CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Es, asta e aia parfumata,din spatele casei? mi-a ramas gindul la ea,si de cite ori am discutii cu cineva de clematite,spun ce minune am vazut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Acum spui Claude?!? Dupa ce am comandat 11???  +ham +ham +ham =))

claude

pai daca esti si tu sclifosita si vrei numai flori mari, ce sa-ti fac  ;D =))   Cand ti-am vorbit de Clematis alpina ai strambat din nas ca virgula clopoteii aia parca-s flori ofilite, etc...sa-ti mai zic?  ;D   

A, da, sa nu uit: Cand vedeti in fata ochilor Clematis montana nu sariti repede pe ea, 'montana' ala nu inseamna ca-s de la munte si rezista la ger, cum am crezut eu cand am cumparat 'Tetrarose'  :D Majoritatea montanelor sunt de grupa 7  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Haha, tocmai de aceea am "sarit" pe montana si alpina...

anasstasia

Pai daca nu-mi plac! Ce sa fac??? E lasa, ca o sa le fac eu sa creasca. Ca de nu....vad ele foarfeca. =))

Dalia

Quote from: claude on January 29, 2012, 11:51:17 AM
Es, cele mai sclifosite sunt hibrizii cu flori mari. In general le trebuie mult timp sa se stabilizeze si sunt mai usor atacate de boli. Intre ele exista unele mai prietenoase, mai rezistente, cum este, de exemplu, Miss Bateman.

Si eu am senzatia ca cele cu flori mari se dau la cale un pic mai greu, dar sunt tare frumoase. Apropo, Claude, am trecut si eu pe clopotei, adica, pe langa Krakowiak, am comandat si Lagoon, ca m-ai facut curioasa. Am vazut si pe net niste poze dragute si cred ca merita incercat si altceva decat flori mari. Cu flori mici am doar o Clematis montana var. Rubens.

anasstasia

Fitoase-fitoase, insa tare frumoase.

trandafira

Dalia : Cu flori mici am doar o Clematis montana var. Rubens.
[/quote]



Spune-mi te rog dupa cat timp de la plantare a inflorit Rubens? Ai taiat-o vreodata?

claude

Eu am o montana, nu e rubens ci Tetrarose si a inflorit din primul an, de fapt am cumparat-o cu boboci. A trecut cu bine iarna, desi nu ma asteptam, fiind rezistenta doar pana pe la -17 grade si a inflorit fara probleme. Din pacate, acum 2 ani cand s-a intamplat asta nu stiam ca e bine sa fie taiate si astea in primii 2 ani ca se se formeze. In primavara asta o s-o scurtez, chiar daca pierd florile (daca nu va ingheta  ::)
Oricum, sa va ganditi bine unde plantati montana, a mea in primul an a crescut 4 metri  +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Trandafira, o am de vreo 2 ani. Nu am taiat-o niciodata. Am citit ca in primii ani toate clematitele trebuiesc scurtate, dar n-am facut-o. Treaba e ca nu a prea lastarit, dar parca nici n-am de gand s-o tai fiindca deja s-a lemnificat. O las asa, sa vad ce face. Sper sa se urce fericita in mar.

einsteinitza

Da Gabi, e cea parfumata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu nu tin sa am clematite cu flori mari, dar vreau unele care sa infloreasca bine si sa reziste bine peste iernile de la noi.
Am una cu flori mici care a inflorit din primul an. Avant Garde se cheama ... sau, cam asa ceva  ;D
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/16546170
In poza florile par mari, dar sunt mici, cu diametrul de 6-7 cm.


penelopa

Stati, ca am gasit o poza mai veche  :)... poate cu asta va impresionez  =))
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/XECGJPBXYGIZDEQWYRU

einsteinitza

E frumoasa, nu e cea pe care voia si Flordel sa o comande?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nu stiu, eu am luat-o asaaa... la "misto" de la Bakker :) Am plantat-o toamna, am inconjurat-o cu un gardut din plasa de sarma (si acum il are, ca nu mai pot sa-l scot  ;D) mai mult de teama cateilor si am pus frunze la radacina. In primul an n-am taiat-o. Imi place ca e aproape mereu inflorita ... ce-i drept, nu asa bogat ca in primul val!

anasstasia

E Purpurea plena elegans? e foarte frumoasa. +apl

einsteinitza

Da, cred ca asta e, intreba daca o fi iesind ca in reclama. Lasa ca ne spune maine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Nu, doar seamana, a lui Flordel era Purpurea Plena Elegans, asta se cheama Avant Garde

Pe mine m-a impresionat asa de tare avangardista lui Pene ca acum am doua in gradina  ::) din greseala insa  ;D
Intai am comandat la Bakker si am stat, am asteptat vreo luna jumate, nu mi-au trimis nici macar o confirmare ca au primit comanda.  :-\ Dupa care m-am hotarat ca sunt neseriosi si am trimis comanda si la Sieberz, care foarte repede, intr-o saptamana m-au anuntat ca a plecat coletul spre mine. Si exact cand sa primesc coletul de la Sieberz am primit si avizul postal de la Bakker  ;D Ca-n filmele cu prosti cum ar veni. Initial n-am vrut sa ma duc la posta sa ridic coletul de la Bakker dar pana la urma mi s-a facut mila si m-am dus. Ca o comparatie, clematita de la Bakker era muuult, muuult mai urata si mica decat cea de la sieberz. Acuma astept primavara sa vad daca se prind si in cativa ani sa vezi ce concurenta iti fac  ;D

Pene ar trebui sa pui poza aceea cu avangardista catarata pe casa, arata extraordinar. Cu ea m-ai convins

penelopa

Quote from: anasstasia on January 29, 2012, 06:39:30 PM
E Purpurea plena elegans? e foarte frumoasa. +apl
Nu-i nicio "purpureea"  =)), e Avant garde, nu va spusei, bre? ;D

ps. Am postat in acelasi timp, Carina  ;D

Dalia

Penelopa, foarte frumoasa clematita ta!

anasstasia

Este foarte frumoasa. Carina, o sa faci ditamai tufa.
Stai bre ca vazui acu', ca nu citi si pe pagina precedenta  =))

penelopa

Poza aia am cautat-o si eu, Carina, da' ce crezi c-am mai gasit-o  ;D

einsteinitza

Bun, m-ati inebunit cu clematitele si site-ul polonez, mi-am facut o lista, vrea cineva sa faca comanda pe site-ul polonez, ca eu fac una?
Cine vrea sa se inscrie fiindca vreau sa platesc repede, sa nu ma trezesc ca nu mai au pe stoc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Ma primesti si pe mine cu vre-o doua clematite?

einsteinitza

Cum sa nu, de-asta am pus aici anuntul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro