Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Lasa, ca te-ai invatat ;) ;D

Acum fa bine si uita-te pe pozele alea, ca iti arata pas cu pas cum faci.Sa vedem ce creator zace in tine ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pentru inceput e mult de munca si se intinde pe 3 ani adica
primul an polenizarea si maturizare seminte
anul 2 plantare seminte si crestere si de-abia anul 3 florile rezultate ca sa stii ce ti-a iesit
Oho in ritmul asta fac 50 de ani pina la primul rezultat
da ca  sa nu mopr cu dorul nerealizat o sa incerc anul asta dupa ce imi infloresc toate o prima polenizare sa vad ce iese (cred ca o sa-mi iasa ochi tot uitindu-ma la flori sa vad bamele cu seminte)

einsteinitza

Geodezia, la alte plante timpul e mai lung. Nici un soi nou nu se obtine cat ai bate din palme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da da tu nu vezi moto-ul meu referitor viata ? eu vreau rezultate rapide ca la fuchsii Ca asa de drag ce imi este cuu atitea feluri inflorite Of afurisita de fata . Asta imi aduce aminte de un verisor care nu vroia tacsu sa ii cumpere o lampa pe benzine .Si tot ce vroiau cei din casa sa faca nu se putea rezolva ca trebuia lampa de benzina .Si pina nu i-au cumparat lampa de benzina nu au avut cei face (asta era obsedat sa faca tot felul de experiente -bine a si ajuns chimist)Asa si Rontzi cu telefonul ....

einsteinitza

Mie imi spui?
Pai tu ai fata, si e mai linistita, dar cu baietii, esti ca si cu doua furtuni :D Daca te prinzi intre ele, esti dusa. :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

o am pe asta mica a casa da cum ii iau astia ceva se lauda la a mere si pe urma telefoane peste telefoane :pai da numai pe aia o iubesti eu care invat si esti mindra de mine  iti bati joc de mine .eeee si tot asa pina ii iau si la a mare ce vrea .de mi-au ciuruit toate buzunarele

einsteinitza

Lasa, ca multe ciuruieli le facem si noi, cu plantele, cu comenzile, nu stiu eu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Da ma da da astea ramin cind le prinzi si iti e drag de ele .ca sa vezi cum aduc toata gloata de se perinda pe la mine prin batatura sa se mindreasca cu ele .Si mai sunt unii obraznici de fura sia tunci dau cu paru in gard si le zic sa nu mai imi aduca pe nimeni prin batataura .Asa rochii am o  sumedenie ramase mici sandale la fel telefoane cred ca vreo 10 nu mai sunt bune , acum a picat si calculatorul de acasa ca e vechi domnule are 4 ani si s-a pwerimat nu mai are dotari bune si uite asa ma apuca nervii

einsteinitza

Si apoi te duci in gradina si-ti trece ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Ba ca ne certam ca al usa cortului . si cind am nervi iau matura si matur prin bucatarie de rid de mine ca matur a doua sau a treia oara si pe urma plec la flori da mai intii chestia cu matura .

Daka

are cineva experienta in aclimatizarea plantelor?
aici ma refer la plante al caror loc de bastina este padurea amazoniana... deci temperaturi si umiditate ridicate...
ce reguli trebuiesc urmate, eventual o sursa de documentatie...
multumesc !

einsteinitza

Daka, din cate stiu in climatul nostru aceste plante sunt puse intr-un fel de terarii pentru controlul factorilor. Pe aici, gasesti experiente cu orhidee. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Si Ati are experienta cu plante din diverse zone ale globului;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: einsteinitza on June 14, 2010, 04:33:41 PM
Daka, din cate stiu in climatul nostru aceste plante sunt puse intr-un fel de terarii pentru controlul factorilor. Pe aici, gasesti experiente cu orhidee. ;)

aha... interesant pt mine este cum poti impinge bariera de rezistenta catre temperaturile mai joase... oare exista un procedeu anume?
sau trebuie vre-un altoi sau ceva...

Daka

Quote from: Ionela on June 14, 2010, 05:29:24 PM
Si Ati are experienta cu plante din diverse zone ale globului;)

cine e Ati ?  :-\

einsteinitza

Ati e un forumist cu o colectie demna de Gradina botanica.

Nu stiu cum poti impinge bariera, oricum doar cu plante foarte sanatoase.
In ceea ce priveste altiul, acesta nu ofera rezistenta sporita la parametri externi, doar eventual o radacina mai puternica, deci un start mai bun.Sau cel putin asa stiu sigur la trandafiri, dar cred ca se paote extrapola si la alte specii

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: einsteinitza on June 14, 2010, 06:31:27 PM
Ati e un forumist cu o colectie demna de Gradina botanica.

Nu stiu cum poti impinge bariera, oricum doar cu plante foarte sanatoase.
In ceea ce priveste altiul, acesta nu ofera rezistenta sporita la parametri externi, doar eventual o radacina mai puternica, deci un start mai bun.Sau cel putin asa stiu sigur la trandafiri, dar cred ca se paote extrapola si la alte specii



hei bag sama k sunteti samuraie la astfel de informatii, stiti pe cineva pe forum care e guru in domeniul acacii ?

einsteinitza

Samuraie, adica deapitez plante?


Sa apara Ati
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: einsteinitza on June 14, 2010, 06:45:43 PM
Samuraie, adica deapitez plante?


Sa apara Ati

nu te uita la latura violenta a samurailor ci la cealalta...
cine este ATI ? k sa stiu dupa cine ma uit... cand apare...

einsteinitza

Este Ati, cum tu esti Daka. Atunci cand il vezi logat atunci iti va raspunde.

Imi plac sabiile de samurai, am si verigheta facuta in tehnica Mokume-gane ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: einsteinitza on June 14, 2010, 07:13:19 PM
Este Ati, cum tu esti Daka. Atunci cand il vezi logat atunci iti va raspunde.

Imi plac sabiile de samurai, am si verigheta facuta in tehnica Mokume-gane ;)

arigato!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Ati a scris ieri la Buna dimineata! E greu de prins online in timp real, caci are mult de lucru cu sera si plantele exotice.

Bariera rezistentei cum spui tu Daka e o chestiune foarte relativa. Mai degraba as vorbi despre adaptare si adaptabilitate. Daca ma gandesc ca lithopsii vin din nu mai stiu ce desert african si doamnele noastre ii cresc cu succes la ele acasa, as putea spune ca exista un potential adaptativ
uluitor in lumea plantelor.
Ca regula generala, cu plantele exotice ceea ce poti face este sa incerci a imita conditiile de  mediu din zona lor de bastina. Sau macar sa te apropii cat de cat. Doamnele care cresc orhidee stiu foarte bine ce inseamna sa bibilesti la vande, miltonii si alte fitoase.

Nu stiu daca avem maestri in acacii - presimt ca voi afla in curand ;)

PS Daca ma puneti sa aleg intre samurai si ninja, aleg pe primii. Onoarea si lupta deschisa ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu avem probabil inca, dar il vom avea pe Daka.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia



おはようございます
de care acacia ai vestita ,false ,cyanophylla suaveolens baileyana  robinia spectabilis verticillata macracantha greggii caffra berlandieri este simplu primul an adaptare la ghiveci si pe urma incerci spre toamna lasarea afara pina la limite minime care sa nu ii dauneze .Da vrei sa faci guma sau lemn nobil din ea?Ca ma bagai si eu in vorba