Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Ionela ,eu am si Hollandica siGermanica (amandoua cu bulbi),si stau in gradina si iarna. Ii am de vreo 5 ani. Unii abia acum dau frunze dar altii ,din toamna.
Eu pun bulbii in cosulete de plastic si in pamant cat sa acopere cosuletele.

Ionela

 Multumesc, Sica +hug  Totuşi la tine iernile sunt mai blânde.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Carina

Irisii sunt plante rezistente, eu am hollandica, germanica si reticulata si stau bine mersi iarna in gradina
In iernile geroase frunzele de la hollandica se mai ard de la ger, dar primavara isi revin si infloresc

larisa

Si ai mei rezista la ger,dar mi i-a napadit pirul ,si asta cred ca mi-i omoar pina la urma.Anul asta tre sa intru zdravan in buruieni

popgeo


einsteinitza

Iar enervezi lumea? Vezi ca e sarbatoare nu e frumos sa starnesti patimi! :) ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Es , lasa sa starneasca  :) numai asa vor fi mai multe gradini frumoase .Anul acesta infloresc deja si la mine frumuseti din astea patimase  :D

sicamin

Nu sant asa frumosi ,ca ai lui geo ,dar am si eu cativa .
Asta e primul ,dar urmeaza si altii ca sant o multime de boboci.



anasstasia

Ba sint foarte frumosi. Primul este minunat!

paunita

Au inceput sa infloreasca si la mine cativa frumusei . Eu iubesc mult aceasta floare inca de cand eram foarte mica si aveam o tufa de stanjenei mov comun , de fapt inca mai e acolo , dar acum am imbogatit colectia si gradinuta parintilor :)
Aceasta e tufa despre care am vorbit , langa care am pozat-o pe fiica mea acum zece ani :)
Acestia sunt din gradina mea , infloriti acum :

Rux

Paunita ,ce zicea-i despre frumusetea gradinilor altora ?Pai a ta imi da clasa ,cel putin la acest sector.
Cu irisii nu prea sint prietena. Bine ,inca sint foarte tineri ,dar totusi ..
Anul asta se arata a fi mai bun decit cel de anul trecut cind nu mi-a inflorit nici unul. Sint destul de multi cei care au boboci si-i astept nerabdatoare.
Dar la tine paleta culorilor este demetiala. +apl

popgeo

Superbi Paunita..


Au inflorit:



popgeo


Au  mai inflorit:




paunita

Deosebit de frumosi  +apl

geodezia

in sfirsit am si eu unu
http://geodezia.sunphoto.ro/flori_2013/89143060
mai astept citiva sa infloresca

popgeo


paraschivvvv

Ce de frumuseti;felicitari tuturor.

popgeo


anasstasia

Popgeo, de multe ori am vrut sa te intreb de curiozitate cit teren aveti. Pare imens locul...
Sint superbi. Sper sa mai prind si eu ceva din ai mei saptamina viitoare cind merg la tara...

popgeo

Nu e asa mare, vre-o 700m2, dar e dedicat in principal florilor.

geodezia

cit tarcu de capre al lui Es

Rux

Au inceput ,in sfirsit ,sa infloreasca si o parte din ai mei.Gabeni ,mov si belu.

Am cautat sa  vad ce se intampla cu ceilalalti , unii  arata urat si este clar ca nu au cum sa infloreasca.
Ei bine  ,unii sint atacati de ceva  virme alb(!) care pur si simplu a gaurit bobocii iar altii au bobocul apos.
La voi nu s-a intamplat niciodata ?

popgeo


gabriela jalba

Quote from: Rux on May 12, 2013, 05:48:44 PM
Au inceput ,in sfirsit ,sa infloreasca si o parte din ai mei.Gabeni ,mov si belu.

Am cautat sa  vad ce se intampla cu ceilalalti , unii  arata urat si este clar ca nu au cum sa infloreasca.
Ei bine  ,unii sint atacati de ceva  virme alb(!) care pur si simplu a gaurit bobocii iar altii au bobocul apos.
La voi nu s-a intamplat niciodata ?
Una din aceste probleme o am si eu:
- bobocii in faza incipienta, sint usor maronii si cind i-am strins putin a iesit un lichid maroniu. Sint moi,aposi. Am taiat tijele.
Ce se intimpla ? ce au? Ce sa le fac?
  Is necajita, ca sint din astia frumosii si erau primul an la floare  :'( :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Asa patesc si eu cu unul, care e sub un piersic se maroneste si curge ceva din el
Am mutat o parte din el , dar nu mai stiu unde  ??? .Cel ce a ramas in acelasi loc, nu a inflorit, iar s-a stricat floarea
E o boala? sau vreo ganganie ?