De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

multam Claude am sa il pun pe lista

sannamaria

am uitat sa spun ca firma asta ceha e singurul care vinde trandafirii lui Gyory .
ca tot a amintit Es de creatori , sapt tracuta a decedat  creatorul Mark Gergely [ Hu] el s-a nascut la Reghin ,jud Mures] a creat peste 600 de trandafiri ,sper ca la anu' sa pot sa cumpar cativa din  creatiile lui .

sannamaria

www.markrozsa.hu/

aici puteti vedea trandafirii creati de Mark Gergely ,desi pozele sunt cam slabe  :( din pacate Mark Gergely nu a avut un site al lui unde sa-si prezinte trandafirii ,nici macar adresa de mail nu a avut ........
dar multi sunt pe HMF de ex Indira ,St Elisabeth of Hungary etc

cristinaf

Eu imi mai doresc un Harison's yellow. Am vrut sa-l cumpar de la Maria, dar nu era disponibil. :-\
Poate la Bierkreek ar fi interesant de incercat o comanda... au oferta bogata.

einsteinitza

Ika, eu de multa vreme doresc sa comand la BIerkreek, mereu am intrat in alte comenzi... Si eu vreau cate ceva de la el are multe lucruri absolut deosebite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ce site timpit au unde dau sa vad toate rosele ca pun tot felul de criterii si nu imi afiseza lista pdf ..

cristinaf

Asta e link-ul catre lista lor completa, trebuie accesat fara google translate.
http://www.bierkreek.nl/downloads/particulieren_kale_wortel_12-13_stocklist_bare_root_roses.pdf
Doar ca unii sunt cam scumpi, pe care-l vreau eu, de exemplu, e 18 euro. :-\
Restul n-am studiat ce mai au in oferta, am sa am ocupatie la iarna...

geodezia

Multam Ika  :x :x
mama 38 de pagini ... nu puteau sa insire lista cu poze fir-ar sa fie

Opal

Quote from: claude on October 08, 2012, 10:00:10 PM
P.S. Es, ce zici de ramblerul acesta: http://www.frost-burgwedel.de/index.php?seite=rosenkatalog_2&id=269    :D  Eu m-am indragostit  ;D
Nu reusesc sa vad daca e remontant
Nu promit, dar s-ar putea sa stiu un loc unde exista si ai putea capata niste butasi aca ti-l doresti asa de mult

claude

Nu e remontant, Opal. Multumesc pentru oferta, daca vei avea de unde lua butasi nu refuz, doamne fereste  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Ma gandeam eu ca ai pe altceva ce da banii
M-am uitat si eu pe site-ul afisat,la 18 euro ar trebui sa fie la ghiveci nu?

Carina

Din pacate, nu. Zice "Bare root roses 2012-2013"
Mi-ar placea si mie un Abigail Adams, dar trebuie sa ma gandesc bine daca-mi place cat alti 2-3 trandafiri la un loc, ca sa dau atatia bani pe el  :-\

claude

Si eu ma uit ca curca-n lemne, sunt la litera M si fac o selectie la sange, pana acum am ales 5  :D  Si poate din astia mai tai la sfarsit, depinde cati se aduna  ;D  
Si eu am cascat ochii la Abigail...da' ce saracie sunt unii asa scumpi? 18 euro chiar e mult  ::)  deis, pentru un remontant rezistent in zona 4 pana la urma nu e o avere, nu?  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Sunt siteuri nemtesti unde  gasesti trandafiri la 10euro,la 18 sunt deja la container
Sora-mea a luat Th cu 4,5 euro si trandafiri istorici cu pana in 8 euro

claude

Da, stiu, majoritatea nemtilor si olandezii stau in general cam sub 10 euro, mai scumpi sunt in Franta, Italia. 
Naiba stie, probabil la Biercreek au preturi mari cei mai rar intalniti pe piata  ???

