Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

deci nu-i vreo problema daca cam la 1m de ea am stratul de capsuni?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana


Ionela

Nu esti in pericol - nu fac schimb de chimicale capsunii cu azaleele :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

deci pot s-o poftesc pe fiica-ta sa culeaga capsuni,fara grija!
m-am linistit

Ionela

Cu multa placere! Sunt fructele ei preferate -  la bunica-sa le culege singura din gradina ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana


einsteinitza

Atunci trebuie sa ii duci bunicii cativa stoloni de capsuni cu doua rodiri. Le culegi primavara, cand termina de rodit le tunzi sau le cosesti, iar in toamna iti fac iar. Nu un rod asa bigat, dar totusi, ce bucurie sa-ti vezi copilul toamna cu o mana de capsuni abia culese :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

ii dau si stoloni,ca nu saracesc din cativa stoloni
are copilul activitate si peste cativa ani avem o noua generatie de useri pe mush(astia cica or sa manance gradinarit cu paine)

costieanuconstantin

am fost cativa ani pe COMIS ,la cules de afine , sa vedeti acolo intinderi de bujori !!!

Ionela

Nene Costeo, marturisesc ca n-am vazut smirdar in realitate. Multumesc pentru pont ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

DanaT

Pentru Ionela, sa o imbie sa vada smardarul in realitate... Rar cred ca au muntii haine mai frumoase ca atunci cand e rododendronul inflorit... Costise intregi parca iau foc...

Imaginea e surprinsa in zona muntilor Capatanii...

einsteinitza

Dana, noroc cu tine, ca imi mai aduci imagini dragi de pe munte. Era o vreme cand ii bateam in sus si-n jos in fiecare an.Splendida poza, frumoase amintiri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Dana, iti multumesc!!! :-* :-* :-* :-*

Este minunat! Chiar vreau sa il vad si in realitate :-* :-* :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

hraneste-l bine cu jaratec pe felix si apoi in jurul date de 15 august il incaleci ,ie-i printesa pe o aripa si sus pe comis !!!!!!! ;) ,acolo stiu eu !!!! :)

Ionela

 :D :D :D  Daca imi spui si unde e Comis.... La cata geografie cunosc eu :'( :'(... ajung prin alte parti :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu trebuie, calul te duce!!!!
Bietul Felix, jar mananca ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Es, vad ca si tu si nenea Costea stiti ceva ce nimeni nu stie.... :o :o :o  
Mai bine zis... manaca otravuri ;D ;D ;D  
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

comis-ul e undeva deasupra pietrei craiului langa zarnesti brasov :)

DanaT

Smardarul e in toata splendoarea lui in iunie. In august mai sunt doar tufe razlete inflorite. Dar sper sa-mi aduc aminte si sa dau de stire (cu dovezi foto cu tot) anul asta cand il descopar in floare...
Dar afinele sunt nebunie de Sfanta Marie Mare, e drept...

Ionela

Quote from: costieanuconstantin on April 08, 2010, 04:09:52 PM
comis-ul e undeva deasupra pietrei craiului langa zarnesti brasov :)

Ahaaaa! Buuuun, vedem si smardarul  ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

CE ziceti de brugmansii ,dature si colocasii ?

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Am de toate .Acum am schimbat colocasiile intr-un vasoi mai mare si le-am pus pe toate 10 la un loc .Am tuns ras frezat ca incepusera sa putrezeasca morcovii fara minusi si pe urma o juma de zii m-au mincat miinile chiar daca le-am spalat cu apa calda si sapun .,Brugmansiile la fel sunt ciudoase toate si eu cind dau din ele atrag atentia chiar daca sunt forumisti ca sunt otravitoare si halucinogene.totusi periculoase sunt colocasiile mai ales pentru copii si capre .pot murii li se umfla limba si daca nu stii ce au mor.De datura ma feresc sa o am prin batatura ca face multe seminte si nu o stirpesti si o poate hali pisica si ciinele ca are pufi pe frunza .Macar brugmansiile stau in vas si nu fac seminte .si semintele sunt periculoare sunt halogene.Mai e pwericulor si laurul .LAurul este planta primitiva din care s-a selectionat datura si brugmansia .Si ala e pacatos .Da sunt plante frumoase si eu am multe Doar le spun la cei care vin sau le dau sa nu puna mina si sa aiba grija cu copiii

geodezia

uite va mai pun o lista luata de pe internet cu plante otravitoare de pe site-ul asta http://www.erowid.org/plants/datura/datura_images.shtml
Acolo explica pe larg despre toate plantele astea frumoase si otravitoare

