Iubesc plantele care dau hrana oamenilor

Started by Claudiu, January 27, 2012, 07:41:44 PM

Previous topic - Next topic

Claudiu

Iubesc plantele care dau hrana oamenilor, adica pe cele care ii fac cu adevarat puternici.

Quote from: geodezia on July 25, 2011, 02:42:42 PM
am avut mult de lucru asta e adevarul gradina aia Es nascuta din ambitia contra cersitorilor de pamint a iesit ceva nemaipomenit .. deseara sper sa descarc pozele in sunphoto . adevarul ca am muncit ceva la ea da a iesit de ii scoate matusii ochii cind trece pe linga teren . si am de toate ca niciodata anul asta .. si rosii si vinete si praz (ca asa sta bine la olteni) si castraveti si fasole din acea lunga de 1 m ... si in loc de castraveti pe o plasa mi-au iesit pepeni .. daca nu am ris cu fetele ca mi se lungisera ochii uitindu-ma la cele palntute care semnau cind cu dovlecii artizanali cind cu castravetii . a fost de coma cind dupa ploaie au iesit pepenii rotunzi si frumosi de sub vrej ...

Cultivarea plantelor care dau hrana e mai mult decat o munca, decat o necesitate sau decat o relaxare, E UN MOD DE VIATA, indiferent de nivelul la care o faci.

http://www.youtube.com/watch?v=xjbQAQi8hlI

einsteinitza

Claudiu, Geodezia este un exemplu pentru toti. Un om care se daruie complet, in tot ce face. E un exemplu de suflet curat , care pune pasiune in tot ce face si e lipsita total de rautati. Pentru mine e un exemplu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Geodezia a ales un mod de viata care iti da putere si independenta, care genereaza o siguranta ce iti da incredere in ziua de maine.

Puterea si independenta celui care isi produce, singur mancarea. In orice masura, mai mare sau mai mica daca nu chiar totala, aceasta iti aduce o siguranta. Siguranta iti da incredere. Incredrea iti sporeste fortele si te face si mai puternic.

In plus a descoperit, placerea si bucuria acestui mod de viata in final uita ca e o munca, chiar daca o afirma, in final nu mai e decat bucuria si minunea elberarii de griji si stres. Un om care a decoperit singur asta nu mai poate fi oprit din a lupta pentru aceasta independenta.

Ceea ce e cel mai mare miracol e faptul ca poate fi obtinuta mancare multa, uneori chiar abundenta si de pe o suprafata teren foarte mica. O suta sau doua sute de metri patrati iti poate da o independenta fantastica fata de multe nevoi. Independenta atat tie cat si intregii familii. Chiar si un metru patrat iti poate aduce mult. De exemplu poti avea patrunjel verde pentru toata familia, in cantitati suficiente, chiar din plin. Cel care stie asta, stie ce are de facut.

Relaxarea? Am cunoscut oameni cu bani multi. Multi de tot. Ar fi putut cumpara toata piata si totusi odihna lor era odihna activa in gradina de legume si fructe. Nimeni nu are suficienti bani pentru a putea cumpara ceva care aduce aceiasi satisfactie ca cea pe care o ai cand mananci tu direct din ceea ce ai produs lucrand in gradina. Dar satisfactia de a pune pe masa familiei mancare produsa de tine? Sau satisfactia de ai vedea pe cei apropiati mancand fructe culese din ceea ce ai ingrijit tu? Asta nu o poti cumpara nici platind cu aur.

Nu Es, Geodezia nu se daruieste, ea traieste. Traieste UN MOD DE VIATA. Un mod din care ne lasa sa vedem si noi cate un pic din cand in cand.

http://www.youtube.com/watch?v=mhRJlk7KYaA

Traieste si se bucura de toate succesele si recordurile ei ca un copil.

