Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Oncydium!!! A dat tija noua la mine si si-a inceput inflorirea!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Felicitari si la mai mare, adica mai multe tije si flori! E minunata. Am vazut si eu una asemanatoare in magazin si cu greu am plecat fara ea. Dar chiar nu am loc de plante asa mari si mi-am impus ca pana toamna sa nu mai cumpar orhidee...vara ma ocup de gradina si iarna de casa ;D

martipan

 :o Foarte frumoase Codruta (pacat ca nu am emotionul care saliveaza  ::) ) !!Ah durerea,ah agonia  :D :D :D !
Gabi,in sfarsit s-au deschis,bravo,la mai multe floricici!
Pene,sigur o sa se creeze dependenta,sunt prea frumoase,iar cea primita de tine e deosebita,la mai multe orhi si floricici! ;)

ELA

martipan,stefana,ce spuneti: daca plantez acum bulbi de pleione sunt sanse sa incolteasca,sau e prea tarziu?

Codruta

 :( Se pare ca la pleione florile tin putin...una deja se ofileste.

ELA

cand a inflorit?

liana

Vreau sa ma laud un pic  :D :D :D

[attachment deleted by admin]

vciupa

E frumoasa Liana!
Cred ca e sora cu a mea!

Nicol Caloian

Ce frumoasa si eleganta e! Sa te bucuri de ea.

cara

de ziua mea am mai primit una:

care are doua tije florale si va rog sa priviti de unde a iesit ultima dintre ele. puteti sa ma lamuriti de ce...  ???

acum de unde or sa-i mai creasca viitoarele frunze?  ::)

[attachment deleted by admin]

penelopa

.... din varful tijei.  :D

cara

Quote from: penelopa on May 14, 2008, 09:00:16 AM
.... din varful tijei.  :D

las' ca daca o sa-i dea un keiki, o sa te rogi de mine sa ti-l dau!  ;D

vciupa

Este superba Cara!
Risc sa ma molipsesc si eu.

Codruta

Quote from: ELA on May 13, 2008, 02:52:39 PM
cand a inflorit?
Prima floare s-a deschis in 30 aprilie iar a doua in 1 mai si ambele se usuca deja. Dar daca bine ghicesc cred ca una din ele face un pui langa ea.

Codruta

Uitati-va cum ii creste tija la orhideea mea... a treia tija care ii creste de cand o am.
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/JLMQWRMEURRHOFOCQKC

E asa incovoiata pentru ca a iesit dintr-un nod aflat chiar sub inelul de fixare si a crescut intre inel si tija principala. De ieri, cand am vazut si pana azi apropae si-a dublat lungimea. Ii prieste ca am eliberat-o :)

ozimandias

Quote from: Codruta on May 14, 2008, 01:36:38 PM
a treia tija

Prolifica orhideea ta, insa aceea nu e o tija. Aceea e ramnificatia unei tije. Tija noua este aceea care creste dintre funze si nu are legatura cu vre-o alta tija iesita anterior.

Ce ai tu acolo e "motivul" pentru care nu e bine sa tai o tija pe care s-au uscat florile. asteptam poze cu florile, acum  :)

Codruta

Cum apar florile cum fac poze. Orhideea aceasta a avut radacinile putrezite si dupa ce le-am taiat aproape complet se pare ca si-a revenit desi nu ai spune asta daca ai vedea cat de rau ii arata frunzele.

ozimandias

Nu vreau sa te dezamagesc, insa, doua dintre orhideele mele cumparate de la reduceri, am vazut (abia acasa) ca aveau radacinile compromise. Asta e mi-am zis, insa am continuat sa le ingrijesc ca si pe celelalte. Si... surpriza. Pe tija veche au facut flori. Insa florile s-au trecut mai repede ca la celelalte si, dupa ce au murit florile, incet incet au murit si plantele...
Nu stiu de ce au mai inflorit.... Nu stiu daca inflorirea le-a epuizat... Nu stiu cu ce si-au mai hranit florile, ca radacini nu prea mai aveau...
Insa eu tot mai cred ca daca le-as fi acordat mai multa atentie, poate le salvam. Oricum, cel puti phalenopsis sunt plante de-a dreptul luptatoare. Dupa "experienta" Carei care a sectionat o tija in crestere, tija care s-a lipit, a pastit-o si cumnata mea. Are un Phalenopsis (daruit de mine), care a inflorit in disperare. Ei, intr-o zi, copilul a daramat ghiveciul si una din tije (din trei!!!!) s-a frant (nu s-a rupt definitiv). Cumnata mea a "potrivit-o" cum era inainte, dar nu i-a pus bandaj, nu i-a pus nimic. Si cica din varful tijei are iar boboci. (mi-a povestit ea, eu nu am vazut-o, insa am sa-icer sa o pozeze..)

stefana

Inflorirea arata ca planta in pericol "lupta" sa lase urmasi.
Poti sa o salvezi daca ii cureti radacinile distruse si o pui intr-un recipient eventual cu muschi sphagnum f putin umezit, apoi totul intr-o punga de plastic inchisa (asigura umiditate ridicata in jurul ei) pe care seara o lasi descoperita (pentru aerisire). Nu trebuie sa stea la temperatura ridicata sau in soare.

ELA

stefana,unde gasesc muschi sphagnum?

martipan

Da ,Ela ,e in ordine sa-i plantezi acum  ;) !O sa-ti infloreasca (cu noroc )si totul o sa fie bine !
Te rog citeste ce i-am scris Codrutei acum vreo pagina,ca sa te asiguri de reusita!
Multa bafta!
P.S.: unde ai gasiti bulbi si cat ai dat pe ei  ;D ?

Codruta,pai tu cat credeai ca vor tine florile ,cat la o phale ;D ?
Au tinut suficient ,potrivit pt o pleione  ;) . Mult noroc cu puiul si sa ai grija cu udarea !

Codruta

Eu speram ca tin florile toata vara, cel putin ;D :D

Ela s-a hotarat sa comande bulbii de la Bakker
http://www.bakker-hillegom.nl/Catalog/Productdetail.aspx?Ntt=orchidee&Ntk=NL&Ntx=mode+matchallany&Nty=1&N=0&productid=13857&D=orchidee&R=13857-001
asa ca Martipan si daca mai sunt alti doritori va rog sa spuneti pana luni dimineata. Eu pot sa-i comand si ii aduc in tara in 17 iunie, deci ar putea ajunge la voi in jur de 20-22 iunie. 3 bulbi costa 9,95 euro iar trimisul la mine 5,55 euro.

martipan

 ::) Mmmmm,tu ispita! :D
Mi-e teama ca e cam  tarziu la sfarsitul lui iunie si nu o sa pot reproduce diferenta de temperatura de care are nevoie :( ,am inteles ca e pe vine canicula...mai bine ma abtin,ca daca se fleoscaieste, ma dau cu tartacuta de pereti  ;D !
Merci mult...poate la anu'  ;)

Codruta

Dar crezi ca la mine au avut cine stie ce diferenta de temperatura? Ziua mai deschideam geamul dar noaptea era inchis. Si daca e sa fie canicula va fi inainte de a ajunge eu sau dupa ce ma intorc dar sigur nu cand sunt acolo...de ce imi place caldura de aceea parca ma ocoleste ;D

gabriela jalba

A inflorit in totalitate!!!!!!
   si...sic!!!!!! e parfumat!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=