Eu pentru istorici ma voi orienta la anul spre site-ul din cehia, ii are la 3 euro  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Ala care v-a trimis voua ce a vrut el  nu ce ati comandat voi?
Nu prea am rabdare sa comand ceva si sa primesc ce le scapa lor printre degete
Cehii sunt al naibii de nationalisti cu romanii si nu stiu de ce
Prima data am simtit-o pe pielea mea inainte de 90

claude

Nu, pana acum nu am comandat nimic in Cehia...comada de acum a fost facuta in Olanda...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


geodezia

na nu am rabdare sa ma uit pe site-ul nemtilor ..ma las pagubasa  ..poate alt furnizor ca ma dispera astia cu site-ul lor

einsteinitza

Geodezia, uita-te pe familii ca asa ai si pozele. Bierkreek este singurul din Europa care are trandafiri crescuti organic, fara chimicale. In privinta soiurilor, are foarte multe raritati, chestii pe care le gasesti la foarte putini comercianti, cel putin in zona europeana. Daca ti-ai facut plinul si acum vrei asa, cate o bijuterie, merita luat de la ei. Asa cum e Garadina BIjoux, daca ti se pune pata pe ceva de la ei neaparat.
Eu am pus ochii pe vreo trei de la Bierkreek, pe care nu ii gasesc in alta parte mai ieftin, dar pana acum m-am abtinut, ca nu au fost amatorei ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, ai vrea sa facem comanda pentru primavara? Ca daca si astia trimit primavara toate jumuliturile si uscaturile ma cam enervez, la cati bani cer pe trandafiri  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da. Si facem comanda in numele meu, eu am o reducere de 10 la suta la ei.
;D :x
Trebuie sa marturisesc ca eu am liste in asteptare de la vreo trei furnizori,, unde am unul doi pe care ii cautam.

Ika, daca vrei sa schimbi psutin dorintele, eu am doi hibrizi spinossaisima, Ormiston Roy si Old yellow scotch, anul viitor pot sa iti trimit ceva buatasi.Nu multi, ca sunt tineri, dar am de unde taia doua trei ramuri, iar la cum cresc precis voi avea repede mai multe. Sunt primii trandafiri care infloresc in gradina, spinossisima fiind decalati cu doua saptamani inaintea celorlalti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Multumesc pentru oferta, inca nu sunt hotarata cum sa fac. Pe garaj vroiam sa-l pun sa se suie, ar trebui sa creasca suficient de inalt ca sa se vada, si intr-adevar imi doresc sa infloreasca timpuriu.
Deocamdata mi-a pierit cheful de trandafiri, in dimineata aceasta ne-am trezit in plina iarna, s-a depus strat gros de zapada si ninge viscolit in continuare. Pana si celor de la Belle epoque le-am trimis un gand bun, cu toate incurcaturile lor, sa le dea Dumnezeu sanatate ca ne-au trimis trandafirii cat a mai fost vreme buna.
Mi-a taiat iarna tot elanul, imi trebuie ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea, in ultimii ani o asteptam prin ianuarie, incolo.

claude

Quote from: ika on December 09, 2012, 10:42:22 AM
Deocamdata mi-a pierit cheful de trandafiri, in dimineata aceasta ne-am trezit in plina iarna, s-a depus strat gros de zapada si ninge viscolit in continuare.
Mi-a taiat iarna tot elanul, imi trebuie ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea, in ultimii ani o asteptam prin ianuarie, incolo.

Eu...nu ma las si nu ma las, na  :D   N-am de gand sa ma las descurajata de iarna, mai bine ca a venit zapada, mai bine lopatez decat sa ma trezesc cu geruri pe uscat  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

lasa ca cica se incalzeste ..Es toata iarna poate poate am rabdare sa ma uit ... cred ca mi-am facut plinul si vorba ta cu raritatile ... acum ..stau si doprmitez ca ursache vorba la Claude lopatez da nu ma las nici eu cuprinsa de zapaezi