De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

trandafira

Nu l-ai vazut cu eticheta? Ca altceva nu mai stiu despre el.

Mihaelacph

 Pe starkl v-ati uitat la trandafiri ? Eu am facut si comanda . :)

trandafira

Astazi urc acolo. Ursii nu au fost ridicati si dusi , doar cei de la Busteni. Urmeaza foto.

geodezia

nu ne mai uitam ca am luat ceva tepe de la bakker starkl ..etc ... d-l Levy pentru mine a fost furnizor serios  de flori iar lotum si petrovici pentru rose ... asa ca nu ma mai uit nicaieri ca si asa ma imbolnavesc degeaba ca punga s-a micsorat cu lucrarile din iarna si s-a strins de tot sufla vintul prin ea a gol ...

trandafira

Quote from: claude on August 05, 2012, 11:11:54 PM
N-am vazuto pe Reine des Violettes printre ei...etichetele aste apuse de romani te tampesc, nimic nu-i ce trebuie  >:(

Iata poza pe care o voiai.  Maine cred ca se va deschide mai mult bobocul. Penelope a inflorit superb, dar l-am mutat in alta locatie, inca este pus intr-un ghiveci in vederea sadirii. Dar nu pare suparat de mutarea la ses. O sa pun poza, o am pe un memory stick.

 
   

mariusmarian111

salutare vreau va rog sa imi spuneti ce soi de trandafiri sunt aceea cu circunferinta f mare, as dori cativa butasi cu flori f mari si nu stiu in ce categorie sa-i caut. Multumesc.

flordel

Circumferinta la floare? Daca da atunci de regula sunt TH. Indicat este sa te uiti pe site-ul Help Me Find Roses la trandafirii pe care i-ai putea achizitiona si sa vezi caracteristicile.

lordu

Am gasit ceva interesant, Harlekin cl de la Kordes, la pret de dumping.

http://www.dis-mail.ro/index.php?route=product/product&path=49&product_id=533

M-ar bate gindul, da poate ma pomenesc cu alti neidentificati prin curte.........
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

cristinaf

Poza seamana mai mult cu Eden Rose.

einsteinitza

Pai care e pretul de dumping, 33 lei bugata, plus 12 lei transportul.?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da nu vezi ca au denumiri ciudate astia la osiria zic dublu delight .la hocus pocus ii zic caribia la new down ii zic Harlechin numai denumiri aiuristice ... treaba ta cumpara da mai bine ia-ti de la gradina bijou de aici din tara ca au reprezentanta sau de la famoeus
http://www.gradina-bijoux.ro/jayne-austin-p-629.html
vad ca acum gradina bijou afiseaza preturile in ron cred ca le convine mai bine
sau
http://www.famousroses.eu/ro_trandafiri_gradina/pierre-de-ronsard-meilland.html
eu zic ca pe asta il cauti

lordu

Quote from: geodezia on September 21, 2012, 09:47:41 AM
da nu vezi ca au denumiri ciudate astia la osiria zic dublu delight .la hocus pocus ii zic caribia la new down ii zic Harlechin numai denumiri aiuristice ... treaba ta cumpara da mai bine ia-ti de la gradina bijou de aici din tara ca au reprezentanta sau de la famoeus
http://www.gradina-bijoux.ro/jayne-austin-p-629.html
vad ca acum gradina bijou afiseaza preturile in ron cred ca le convine mai bine
sau
http://www.famousroses.eu/ro_trandafiri_gradina/pierre-de-ronsard-meilland.html
eu zic ca pe asta il cauti

Nu, de fapt e asta:
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.3181.3

• Harlekin ™
• Harlequin (climber, Kordes, 1986)
• Kiss of Desire
• KORlupo
HMF Ratings:
31 favorite votes. 
Average rating: EXCELLENT-. 
ARS:
Pink blend Large-Flowered Climber.
Registration name: KORlupo
Exhibition name: Harlekin ™
Origin:
Bred by Reimer Kordes (Germany, before 1986).
Class:
Climber, Large-Flowered Climber. 
Bloom:
Cream, red edges.  Flowers cream white with reddish edges upper.  Strong, wild rose fragrance.  Average diameter 3.5".  Large, full (26-40 petals), cluster-flowered, in small clusters, cupped bloom form.  Blooms in flushes throughout the season. 
Habit:
Tall, bushy, climbing.  Glossy, dark green foliage. 
Height of 8' 2" to 12' (250 to 365 cm). 
Growing:
USDA zone 4b and warmer.  Can be used for garden or pillar.  Remove spent blooms to encourage re-bloom.  Remove old canes and dead or diseased wood..  Requires spring freeze protection (see glossary - Spring freeze protection) .  Can be grown in the ground or in a container (container requires winter protection).  Remove unproductive wood every third year or so. 
Patents:
Germany - Patent No: 1 092 739


Dar nu caut ceva anume, de fapt.......

Cred ca asta e partea proasta, ar trebui sa-mi planific gradina, mai intii....
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

flordel

Da, incepe cu arborii si vezi sa nu-ti faci umbra prea multa! ;D

lucia2002

Quote from: lordu on September 21, 2012, 09:14:39 AM
Am gasit ceva interesant, Harlekin cl de la Kordes, la pret de dumping.

http://www.dis-mail.ro/index.php?route=product/product&path=49&product_id=533

M-ar bate gindul, da poate ma pomenesc cu alti neidentificati prin curte.........