http://www.youtube.com/watch?v=lGcfL2p14zw&feature=relmfu

einsteinitza

Da asa e, am sa spun mereu, poate ramane cuiva in minte. Bunica mea, cea din poze, o doamna eleganta si fina, nu statea nici o clipa.Pe noi, pe mine si pe verisoara mea, daca ne vedea stand ne spunea Nu stati ca va sta timpul.Era in picioare la 5 dimineata si nu se culca pana dupa 12. Daca noi voiam sa stam, sa pierdem vremea, ne punea niste papuci din pasla facuti de ea, ne punea muzica si trebuia sa dansam ca sa lustruim parchetul.
Avea cea mai frumoasa gradina de flori de pe strada, apoi un gard dupa care nu vedeai, si urma gradina de legume cu tot ce pofteai, plus pasaret. Si nimeni nu avea voie acolo, era incuiat cu cheia, doar ea culegea din gradina. Primeai ce voiai, dar doar de la ea, sa nu strici.
Repet, am senzatia ca ne-am pierdut o parte din forta, iar pentru mine Geodezia e un tel de atins, la cate face.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Es, probabil bunica ta a trait si vremuri grele de tinea gradina inchisa. Si bunica mea, in timpul razboiului, tinea painea ce o avea, inchisa cu cheia, in dulap. Sa nu o manance copii, pe toata, ca trebuia sa le ajunga pe nu stiu cate zile. Si iarna ... mai era mult pana sa dea ceva prin gradina si si ce avea conservat era dramuit. Le dadea seara cate o felie de paine la fiecare, apoi le mai impartea o felie si ea se culca flamanda. In astfel de timpuri gradina era de o valoare inestimabila. Era diferenta dintre a trai sau a nu trai. In mod sigur bunica ta stia valoarea gradinii.

Saraca bunica mea, ce necajita a fost cand am luat niste samanta de macris, din sertarul unde tinea semintele si am semanat-o unde semanase patrunjelul. Credeam ca e un strat gol si ma gandeam ce bucurie o sa-i fac .... Cred ca aveam vreo 10 ani sau pe acolo.

Quote from: einsteinitza on January 28, 2012, 10:51:29 AM... am senzatia ca ne-am pierdut o parte din forta, iar pentru mine Geodezia e un tel de atins, la cate face.

Din pacate am pierdut multe, mai ales stiinta de a trai frumusetea vietii ...  :'(
De parca strabunii nostri nu aveau greutati si necazuri ....
Dar ei stiau sa se bucure.

http://www.youtube.com/watch?v=ONl4sphwO-A&feature=related

einsteinitza

Sigur Claudiu ca bunica a trait vremuri grele, doar era ardeleaca, si zona a trecut prin multe e-a lungul istoriei.
Nu de asta, ci pentru ca era un om deosebit de gospodar.
Iti dadea orice din gradina dar sa iti aduca ea. Sa aleaga ce-i m mai copt, ce trebuia scos pentru rarit, totul avea o ordine.
Odata pe luna aduna familia la masa, adica toate rudele, cu copiii, adulti, vreo treizeci de persoane.Le facea totul cu produse din gradina, si le dadea copiilor orice pofteau.Tinea familia unita, era darnica dar foarte organizata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Es bunica ta imi aminteste mult de o sora a bunicii mele materne  :)

De trecut prin vremuri grele au trecut peste tot. Raman la parerea mea ca bunica ta cunostea valoarea unei gradini. Incuia nu ca sa nu dea cum ar putea crede unii mai tineri, incuia tocmai ca sa aiba de unde da.  De unde da ceva special ce asa cum am zis nu poti cumpara. E o mare diferenta.  :D A da, era bucuria ei, satisfactia ei, implinirea ei. Eu inteleg foarte bine asta, nu trebuie sa-mi explici asta, poate cei mai tineri ar putea sa nu inteleaga  ;D

Am o curiozitate, va lua pe voi copii sa gradinariti impreuna?

Ai atins insa un punct foarte important pentru vremurile de alta data, punct la care sper sa revin. Depinde de timp ... nu l-as trata fugitiv chiar daca poate nu e nevoie decat de cateva randuri.

Pana atunci inca un filmulet. Nu cred ca e nevoie de traducere, cred ca limbajul imaginilor e suficient ...

http://www.youtube.com/watch?v=RlQaOsDZuBQ&feature=endscreen&NR=1


Cand ai spatiu mic, iti indrepti ochii spre cer si folosesti verticala  :D
In plus uneori asta e un avantaj, castravetii cresc mai bine, mai sanatosi si mai productivi pe verticala.

