Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Quote from: cara on December 06, 2008, 11:16:55 PM
deci mai ozi, pentru orhideea asta "defectuoasa" as face un drum la bucuresti!  :D
Maine ma duc sa vad daca mai gasesc una. Daca nu, asta e a ta. Ti-o dau tie, ca oricum e 'stricata"
Cand vii? Ca sa fac curat si o coronita!


ozimandias

Stefana, am scris in acelas timp.
Inchipuieste-ti chin pe capul meu cu OBI la 5 minute de mine... Joi am fost... nu v-am mai aratat (ca mi-a fost rusine... recunosc si eu ca am sarit si cal si mama lui...) Deci joi am fost si atunci descarcau florile. Am fost prima care si-a ales... si am ales...: ( a se observa si faianta, da?  ;D)...Astazi m-am dus ca sa mai pot onora cateva comenzi si am gasit-o pe asta...Fusese cu siguranta si joi, dar joi eu mi-am luat direct din rafturile acelea speciale in care sunt aduse...

Ella

Ozi...ma ai pe constiinta  :'( :'( :'(
Cara vine mai de aproape, ii dai "stricata", eu daca vin imi dai grupul mai sus mentionat, am drum o leac' mai lung (mama ce moldoveanca sunt :D) decat dansa? tu ramai cu faianta ;D

cara

cum iti mai ziceam, tu ma uimesti in fiecare zi! esti prea draguta, dar cum as putea sa-ti iau minunea, doar ca mi s-o pus pata?

adevarul e ca maine o sa fiu in bucuresti.  :D
dar n-am timp sa umblu pe la obi, voi sta in farmacie la sora-mea toata ziua!   :(




martipan

 :o Sunt superbe,ai dat iama in harlequini,mai Ozi,iar variegatul e ceva nou pt Romanica,felicitari !!!
Ciudatica ma tem ca a facut dupradoza de ingrasaminte,de-aia a iesit mai high  :D :D :D ,la urmatoarea inflorire isi va reveni ... daca e ceva genetic (desi ma cam indoiesc),atunci te-ai ales cu  ceva deosebit ;) !
De-abia astept sa vad ce harlequini iti mai iei la urmatoarea vizita (adevarul e ca sunt minunati  ;) ) !

ozimandias

Quote from: cara on December 06, 2008, 11:39:30 PM
adevarul e ca maine o sa fiu in bucuresti.  :D
Adica cum... veneai aici si nu ne spuneai?  >:(
Daca farmacia este la Baneasa nu vin pana acolo. Dar daca este oriunde in alta zona... ;D

Si gandeste-te bine. Acea orhidee e a ta. O vrei personal sau ti-o trimit cu posta?
Quote from: Ella on December 06, 2008, 11:33:34 PM
Ozi...ma ai pe constiinta  :'( :'( :'(
eu daca vin imi dai grupul mai sus mentionat
Sigur Ella.
Eu sigur voi mai gasi.
Si daca nu, vorba Stefanei, o sa ma bucur ca sunt la voi.
(imi pare rau doar pentru ca, pana vei veni tu, probabil nu vor mai avea flori...).
Quote from: martipan on December 07, 2008, 01:59:38 AM
:o Sunt superbe,ai dat iama in harlequini
Cam da...  ;D. Am luat cam toti harlequinii viabili pe care i-am vazut (7 sau 8 ). Eu nu mi-am oprit de data asta nici macar unul (doar cel din mijlocul grupului, care e cu galben si nu-i zic eu harlequin). Stiam cateva persoane care-si doreau si am actionat in consecinta.

Eu v-as lua la toti orhidee. Stiu, pretul e mai mult decat convenabil si nu mi-e greu sa le cumpar. Partea grea vine dupa: sa le gasesc loc in  casa (si nu e alt loc decat pe masuta in sufragerie, unde nu e lumina...) si va vi le dau. Faza cu trimisul prin posta ma depaseste... Este cumplit de greu sa le ambalezi (ca sa nu mai zic sa gasesti cutii potrivite) si apoi intervine alta problema: cum ajung... Si, cand primeste cineva un pachet de la mine si-mi spune ca una din plante a patit nu stiu ce... ma simt responsabila. Ca sa nu mai spun ca am trimis doua pachete miercuri dimineata si nu au ajuns pana sambata... Altul pus miercuri a ajuns joi.... ::)


ioana_ralu

ozi,pe ala cu galben l-ai luat ptr cineva?
si cat ai dat pe ele acum ?

ozimandias

Tot 9.99 lei, Ioana.
Ala galben mi-l oprisem eu. E cel din mijloc, din poza aceea cu trei.

