Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

GetaV

"La varsta mea" numai gaz nu beau :D


ionut

am trimis tuturor celor ce mi au dat adresa,n am primit nici un mesaj de la cateva persoane,sper sa le fi primit,altfel sa se prinda si sa va bucurati de ele,

lala

Quote from: vio on November 02, 2009, 07:57:45 PM
Quote from: simona72 on November 02, 2009, 03:19:47 PM
nea vio ,daca vrei sa iei dela iei sa ma anunti si pe mine ca vreau si  eu,bine nu toata tavita dar vreo 5-6 de fiecare tot iau.ce zici? te bagi? ;D ;)

De ce-mi zici nene?Am aceeasi varsta cu tine daca inteleg bine ca 72 este anul nasterii tale. :D :D :D

Eu i-am intrebat si uite ce mi-au raspuns.Eu ma bag la intreaga lor oferta dar trebuie sa fim vreo 15...20.

Buna ziua
   Comenzile de crizanteme se aduc pana cel tarziu in iulie. Butasii vin in tavi de 100 de fire si asa se livreaza: pe tava.



Intr-o tava este un singur soi si o singura culoare. Nu se pot face amestecuri si nici livra cu firul. Noul catalog va apare in februarie si incepand de atunci se primesc comenzile.
    In aceasta perioada primim comenzi pentru plantele anuale. V-am trimis atasat oferta noastra pentru ele.





Vio,la crizanteme intru si eu.

georgette

Quote from: ionut on November 06, 2009, 07:46:28 PM
am trimis tuturor celor ce mi au dat adresa,n am primit nici un mesaj de la cateva persoane,sper sa le fi primit,altfel sa se prinda si sa va bucurati de ele,
da Ionut...azi ,in sfarsit,dupa telefoane si insistente au venit sa mi aduca pachetul! Multumiri din suflet!

penelopa

Quote from: GetaV on November 06, 2009, 02:59:27 PM
"La varsta mea" numai gaz nu beau :D
...... inclusiv ceai din "ăla", nu?  ;D

Ionuţ,  mii de mulţumiri şi din partea mea! :-*

GetaV

Beau ceaiuri de toate felurile, doar,doar... ;D :D

Codruta

Sunt in floare si lunganele mele http://codruta.sunphoto.ro/crizanteme/LFNWZWDVIIRMVXFZXBZ
Ma intreb unde as mai putea gasi si alte culori din acelasi soi, adica din cele care cresc inalte si ca  parul ;D, adica nu tufa. Prin magazine gasesc doar ghivece sub forma de "bila" iar in google nu am reusit sa gasesc nici o firma care vinde online. Am gasit doar crescatorii dar nu trimit prin posta si nici una nu e prea aproape de mine.

georgette

Quote from: Codruta on November 09, 2009, 10:00:58 AM
Sunt in floare si lunganele mele http://codruta.sunphoto.ro/crizanteme/LFNWZWDVIIRMVXFZXBZ
Ma intreb unde as mai putea gasi si alte culori din acelasi soi, adica din cele care cresc inalte si ca  parul ;D, adica nu tufa. Prin magazine gasesc doar ghivece sub forma de "bila" iar in google nu am reusit sa gasesc nici o firma care vinde online. Am gasit doar crescatorii dar nu trimit prin posta si nici una nu e prea aproape de mine.
Deci daca vrei "lungane" no problem! ;D de alea pitice sa nu mi ceri, ca n am! am numa la "metru" ;)  stai sa caut in album sa vad daca le am sa ti le arat!

georgette

uite aci odata http://georgette.sunphoto.ro/2008_florile_mele/pagina10
iar aci,fideluta asta crem -pitica in 2008,a ajuns acum la peste 1,3 m ,n am poza pusa inca in album.. poza e cea de anul trecut  http://georgette.sunphoto.ro/2008_florile_mele/WVJBDUWVEULZIQRMXSW

ozimandias

Georgete, vreau si eu din aia alba... tare-mi place.

Codruta, si uita-te si aici: tot inalte sunt... Cea mov a ajuns la streasina casei  :D

georgette

Ozi,alba de care? ca e si tufanica alba care seamana cu ciupercutele champignon..
Io vreau un fir din''latoasele'' alea ruginii..tare mi plac! Mai ai din ele?

georgette

cred ca zici de fideluta!  ;) s-a facut! :-*

Codruta

Georgette, tare frumoase florile tale dar in poze seamana mai mult cu cele piticane ;D  Daca sunt lungane te rog fa cumva sa le admir si eu la anul in gradina mea :D
Ozi, cea mov ar merge tare bine cu cele galbene ale mele ;) dar "latoasa" cum i-a zis Georgette e tare frumoasa asa ca daca o sa poti sa-mi dai si mie din amandoua nu ma supar ;) :D
Eu am obinut mai multe crizanteme din cele galbene in primavara cand am taiat varfurile lor si le-am pus in ghiveci, in pamant.

ozimandias

Quote from: georgette on November 09, 2009, 10:05:21 AM
iar aci,fideluta asta crem -pitica in 2008,a ajuns acum la peste 1,3 m ,n am poza pusa inca in album.. poza e cea de anul trecut  http://georgette.sunphoto.ro/2008_florile_mele/WVJBDUWVEULZIQRMXSW
Asta-mi place. Am zis!  :D :D :D

Cele maro sunt cateva tufe.
Am sa iau de la tara cu prima ocazie cand mai ajung. Numai invatati-ma cum. Iau o radacina? Acum? Sau e mai bine la primavara?
Si Codruta, tie cum sa-ti trimit mama? As face un drum pana la tine, dar nu am platit rovigneta  ;D.