penelopa

In lipsa de bunici adevarati ( deh, parinti orfani  :(), ma laud si eu, anticipat, cu bunica ce voi fi ....  =))
http://penelopa.sunphoto.ro/alte_chestii/FJPPJCEWRDFXACMFWQH

gabriela jalba

Pamintul care il am acum,ii de multe generatii al nostru. L-au lucrat si stra-strabunicii...
  Bunicul se ocupa de pamint. Avea gradina faina,dar pe noi nu ne lasa sa punem mina pe nimic.Ne dadea orice,dar numai sa ne plimbam in gradina. Asta fiindca stricam. La nCraciun fiecare primeam corda cu struguri,pere,nuci,si in pod avem acces cu briceagul la ciugulit carnita afumata.
  ...............................
Poate de atunci,chiar iubesc plantele care dau hrana!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, cat de bine te inteleg. Chiar stateam acum cateva seri cu Alexandru de vorba, si ii spuneam ca eu oi fi fost cotofana la un moment dat =))
Imi place sa am straturi de legume aliniate, ordonate, frumoase, cu tot ce trebuie, pomi fructiferi, iar cel mai mult o camar aplina cu conserve puse de mine. Fac paine de casa, branza, afum, fac carnati, dulceturi, parca sunt dusa cu capul. Cand vin si vad gradina incarcata, cand vad gainile curate si hranite si raftul plin de oua in frigider, sunt de parca am catigat un premiu.

Claudiu, probabil ai dreptate.
Da, ne lua, dar doar cu fereala si cu program scurt. Ne invata sa cautam ouale in cuibar, dar avea zece mii de reguli ;D de neincalcat.
Cand a fost razboiul, femeile au plecat in refugiu. Au locuit desupra Sighisoarei vreo jumatate de an, intr-un varf de deal, intr-un fanar de vara, unde erau serpi de casa in fan cand au ajuns acolo. Apoi, o luna de zile a stat cu mama mea de patru ani, intr-un vagon de tren de marfa. cu doua gaini si un cocos, legat cu elastic la gura, sanu cante. Asta ca mama sa aiba oua proaspte. +ham
Bunicul, fusese in armata austro-ungara, fusese luat prizonier de italieni, iar in lagar a organizat Legiunea Romana din Italia, fiind decorat cu cea mai mare decoratie a guvernului italian.. Din acest motiv, a fost declarat dezertor si dusman al imperiului, si condamnat la moarte. De aceea, bunica trebuia sa se ascunda bine.

Dar, si-a luat si cele doua gaini.......
Si era o doamna, eleganta si fina. A stiut mereu sa-si apere familia si sa respecte gradina si ce=i ofera ea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Corina mi-ai adus aminte de bunica cum a plecat in refugiu...povestea mama . In doua ore au trebuit sa parasesca pascanii.A umplut o caruta cu ce-a apucat,fetele pe morman,si ea mergea in urma cu caseta cu bijuterii,o lampa de gaz,si-o rata macaind . Ridea si ea cind stateam de povesti .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Da Gabi, asa e, radeam cand povestea, dar cata durere atunci, si cat de greu. Mereu cand ma gandesc ca nu mai pot, ma gandesc la cae facea ea, cat de 'mana de fier' era, ce gospodarie si ce casa avea.
Si mereu cand vad Revolutionarii din 89 ma gandesc la toati acesti oameni care au mers ani de zile pe front, iar sotiile au avut de suferit prin refugii, iar pentru o saptmana de asa zisa lupta revolutionari primesc teren, sau casa, sau scutiri de impozite, sau pensii de revolutionar. Nu-mi pasa daca sunt autentici sau nu, dar daca ti-ai aparat tara nu ceri recompensa, si nu te lupti sa primesti ceva. Umilitor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Cita dreptate ai !!!  Dar cei de atunci stiau ca trebuie sa munceasca ca sa aiba ceva. Acum cerem; sa ni se dea !!!Un nevoias, la o " negociere" , mi-a zis : mai bine un leu la umbra decit 10 la soare !!! Si leul era din cersit in cimitir .
   Ei....am derapat rau de la subiect !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Intr-un fel n-am derapat, fiindca este vorba despre munca implicata si daruirea unora pentru a scoate ce-i mai bun pe pamantul asta. Si de dragul fata de el.
Respectul si atitudinea fata de pamantul asta si frumusetile si bunatatile pe care ni le ofera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


Claudiu

Nu s-a derapat cu nimic caci subiectul e destinat exact asa cum l-a definit Es  +apl

Quote from: einsteinitza on February 10, 2012, 11:52:29 AM
Intr-un fel n-am derapat, fiindca este vorba despre munca implicata si daruirea unora pentru a scoate ce-i mai bun pe pamantul asta. Si de dragul fata de el.
Respectul si atitudinea fata de pamantul asta si frumusetile si bunatatile pe care ni le ofera.