In Obi au orhidee multe acum. Cu 9.99 lei.  ;)

lovetulip

Quote from: ozimandias on December 07, 2008, 09:54:43 AM
Tot 9.99 lei, Ioana.
Ala alb mi-l oprisem eu. E cel din mijloc, din poza aceea cu trei.

In Obi au orhidee multe acum. Cu 9.99 lei.  ;)
>:( >:( >:( >:( >:(

ozimandias

Vio, de ce esti suparat?

Ai si tu. Si daca (Doamne fereste) nu ajung bine, sigur isi vor reveni.

Si mai promit ca la primavara, la Slanic, voi veni cu masina plina de orhidee (daca or mai fi la pretul asta). Va voi aduce la toti!
:-*

(si inca ceva. Si la mine cativa boboci s-au uscat... Nu-mi dau seama de ce, e prima oara cand mi se usuca bobocei la orhidee... Insa stiu sigur ca vor face si alte flori. Sigur!)

gabi_gabriella

Sa-i tina Domnu naravu ..la Obi ..ca pe multa lume face fericita ... sa le aiba ..sau sa priveasca :) din motive de departare

ozimandias

Gabi... stiu ce-nseamna sa-ti doresti ceva.
Acum doi ani am cumparat orhidee, de la reducere, cu 60 lei!!! Asa ca acum, cand sunt 10 lei, eu am casa plina  >:() ... ;D Asa a fost sa fie. Dar asta nu ma face sa nu cumpar tuturor celor care vor... Insa problema e ca sunteti departe... Oricine are drum prin Bucuresti, sau are cunostinte care ajung in Bucuresti... sau oricine vine la Slanic  ;), sa-mi spuna.

Risc exista si asa. Uite, iau o floare pentru cineva si-i cad bobocii... E vina mea? Probabil ca nu, insa eu ma voi simti vinovata... Insa am mare incredere ca voi veti intelege ca intentia nu a fost rea si nu va veti supara.


gabi_gabriella

Ozi, fii sigura ca cine a ingrijit o orhidee sau orice alta planta , stie ca mereu poata sa apara o problema , ca din senin si te trezesti fara boboci/ flori sau chiar cu plantaq pleostita , asa ca stai linisitita , nimeni nu cred ca te-ar acuza ca nu ai tratat cum trebuie planta :)
Eu sper sa ajung la Slanic si atunci , o sa te rog daca mai sunt sa imi iei si mie una
Dar pana una alta , le admir pe ale tale
Sa-ti traiasca !!

ozimandias

Multumesc Gabi.
Cu placere, oricand!


miha

Ozi...sunt superbe...te cred ca nu le poti rezista...si eu care credeam ca orhideele nu ma vor tenta niciodata...ca sunt prea sofisticate pentru mine...incep sa-mi doresc sa se gandeasca cei de la Obi sa deschida un magazin si in Constanta...si asta cat mai repede... ;D Deocamdata le admir pe ale voastre... :-* :-* :-*

ioana_ralu

ozi .eu sunt din Bucuresti,dar pe la obi nu ajung.dar oricum nu am noroc de orhidee.cea pe care am primit-o de ziua mea,mi-a daramat-o pisoiul si am observat ca are aproape toate radacinile putrezite,desi eu nu apucasem sa o ud niciodata de cand am luat-o.Nici nu stiu cum sa o fac sa-i dea altele ca are o tija mare si ramificata si niste frunze mari incat nu stiu daca pot sa-i ofer conditii de sera. I-as pune bile de argila in loc de scoarta(ca nu  mai am)sssi as tine-o la semihidro cum am vaz in paginile anterioare.Ce spuneti voi?

lovetulip

Quote from: ozimandias on December 07, 2008, 10:09:33 AM
Vio, de ce esti suparat?

Ai si tu. Si daca (Doamne fereste) nu ajung bine, sigur isi vor reveni.

Si mai promit ca la primavara, la Slanic, voi veni cu masina plina de orhidee (daca or mai fi la pretul asta). Va voi aduce la toti!
:-*

(si inca ceva. Si la mine cativa boboci s-au uscat... Nu-mi dau seama de ce, e prima oara cand mi se usuca bobocei la orhidee... Insa stiu sigur ca vor face si alte flori. Sigur!)