Pe Harlekin, il poti lua si de la Rosafruct, fiind conditionat doar de un minim de comanda.
Rosafruct este o firma cu notorietate si vei fi lipsit de emotia unui "ou kinder"

http://www.rosafruct.ro/prod/catalog.php?fk=100&k=170

einsteinitza

Geodezia se referea la poza dupa care ai ales trandafirul, care,  cum sice si Ika, e clar Eden Rose. Iar pretul...mare.
Absoult toti trandafirii aia sunt niste oua kinder, dupa cum frumos si politicos zice Dan. Eu le-as spune tepari sadea, la ce minune au facut acolo. Iar trandafirul pomisor ..ce sa mai vorbim cum se cheama.....
Cam asta ar fi, in varianta de toamna, mai colorata





www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Quote from: lucia2002 on September 21, 2012, 03:08:05 PM
Pe Harlekin, il poti lua si de la Rosafruct, fiind conditionat doar de un minim de comanda.
Rosafruct este o firma cu notorietate si vei fi lipsit de emotia unui "ou kinder"

http://www.rosafruct.ro/prod/catalog.php?fk=100&k=170

Din pacate de anul acesta esti conditionat sa mergi dupa ei, nu mai vand online. :-\
Aiurea daca esti din celalalt capat de tara...
Coralul a vandut tot inca din luna august, Rosafructul nu mai onoreaza comenzile online... usor, usor suntem nevoiti sa ne intoarcem la trandafirii din super market sau comandam din strainatate.

lucia2002

Incredibil, Ika! Hai ca mi-ai dat cu leuca in cap!! +hypno

anasstasia

E adevarat ce spune Ika. Eu clar ma orientez catre strainatate.

lordu

Job done, comanda e lansata!


Pierre de Ronsard Urcator : Meilland : La Ghiveci    Pierre de Ronsard Urcator : Meilland : La Ghiveci   1   17,80 €
Subtotal    17,80 €
Livrare şi manipulare    12,00 €
Total final    29,80 €

Apoi ma razm in spatar si ma relaxez....
Incep sa analizez ce teaba buna am facut azi.....   +dns

1. Constat ca nu e chiar asa ieftin, asta-i pret de GB !!!  :-\
2. Pe urma ma uit pe site-ul lor la descriere si vad: Parfum  :  NU   +ham

Dar ce mai conteaza, oricum se zice ca asta e un "must" Nu pot iesi eu din tipare, ar fi culmea ...........
Mai ramine sa-i stabilesc un loc de unde sa nu-l mut.   ??? .........  daca n-are parfum, poate-l duc direct la tara, de acolo sigur nu-l mai muta nimeni  =))

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Referitor la faptul ca un trandafir nu are parfum si tu ai prefera unul cu...Sfat: nu te uita dupa ce e 'must' sau nu...cumpara acei trandafiri care iti plac tie...asta daca intr-adevar iti plac trandafirii. In schimb, daca vrei un peisaj cu trandafiri care sa impresioneze vizitatorii prin faptul ca le spui 'acesta e un trandafir celebru care nu trebuie sa lipseasca dintr-o gradina' atunci socoteala e alta  ;)

Poate nu sunt eu in regula, dar recunosc ca eu cumpar doar acei trandafiri care fac sa-mi vibreze o coarda...nu stiu care :D 

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Claude, in mod cert daca l-am comandat, mi-a placut cum arata. Si in plus de asta, eram in cautare climberi pe care sa-i asez pe gardul din spate.
Faptul ca e un "must" imi consoleaza tristetea de a constata ca nu are parfum. Am incercat sa miros prea mult timp trandafiri care aratau bine dar nu aveau parfum.
:)

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Aha...eu am o fixatie cu parfumul la trandafiri si, dupa ce am cumparat la inceputurile sindromului 'trandafiritei' o gramada de trandafiri la punguta pe care scria parfumat si nu erau, acum trebuie sa fie minunea minunilor un trandafir fara parfum ca eu sa-l cumpar  ;D    asta inseamna ca trebuie sa fie pentru mine o minune, ca zic altii ca e un must nu ma impresioneaza si nu ma consoleaza deloc  :D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Lordu, nu te mai grabi, cauta bine pe hmf ca vad ca stii sa il folosesti, gasesti trandafiri care sa iti fure inima si sa aiba si parfum. Nu zic, Eden R o o splendoare eu sunt incantata de el desi, in toamnele ploioase, tinde sa faca balling de la umiditate excesiva si sa isi rupa coditele.
Poate bagi alaturi un englezesc parfumat, sau unul vechi remontant, care sa te omoare cu parfumul, fiindca, vorba lui Claude, chisr dacaq scum nu intelegi nebunia asta complet, vei alerga si tu dupa trandafirii cu parfum, care sunt intr - adevar de vis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Lordu, trandafirii sunt foarte frumosi si mie imi plac mult, dar trebuie sa incepi cu o planificare sumara a gradinii. Macar unde iti pui copacii trebuie sa stii si pe unde vin traturile de flori.
Pe urma in functie de spatiu planifici celelalte plante, trandafirii mai inalti in spate, mai mici ini fata, etc. O parere.

anasstasia

Daca l-ai cumparat pentru gardul din spate, poate conteaza mai cit parfum are. Trandafirul este absolut superb, este unul dintre preferatii mei. Il vezi si la avatarul meu.