Deci, ca sa stiti cui multumiti: sunt ale soacrei mele. Eu la ele nu am niciun merit, decat ca le-am popularizat  :D

gomez99

daca are cineva de dat crizanteme "boule de neige" sau "palissade" as fi interesat tare
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Codruta

Ozi, daca sunt tufe nu imi trebuie ca nu am unde le pune. Si cele mov carea ua ajuns la streasina sunt tufe?
Nu ma pricep la inmultit crizanteme, ca pana acum le-am inmultit doar din greseala :D dar cred ca cel mai simplu, daca nu cel mai bine e cu lastari primavara. Eu asa am procedat anul acesta si doar un singur lastar nu s-a prins din 4 dar cred ca a fost din vina mea ca nu l-am udat cu simt de rapsundere ;D
Asa ca draga Ozi ai timp pana la primavara sa-ti platesti rovigneta ;D si daca nu, poti sa trimiti la mama mea si vad eu cum ajunge la mine.

ozimandias

Mai codruta, adica tufe in sensul ca nu e un fir drept si lug iesit din pamant si crescut pana la stele  :D
Sunt cateva fire iesite din acelas loc (dar ma cred ca se poate controla "marimea tufei" daca doresti). Nu arata ca "globurile" din florarii... sunt un pic mai stufoase ca ale tale.

Codruta

Bine mai Ozi :) Fa tu cumva si pune la prins, eu ma rog sa ajunga la mine in buna stare si apoi vad eu cum ii controlez marimea tufei ;) Nu cred ca la ale mele asa e modelul, sa creasca ca niste fire dar se pare ca s-au adaptat conditiilor de trai si le felicit pentru asta. Daca ar fi tufe, mai ales la inaltimea asta ar trebui sa renunt la aproape toate plantele din gradina. Fiind fire nu ocupa prea mult loc in spatiu (doar pe gard :D) si asta imi convine. Cand le vad ce liane sunt si cat sunt de scurte tijele la flori ma intreb ce fac cu aceste crizanteme in crescatorii ca sa aiba tija lunga, asa cum era in buchetul primit. La ale mele tulpina s-a lungit dar tijele de la flori sunt tare scurte.

sicamin

Codruta ,poate daca le rupeai bobocii si lasai doar unul .se concentra planta sa creasca floarea mare si nu crestea asa de inalta. :D  Eu personal nu am rupt bobocii anul acesta din lipsa de timp,dar la anul voi face operatia.Si ale mele sant inalte dar si tufele sant dese.

georgette

Quote from: gomez99 on November 09, 2009, 03:48:41 PM
daca are cineva de dat crizanteme "boule de neige" sau "palissade" as fi interesat tare

La ce spui tu "boule de neige" ? la astea  http://georgette.sunphoto.ro/2008_florile_mele/CPRVIXPXYHUCDRJYQOR
sau la astea

stefana

Eu stiu ca acelea din link sunt numite "Boules de neige" ::)
Iar mi-am clatit cu placere ochii prin gradina ta, Georgette :D

georgette

Ma bucur Stefana! Numa ca acum,pe vremea asta nu prea mai e frumoasa gradina mea  :-\  ori io am imbatranit ori am imbatranit! ;D ca nu mai reusesc sa le aranjez asa cum mi ar placea mie!(sau timpul asta se scurge mai repede ca altadata  ::) ..)

Quote from: gomez99 on November 09, 2009, 03:48:41 PM
daca are cineva de dat crizanteme "boule de neige" sau "palissade" as fi interesat tare

[/quote]Cat despre "boule de neige"..nu mai am! Am avut albe si mov si aau pierit..dar se pot lua din piata de la florarese,se fasoneaza butasi cu 5-6 noduri,se pun in pamint sub pet 3-4 noduri acoperite bine cu pamint ,si la primavara Gomy ai ce ti doresti!

stefana

Si floarea la butas se taie, da?
Ai niste gladiole o splendoare ::)

georgette

Quote from: stefana on November 10, 2009, 01:31:49 PM
Si floarea la butas se taie, da?
Ai niste gladiole o splendoare ::)
Da,florile le am taiat  si le am pus intr-un  bol cu apa ,ca nu m am indurat sa le arunc !
Eu asa le am prins pe ale mele,dar n am stiut ca trebuiesc protejate in anul urmator (am zis ca daca au inflorit, sint suficient de viguroase)!
Aaa..si aceste "boule de neige " ma duc  cu gandul la o melodie veche....mergeti la muzica sa o ascultati,sa nu fac ghiveci aici! ;) ;D