substrat rasaduri

Started by vladislav25, February 09, 2014, 12:59:23 PM

Previous topic - Next topic

claude

bunicutz, de unde cumperi leonardita? Eu am gasit ceva pe site la hidroponica, da' aia au doar chestii lichide...nu exista in stare solida, ca sa poata fi folosita ca amendament?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce e leonardita asta? Suna ca o boala! =))

Cristina, ce bine ca mi-ai adus aminte, am avut pe terasa anul trecut capcane lipicioase! Culmea, m-am ramolit de tot. De fapt erau din alea normale de muste, aici se gasesc pe toate drumurile, imi aduc aminte ca mi se lipeau de par cand nu eram atenta sa fac slalom printre ele! Am sa caut din alea galbene anul asta, dar au fost bune si alea de muste, au prins o gramada de musculite!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: claude on February 26, 2014, 08:44:04 PM
bunicutz, de unde cumperi leonardita? Eu am gasit ceva pe site la hidroponica, da' aia au doar chestii lichide...nu exista in stare solida, ca sa poata fi folosita ca amendament?
Am cumparat in 2012 de la Semplant Romhol, granule (PerlHumus) si extract lichid (LiqHumus). Am pus fisele tehnice si oferta de la ei in topicul Produse pentru agricultura ecologica http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=2557.0. Nu pot posta acelasi attachment de doua ori. Va rog sa va uitati acolo. Asa ca parere personala, nu ma pot pronunta asupra unui efect deosebit, dar rau n-a facut si e ok de folosit pe scara mai mica (pret destul de mare) la substratul pentru rasaduri, containere cu legume, ghivece cu flori etc., care la mine cel putin inseamna multa turba. Si turba e saraca in nutrienti si mai are si prostul obicei de a se compacta impreuna cu ghemul de radacini.

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on February 26, 2014, 08:54:02 PM
Ce e leonardita asta? Suna ca o boala! =))
Leonardita este un carbune inferior, descompos partial de catre microorganisme, care contine o cantitate relativ mare de substante asemanatoare humusului, cu proprietati asemanatoare humusului natural din sol, adica de a lega granulele de nisip si argila din sol si de a absorbi si elibera treptat nutrienti pentru plante. Se foloseste ca atare, macinata ca granule, in amestec in substraturi horticole sau pentru ameliorarea solurilor nisipoase, compactate sau sarace in materie organica sau ca extract, o solutie de acizi humici, prin udare.

einsteinitza

Bunicutz, am reciti postarile de la Produse pentru gradina bio, uitasem de ele, asa se intampla cand nu lucrezi cu ele. Acum mi-am pus semn la acel topic, sa il am mereu cand caut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vladislav25

Salutare tuturor, am avansat foarte mult de la ultima postare si am mai facut ceva schimbari, dintre care:
am transformat un solar in camera de germinare cu 3 rafturi pe nivele si 6 nivele unde voi pune cele 1000 de tavite la germinat!;am achizitionat semintele(aproape 100 000 de seminte); voi pune 1000 de tavite intr-un solar iar in celalalt voi semana pe sol in mranita; am construit o soba pe rumegus si am probato azi(aproape 20 de grade intr- ora e aprinsa la ora 4 si inca mai arde) si am luat turba! daca mai vreti detalii anuntati-ma si promit ca am sa mai revin cu postari! succes tuturor
Ps: am multe poze dar nu ma lasa sa le pun ca sunt prea mari!

Rux


jonutz

Poti folosi si http://resizemyimg.com pentru redimensionare, e mai mult mai bun.

gabriela jalba

Bine ai venit !!! Poate ne intilnim mai des pe forum!! +rsp
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=