Denumire comună  GENUS / SPECIES GENUS / specie  NATIVE TO Nativ 

ACACIA ACACIA  Acacia spp. Acacia spp..  Australia Australia 
AMANITAS AMANITAS  Amanita muscaria Amanita muscaria  Siberia Siberia 
AYAHUASCA Ayahuasca  Yage Yage  Amazon Basin Amazon bazinul 
BELLADONNA Belladonna  Atropa belladonna Atropa belladonna  Europe, Middle East Europa, Orientul Mijlociu 
BETEL BETEL  Areca catechu Areca catechu  . . 
BRUGMANSIA Brugmansia  Brugmansia spp. Brugmansia spp..  S. America S. America 
BRUNFELSIA BRUNFELSIA  Brunfelsia latifolia Brunfelsia latifolia  Amazon Amazon 
BUNDLE FLOWER BUNDLE FLOARE  Desmanthus illinoensis Desmanthus illinoensis  N. America America de N. 
CAAPI CAAPI  Banisteriopsis caapi Banisteriopsis caapi  Amazon Amazon 
CACTI Cactusi  Trichocereus spp. Trichocereus spp..  S. America S. America 
CACAO Cacao  Theobroma cacao Theobroma cacao  Central & S. America America Centrală şi de S. 
CANNABIS Canabis  Cannabis sativa Cannabis sativa  India, Middle East India, Orientul Mijlociu 
CAPSICUM Ardei gras  Capsicum spp. Capsicum spp..  Americas Americi 
CESTRUM Cestrum  Cestrum spp. Cestrum spp..  Central & S. America America Centrală şi de S. 
COCA COCA  Erythroxylum coca Erythroxylum coca  S. America S. America 
COLEUS Coleus  Solenostemon scutellarioides Solenostemon scutellarioides  Indonesia, Africa Indonezia, Africa de 
COLORADO RIVER REED Colorado River REED  Arundo donax Arundo donax  . . 
COFFEE CAFEA  Coffea arabica Coffea arabica  . . 
DATURA Datura  Datura spp. Datura spp..  C. & S. America, India C. & S. America, India 
DESFONTAINIA DESFONTAINIA  Desfontainia spp. Desfontainia spp..  S. America S. America 
DIPLOPTERYS DIPLOPTERYS  Diplopterys cabrerana Diplopterys cabrerana  S. America S. America 
EPHEDRA Ephedra  Ephedra sinica Ephedra sinica  China China 
ERGOT Ergot  Claviceps purpurea Claviceps purpurea  Europe Europa 
GUARANA Guarana  Paullinia cupana Paullinia cupana  the Amazon Amazon 
HB WOODROSE HB WOODROSE  Argyreia nervosa Argyreia nervosa  . . 
HENBANE Măselariţă  Hyoscyamus niger Hyoscyamus niger  Europe, Middle East Europa, Orientul Mijlociu 
IBOGA IBOGA  Tabernanthe iboga Tabernanthe iboga  Congo, Gabon Congo, Gabon 
INTOXICATING MINT Îmbătător MINT  Lagochilus inebriens inebriens Lagochilus  Central Asia Asia Centrală 
JUSTICIA PECTORALIS Justicia pectoralis  Justicia pectoralis Justicia pectoralis  . . 
KANNA KANNA  Sceletium tortuosum Sceletium tortuosum  South Africa Africa de Sud 
KAVA Kava  Piper methysticum Piper methysticum  Pacific Islands Insulele din Pacific 
KHAT KHAT  Catha edulis Catha edulis  Ethiopia, South Arabia Etiopia, Arabia de Sud 
KRATOM Kratom  Mitragyna speciosa Mitragyna speciosa  Thailand Tailanda 
LION'S TAIL / DAGGA Coada LION / DAGGA  Leonotis leonurus Leonotis Leonurus  S. Africa S. Africa 
