Rosa Kazanlik

Started by einsteinitza, October 20, 2010, 09:45:38 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Acolo este un singur trandafir? :o

einsteinitza

Deja sunt 30 de sticle de sirop concentrat gata facut, in we mai fac o serie si fac si ceva dulceata. De abia incepuse sa infloreasca, nu am strans decat doua cosuri. Dar combin cu Rose de Rescht.
Cum ai ratat, acum incep ??? ???
Patru pumni de petale proaspat culese, doi litri de apa ,  zema de la o lamaie,si un kg de zahar. Se pun petalele cu un litru de apa pe foc si se adauga si zeama de lamaie.
Cand da in clocot se ia de pe foc si se amesteca bine, si se acopera cu capac. Se pune pe foc zaharul cu apa si se  fierbe sa se ingroase-cam 10 min.
Se strecoara siropul petalelor peste cel de zahar si se da un clocot. Se pune imediat la sticle si apoi la pat cald.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

am ratat ca voiam sa incerc din trandafirul acela vechi roz, presupus centifolia si sa adaug culoare cu Great Western si Rose de REsht, ca la mine Rose de Resht e prea mica inca si nu face fata iar Kazanlik nu am  +ham  Iar cel roz e pe jumatate trecut iar acum iar a dat ploaia si nu pot culege petale  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu cand am vazut ca vine iar ploaia, am fugit si am cules repede, desi aveam casa plina de musafiri. I-am lasat balta si am intrat la cules. ;D. De asta am si inceput cu siropul, ca se face foarte repede si l-am facut printre picaturi.
Iti recomand de asemenea sa cumperi bere :D, daca se bea cateodata la voi, din cea cu capac cu clema, am uitat cum se cheama. La noi inclusiv musafirii trebuie sa aduca bere in aia,c a sticlele sunt bune la sirop, dopul ala e genial! ;D ;D Am sa iti trimit pachet cu butasii de trandafiri, vad ca au inceput sa se scuture aia foarte parfumati, si iti pun si un sirop, a iesit excelent!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Ce frumos E!!!
Es, poti sa imi dai ,te rog, si mie un butas ? Din cei care mi i-ai dat in toamna doar 2 misca ceva , dar nu stiu daca sunt din acestia .

Rux

Hehehe ,nu-i frumos dar -i sanatos. Oare pot fi si eu trecuta pe lista cu un astfel de butasi?
Ma gandesc deja la parfumul lui...

einsteinitza

Da, sigur ca da, va trimit cativa butasi putin mai incolo sa se opreasca din inflorit, acum e plin de boboci.

Da, Anas, e un singur trandafir. Nu e un trandafir care sa stea mult inflorit-cam trei saptamani- dar daca culegi tot la doua zile nu iti mai trebuie altul. Pentru culoare se pot folosi si cateva flori de mac, sau un alt trandafir rosu inchis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Flori de mac cu tot cu seminte! ;D  ;)
Sa vezi ce musafiri cuminti o sa ai! ;;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Claude vezi pe unde il gasesti ..please please please

einsteinitza

Iti dau eu un pumn de butasi. :x
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

na butasi ti-am zis ca nu reusesc sa prind stii experienta mea cu cartofii ? acum am o rasadnita plina de cartofi iar rosele moarte ... asa ca ma las pagubasa la prins din lastari .. o fi fost de vina locatia rasadnita e in plin soare  plina de rasad de varza castraveti si cartofi .. am sa urmaresc deoarece am pus aceasi metoda si undeva unde nu bate soarele si e ud mai mult timp..  multam .
;;)

einsteinitza

Geo, nu se pun la soare, se deshidrateaza total.

A inflorit total, iar parfumul e intr-adevar ametitor,Maine bucataresc ca nu pot sa ratez asemenea ocazie :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Am masurat, 4m latime si 3m inaltime, fac maine la gemuri, borcane sa am, ca am de munca.
Fac si eu ca Anastassia, nici nu stiti ce am gasit in gradina.... ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on June 06, 2012, 05:12:57 PM
Da, sigur ca da, va trimit cativa butasi putin mai incolo sa se opreasca din inflorit, acum e plin de boboci.
Multumesc mult  +hug :x si raman datoare

E intradevar un trandafir urias!!
Spor la bucatareala!! Deabea astept sa ajung si eu sa bucataresc la trandafiri  ;D
Deocamdata am 2 rose de resht cumparati in toamna , asa ca mai am de asteptat putin

geodezia

mama faci la dulceata pentru tot slanicul e superb ...  :-bd :-bd

einsteinitza

Gabi,daca vrei butasi de K spune ca iti trimit cati vrei, e incomparabila productia lui de flori fata de RDR. Cosuri intregi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Trebuie neaparat sa cumpar acest trandafir.  :o

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on June 08, 2012, 09:55:33 AM
Gabi,daca vrei butasi de K spune ca iti trimit cati vrei, e incomparabila productia lui de flori fata de RDR. Cosuri intregi.

Sarumana !!  +hug sigur ca vreau, 2-3 ca sa se prinda unul

Carina

La mine ramane in proiectul gradinii viitoare  ::) E mult prea urias din pacate, asa ca ma multumesc sa-l admir in poze

einsteinitza

Poti sa-l tii scurt, sa stii.Insa face atatea flori pe mp ca e pacat, daca vrei sa le folosesti la cva,s a nu il ai. Din aceeasi tufa de K scot d 10 ori mai multe petale fata de RdR.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi

As dori sa cumpar si eu 2-3 butasi. E foarte important pentru mine.
Es , in cat timp ti s-a facut tufa aceea, atat de mare si frumoasa ?

soeurmarie


Si de unde l-ai cumparat? Ca si noi vreeeeeeeeeeeeeeeeem!!!