Pt tine de la Doina,draga tanara Doamna a Orhideelor.
http://www.youtube.com/watch?v=Pb78VVJhzYw

stefana

Ioana, tai toate radacinile putrezite, o speli bine cu apa calduta si o pui intr-o "vaza" improvizata dintr-un PET mare taiat la gura, asa cum pui niste flori in apa. Pe fundul recipientului pui niste bile de argila doar umede, fara sa ramana deloc apa.
Uite aici cum pusesem orhiduta mea (intre timp am eliminat apa aceea multa si am mai scos multe bile) intr-un PET de Coca, pentru ca i se deshidratau frunzele:

Vorbim pe PM amanunte, daca vrei.

ozimandias

Ioana, stiu ca esti din Bucuresti!!!

Eu ajung o data pe saptamana la Gara Obor. Daca te incanta... ::) putem sa ne intalnim.

Ieri am fost la cumnata mea (pe care am virusat-o  ;D). Una din orhideele ei (cumparata de ea de la OBI) nu mai avea nici macar o radacina zdravana. Asa o cumparase... Si i-am facut sera. Dintr-o sticla de apa de 10 l. Am taiat treimea superioara, am pus un pic de apa apoi orhideea, curatata in prealabil de radacinile putrezite (la baza sticla aceea are o ridicatura. ghiveciul sta pe acea ridicatura, iar apa de jur imprejur, fara sa atinga ghiveciul). Am pus partea de sus (am suprapus-o, un pic). Capacul sticlei va fi scos din cand in cand pentru aerisire.
Astept sa vad evolutia  ;)

Vio, multumesc.
Ma bucur ca am reusit sa virusez atat de multa lume cu microbul acesta. Si, pentru ca ma simt vinovata, incerc sa va fac suferinta mai usoara. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat posibilitatea asta. Daca Obi se facea in partea cealalta a Bucurestiului, sigur nu ajungeam nici in vizita... Dar Cineva a vrut altfel.  :D

vernil

Mai, Ozi, ce ne faci ! Mi-a adus ieri Mosu' o multime de obiecte absolut necesare violetelor mele si ale sotului  :D, iar acum ma topesc vazand orhideele tale arlechin. Musai sa-i cumpar si soacra-mii una ... poate mai vine Mosu' si azi, la restantieri ... Merg in Obi  ;D

gabi_gabriella

Multumesc Ozi !  :-*  :-*  :-*  :-*  :-* deabea astept sa vina primavara :)

Ella

Quote from: ozimandias on December 07, 2008, 09:07:59 AM
Quote from: Ella on December 06, 2008, 11:33:34 PM
Ozi...ma ai pe constiinta  :'( :'( :'(
eu daca vin imi dai grupul mai sus mentionat
Sigur Ella.
Eu sigur voi mai gasi.
Si daca nu, vorba Stefanei, o sa ma bucur ca sunt la voi.
(imi pare rau doar pentru ca, pana vei veni tu, probabil nu vor mai avea flori...).

Multumesc Ozi! :-* :-* :-*
Sper sa cumparam impreuna, la vara, toate orhideele din Obi ;)

ozimandias

Quote from: Ella on December 07, 2008, 06:34:38 PM
Sper sa cumparam impreuna, la vara, toate orhideele din Obi ;)
Ai castigat la loto? Sau au descoperit o mina de aur?
Eu astept. Cu interes  :o
:D
:-*


ioana_ralu

Am improvizat o sera dintr-un bidon de 10l,si am pus pe fundul lui bile de argila.Am pus ghivecele cu orhidee in el si am acoperit cu o folie.Sper sa-si revina.Multumesc fetelor.  http://i293.photobucket.com/albums/mm43/ioana_ralu/flori07122008030.jpg 
Ozi daca as sti ca nu patesc si cu alte orhidee cum am patit astea cu doua( din trei pe care le am acasa),mi-as mai cumpara.Dar nu as vrea sa le cumpar doar ca sa le vad cum mor.
Sa vedem cum evolueaza astea doua si poate ma razgandesc

Ella

Quote from: ozimandias on December 07, 2008, 06:46:23 PM
Quote from: Ella on December 07, 2008, 06:34:38 PM
Sper sa cumparam impreuna, la vara, toate orhideele din Obi ;)
Ai castigat la loto? Sau au descoperit o mina de aur?
Eu astept. Cu interes  :o
:D
:-*



La pretul asta :o
Aici, daca se indura rusoaica mea (florareasa) sa aduca orhidee, pretul incepe de la 40$ si urca...urca ::)