LOTUS LOTUS  Nymphaea spp.; Nelumbo spp. Nymphaea spp. spp.. Nelumbo;.  Egypt Egipt 
MESCAL MESCAL  Sophora secundiflora Sophora secundiflora  Mexico, New Mexico, Texas Mexic, New Mexico, Texas 
MUCUNA PRURIENS Mucuna Pruriens  Mucuna pruriens Mucuna Pruriens  S. America, Africa, Asia S. America, Africa, Asia 
MANDRAKE Mandrake  Mandragora officinarum Mandragora officinarum  Europe, Middle East Europa, Orientul Mijlociu 
MIMOSA MIMOSA  Mimosa tenuiflora (= hostilis ) Mimosa tenuiflora (= hostilis)  Brazil Brazilia 
MORNING GLORY DIMINEAŢĂ SLAVA  Ipomoea violacea Ipomoea violacea  Mexico Mexic 
MUSHROOMS CIUPERCI  Psilocybe spp.; Panaeolus spp. Psilocybe spp. spp.. Panaeolus;.  Mexico Mexic 
NUTMEG Nucşoară  Myristica fragrans Myristica fragrans  New Guinea, East Indies Noua Guinee, Indiile de Est 
OLOLIUQUI OLOLIUQUI  Turbina corymbosa Turbina corymbosa  . . 
PASSIONFLOWER Floarea pasiunii  Passiflora incarnata Passiflora incarnata  . . 
PEYOTE Peyote  Lophophora williamsii Lophophora williamsii  Mexico Mexic 
PHALARIS GRASS Phalaris GRASS  Phalaris spp. Phalaris spp..  . . 
PITURI PITURI  Duboisia hopwoodii Duboisia hopwoodii  Australia Australia 
POPPIES Maci  Papaver somniferum Papaver somniferum  Persia, Asia Persia, Asia 
PSYCHOTRIA PSYCHOTRIA  Psychotria viridis , spp. Psychotria viridis, SPP.  . . 
SALVIA DIVINORUM SALVIA DIVINORUM  Salvia divinorum Salvia divinorum  Mexico Mexic 
SAN PEDRO San Pedro  Trichocereus pachanoi Trichocereus pachanoi  S. America S. America 
SINICUICHI SINICUICHI  Heimia salicifolia Heimia salicifolia  Mexico Mexic 
SLEEPY GRASS Sleepy GRASS  Stipa robusta Stipa robusta  New Mexico, Colorado New Mexico, Colorado 
ST. ST. JOHNS WORT JOHNS Wort  Hypericum perforatum Hypericum perforatum  . . 
SYRIAN RUE SIRIENE RUE  Peganum harmala Peganum harmala  Persia, India Persia, India 
TABERNAEMONTANA TABERNAEMONTANA  Tabernaemontana spp. Tabernaemontana spp..  S. America, Africa S. America, Africa 
TEA TEA  Camellia sinensis Camellia sinensis  SE Asia Asia de SE 
TOBACCO TOBACCO  Nicotiana tabacum , rusticum Nicotiana tabacum, rusticum  Americas Americi 
VIROLA VIROLA  Virola theidora Virola theidora  Amazon Amazon 
VOACANGA VOACANGA  Voacanga africana Voacanga Africana  Africa Africa 
WILD LETTUCE WILD salată  Lactuca virosa Lactuca virosa  Europe Europa 
WORMWOOD Pelin  Artemisia absinthium Artemisia absinthium  Europe Europa 
YERBA MATE Yerba Mate  Ilex paraguariensis Ilex paraguariensis  Brazil, Argentina Brazilia, Argentina 
YOPO, COHOBA YOPO, COHOBA  Anadenanthera spp. Anadenanthera spp..  Amazon Amazon 
YOHIMBE Yohimbe  Corynanthe yohimbe Corynanthe yohimbe  Congo, Cameroon Congo, Camerun 
ZACATECHICHI ZACATECHICHI  Calea zacatechichi Calea zacatechichi  Mexico, Central America Mexic, America Centrală 
OTHER PLANTS Alte plante  Various Diverse