibiotic, nu cu ceai de frunza frasinelului - cel putin asta-i parerea mea. Sfanta penicilina e hepatotoxica - probabil ar produce moartea daca ar fi folosita un timp indelungat. Cu toate acestea, binecuvantat fie Alexander Flemming acum si pururea si in vecii vecilor!

Daca m-as elibera de orice dorinta, as fi in extaz beatific... ceea ce-i cam imposibil +hypno 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8