Sombreuil

Started by einsteinitza, June 14, 2010, 06:57:46 AM

Previous topic - Next topic

claude

Eu azi tocmai imi verificam patinele, ca ma gandeam sa dau maine o tura pe lac ( vreau sa verific daca dupa 10 ani fara sa patinez imi pot rupe gatul)  si tu ne arati flori de trandafir  ;D    =))    Oare pe ce planeta traiesc eu?  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pe aceeasi cu  mine =)) =)) ca mi-a inghetat lacul de o saptamana.
=)) =)) =))
Dar astea sunt cam  ultimele poze cu trandafiri , inaintea primului val de ger. Era pacat sa nu le pun.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :yrk  Cum sa nu le pui, mai ales ca daca pe frigul asta Sombreuil mai face flori imi da ceva sperante ca voi avea si eu, candva, un Sombreuil cu flori!  ;D

Da' al tau totusi nu e lac, e mai mult o baltuta pe langa cel de la mine, care are 1 hectar si mai bine   :P   Da' daca continua seceta va disparea, ca nivelul e mai jos cu 60 cm decat anul trecut :o
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

M-am intors ieri de la munte si sunt tare ingrijorata pentru Sombreuil si inca doi cataratori care ar trebui sa se inalte mult si sa acopere o zona de vre-o 8m lungime si 4-5 metri inaltime.
Sombreuil se dezvolta destul de bine, creste ca Fat-Frumos si anul acesta este primul an in care a facut foarte multe flori. Din pacate nu am prins decat flori si boboci pleostiti si arsi parca de ploaie!
Ati avut problema aceasta la el?

claude

Da, daca-l ploua mult si pe urma mai da si soarele peste el si-l arde, se fac maro petalele. Dar nu mi se pare ceva neobisnuit, nu mi se pare sensibil in mod deosebit, la fel fac si altii. In plus, cam orice trandafir de culoare alba e mai sensibil la ploaie decat cei colorati
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Multumesc, Claude!
Al tau cati ani are: Ai o poza cu el din vara aceasta? Pentru ca sa-mi creasca si mie moralul!   ;;)