Intentia mea ar fi ca sa incercam sa prezentam importanta pe care aceasta munca inglobata unui mod de viata e un element esential in:
- a elibera individul, familia, de dependenta crizelor sociale, economice, politice ...
- de a-i aduce un plus in timpurile bune, nu numai in forma materiala ci si a unei relaxari mintal-spirituala data de o anume abundenta/siguranta adusa de aceast mod de viata
si altele.

Desigur prezinta interes atat zona rurala cat si cea urbana.
Eu ma voi axa pe zona urbana, mai putin cunoscuta sub acest aspect celor care nu au trait sau macar cunoscut cat de cat anumite timpuri mai vechi si anume cele de dinaintea inceperii marii demolari a oraselor noastre.

Sigur compararea cu alte moduri de viata e nu numai binevenita ci si utila.

Am spus ca Es a atins un punct foarte important in descrierea altor timpuri ale istoriei noastre.

Quote from: einsteinitza on February 05, 2012, 07:40:59 AM
....Nu de asta, ci pentru ca era un om deosebit de gospodar.
Iti dadea orice din gradina dar sa iti aduca ea. Sa aleaga ce-i m mai copt, ce trebuia scos pentru rarit, totul avea o ordine.
Odata pe luna aduna familia la masa, adica toate rudele, cu copiii, adulti, vreo treizeci de persoane.Le facea totul cu produse din gradina, si le dadea copiilor orice pofteau.Tinea familia unita, era darnica dar foarte organizata.

De fapt e punctul esential. Punctul forte.

Inainte, in orase, vorbesc in special de marile orase (unde comunistii au facut schimbari radicale), in general, lumea nu traia la casa (in sensul de azi) nici in apartamente. In general, adica marea majoritatate a familiilor. (Schimbarile ni s-au bagat pe gat ca un progres al civilizatiei si din pacate unii mai cred ca asa e)

La o privire superficiala, poate, unii m-ar contrazice imediat. Oamenii locuiau la case. Nu e chiar asa. Aveau o optica, un mod de abordare a acestui tip de locuinta extrem de diferit de cel de azi.
Nu erau case. Erau adevarate gospodarii. Erau in primul rand unitati de productie suplimentare fata de salar.  In unele cazuri erau chiar unitati din care se asigura traiul de zi cu zi al unei familii prin valorificarea produselor obtinute.
Es a spus despre bunica sa ca a fost un om deosebit de gospodar. In general oamenii erau gospodari.

Ei traiau in gospodarii chiar si la orase. Aceasta e esenta.

Orasele acelor timpuri isi asigurau mare parte din mancare din resurse proprii. Civilizatia e dictata de marile orase. Civilizatia ce emana din marile orase in acele vremi era bazata pe acele gospodarii care intretineau celula de baza a societatii: familia.

Familia era unita in jurul unei gospodarii. Celula de baza a societatii avea un suport productiv nu numai un acoperis deasupra capului. Avea un anuit grad de siguranta nu numai fata de intemperii ci si fata de greutatile vietii.

Acest mod de productie a hranei in interiorul oraselor, are un nume: agricultura urbana. Urban agriculture in engleza. Importanta lui e recunoscuta. El inglobeaza atat terenurile cultivate din intravilan cat si cele din imediata apropiere a oraselor, zona periurbana, din care produsele agricole sunt inglobate in economia oarselor intr-un mod specific si direct. Practic locul de desfacere a produselor era asigurat in mare masura de piete. Pietele au jucat un rol extrem de important in aceste civilizatii bazate pe agricultura urbana, asigurand si generand continuu locuri de munca. Un alt mod de desfacere era prin precupeti, care preluau produsele si le distribuiau ambulant prin oras, uneori pe baza de comenzi. Si un al treilea mod era dierct din gardina producatorului. Sigur majoritatea nu vindeau ci cultivau pentru consumul propriu. Nu se rezumau la cultivarea plantelor ci si la cresterea pasarilor si chiar a animaleor (porci, iepuri, animale de blana).  Existau chiar si mici unitati de productie de lapte in zona periurbana. Poate unii isi aduc aminte de vremuri in care unii carutasi aducau acasa la clienti lapte proaspat in bidoanele clasice de aluminiu. Pe ici pe colo acest mod de viata a incercat sa supravietuiasca.  Dar .... Sigur si azi mai sunt destui care cultiva cate ceva prin gardini, dar cati il privesc si mai ales traiesc ca pe un mod de viata, cati inteleg extraordinara importanta a acestuia?
Ni s-au bagat multe prostii in cap cu marea agricultura etc ...
Din multe cauze. Comunistii au incercat sa ne controleze prin asta.
Ne-au distrus modul de viata si ne-au mutat in blocuri. Ne-au distrus civilizatia. Ne-au transformat in neputinciosi in fata vremurilor sau a mofturilor puterii.
"Ia-le trecutul si le vei controla viitorul" din pacate situatia marilor orase e mai dezatruoasa, am formulat candva, gandindu-ma la ce s-a intamplat cu noi,: "Ia-le si ultimul petec de pamant si faci ce vrei cu oamenii" Valabil atat la oras cat si la sat.
Am devenit total dependenti de putere. Nu mai avem nici o resursa in caz de criza economica. Suntem extrem de manipulabili. Nu ne ramane decat sa ne luptam intre noi pentru un servici nesigur, sau ...

sau ... sa incepem sa ne gandim ce e de facut?

Sa fac o paranteza.
Si altii au pierdut modul acesta dar in alte conditii nu in forta ca la noi. In unele parti a fost susbstituit de o civilizatie industriala. Astazi criza energetica si altele arata fragilitatea unei astfel de civilizatii care sunt puse in pericol dupa nici o suta de ani de existenta. Civilizatiile bazate pe agricultura urbana au rezistat de-a lungul veacurilor si modul acesta de viata inca isi dovedeste puterea.
Sunt si societati care nu au cunoscut agricultura urbana si s-au bazat pe alte mecanisme.

In esenta cred ca acum se intelege ce am vrut sa spun cu alte ocazii ca: ne-am pierdut civilizatia si de aceea nu ne descurcam in timpuri grele. Nu stim ce sa facem. Si e un adevar trist.

Deci subiectul e deschis temei asa cum l-a definit Es si orice completare, critica la ce am spus e bine venita.
Solutii sunt. Solutiile se gasesc prin discutii si abordare serioasa. Eu voi continua cu unele idei.

Sa mai adaug doar ca pe vremea bunicilor noastre, ma refer la bunicile timpurilor de care vorbea Es, femeia avea un rol extrem de important in societate, chiar daca frecvent inca era casnica. Practic era seful gospodariei.

Femeile din timpul marelui razboi, au jucat un rol esential in supravietuire. Erau principala forta ramasa sa "lupte" pe frontul de acasa secondate de batrani si copii.
Cred ca nu se va supara nimeni daca pun doua filmulete despre acele timpuri. Asa in amintirea bunicilor noastre.
(Regret ca nu gasesc filmulete despre viata de zi cu zi din Romania acelor timpuri. Poate aveti voi, sau poate aveti poze cu "gospodariile" oraselor de alta data)

http://www.youtube.com/watch?v=6EeIQcWex5w&feature=related

primul e mai lung asa ca si unul mai scurt pentru cine nu are rabdare. Sper ca se va intelege si fara traducere cam despre ce este vorba.

http://www.youtube.com/watch?v=y4orK55vI0c&feature=related



claude

Acum li se pare mai comod  sa cumpere de la aprozar. Din pacate multi romani care au plecat de la tara si s-au stabilit la oras au vrut sa devina 'domni'.  Imi amintesc o perioada, pe vremea lui Ceausescu, atunci cand a dat dispozitie ca pe terenul de langa blocurile de locuinte sa se cultive zarzavaturi. Nu era deloc o chestie rea
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Ionela

In afara faptului ca tot ce sta scris aici e foarte emotionant, este si foarte instructiv.  +rsp Nu mi-am dat seama pana acum ca subminam marile corporatii cu gradinile noastre, cu independenta de care vorbeste Claudiu!  +apl Practic nu avem nevoie de aur, bani, conturi elvetiene etc pentru a supravietui. Avem nevoie de hrana si daca o mai si producem singuri...  :-bd
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Si hrana, si putina frumusete, si odihna, si calm si liniste in suflet, si loc de casa pentru vietatile naturii, si un loc unde verdeata se reface, cate si mai cate cu un petec de gradina.
Sper ca Claudiu lucreaza intens la coltul lui de verdeata legumicola!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro