Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Daka

Quote from: penelopa on June 11, 2010, 03:11:24 PM


criteriul mai relevant este continutul de DMT, MAOI etc...si nu in ultimul rand de cine dai cand apelezi la serviciile plantei...
[/quote]
O fi el mai "relevant" dar, nu ştiu câţi apelează la el.
Apoi, depinde la ce fel de servicii ale plantei apelezi! Pe mine mă interesează doar serviciul decorativ! :)
[/quote]

atunci nu ai parte decat de o parte infima din ceea ce ti-ar putea oferii...

Marmoset

Daka..., iertata fie-mi intrebarea, dar tu ce vrei, de fapt?

P.S. Doar ca fapt divers..., un om care vorbeste despre semantica si-o invoca (si s-ar presupune ca si stapaneste si termenul), parca n-ar trebui sa scrie altfel decat perfect corect romaneste, gramatical, nu?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

Nimic, Es! Am facut doar niste constatari!  :D

einsteinitza

Daka, pentru mine esti putin criptic, poti sa dai exemple,sau  sa explici la ce te referi exact?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

este o onoare pt mine a va trimite ( celora care nu o au...) o carte care am primit-o si eu,
se numeste Leacuri Magice din Carpati sau poate fi uploadata de pe www.scribd.com
am incerca sa o atasez acestui post insa depaseste spatiul acordat...

consider a fi un urmas al Dacilor (romanii nu sunt decat un abces in istoria romaniei) si de ca efect
prefer inclin catre partea magico-curativa a plantelor

lectura placuta va doresc, cand am inceput a citi nu am mai last-o din mana...

Daka

Quote from: einsteinitza on June 11, 2010, 04:05:25 PM
Daka, pentru mine esti putin criptic, poti sa dai exemple,sau  sa explici la ce te referi exact?

este posibil, este vb numai de afinitate privind alegerea unor termeni-denumiri, in cazul de fata a alege intre denumirea de otravitor si putere,
am norocul a cunoaste plantele si altfel decat uitandu-ma la ele, deaceea pot spune ca nu exista plante Otravitoare ci cel mult gresit intrebuintate

stefana

Pai, sigur, Digitalis purpurea ori Atropa belladona contin principii active extrem de utile sanatatii omului. Doar concentratia conteaza :D. Asta vrei sa zici?

Daka

Quote from: stefana on June 11, 2010, 04:49:20 PM
Pai, sigur, Digitalis purpurea ori Atropa belladona contin principii active extrem de utile sanatatii omului. Doar concentratia conteaza :D. Asta vrei sa zici?

tuche!!!

einsteinitza

Acum inteleg, banuiam ca te referi la ceva de genul asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Respect pentru otravuri caci viata o nutresc -
De stii doza corecta, de chinuri te scutesc,
Dar de greseti masura, amarnic tu platesti
Caci ortu-l dai la popa si-n ceruri de trezesti :D :D

Voi invocati semantici la topic de chimii?
Exista in natura exemple mii si mii
De plante cu putere chiar viata de-a lua -
In orice idioma otravuri s-ar chema :D :D

Si-oricat de straniu pare ca viata ele dau,
Durerea cea cumplita ca din senin ti-o iau
Dar nu-ncercati puterea din fructul de cartof -
Ii zice solanina... si-apuci doar sa zici OF!

De aur este doza si-n vers o preamaresc
La fel precum in proza stiind ca nu gresesc!
Iubiti cele otravuri, le cultivati cu drag
Dar nu-ncercati sa treceti al dozei crancen prag!

PS Asadar otravuri sunt, oricat de magice si puternice ar fi ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on June 11, 2010, 07:09:26 PM
Respect pentru otravuri caci viata o nutresc -
De stii doza corecta, de chinuri te scutesc,
Dar de greseti masura, amarnic tu platesti
Caci ortu-l dai la popa si-n ceruri de trezesti :D :D

Voi invocati semantici la topic de chimii?
Exista in natura exemple mii si mii
De plante cu putere chiar viata de-a lua -
In orice idioma otravuri s-ar chema :D :D

Si-oricat de straniu pare ca viata ele dau,
Durerea cea cumplita ca din senin ti-o iau
Dar nu-ncercati puterea din fructul de cartof -
Ii zice solanina... si-apuci doar sa zici OF!

De aur este doza si-n vers o preamaresc
La fel precum in proza stiind ca nu gresesc!
Iubiti cele otravuri, le cultivati cu drag
Dar nu-ncercati sa treceti al dozei crancen prag!

PS Asadar otravuri sunt, oricat de magice si puternice ar fi ;)


Interesanta poezie, castigatorul premiului nobel pt Dl. Francis Crick are o poveste
interesanta apropos de cum si-a dat seama de descoperirea care i-a adus respectiva recunoastere.
Probabil ca ai putea fi pe aceiasi lista fara probleme insa cu o anumita doza de curaj...
Aici imi mai vine un citat...

Stanislav Grof wrote, "The probability that human intelligence developed all the way from the chemical ooze of the primeval ocean solely through random sequences of random mechanical processes has been aptly compared to the probability of a tornado blowing through a gigantic junkyard and assembling by accident a 747 jumbo jet."

einsteinitza

Interesanta e toata filozofia din spatele teoriei enuntate de fraza asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela


Ce e interesant... Doua celule se unesc si creaza o noua fiinta.... De la celula initiala, una singura, se ajunge la un organism de o complexitate uluitoare, in care numai neuronii sunt 10 la a 10-a.... si totul pe baza unui program extraordinar, facut de nu stiu cine, nu stiu cum si nu stiu cand. Fiecare celula se aseaza la locul potrivit, fiecare structura are rolul ei.... Desi fiecare celula contine tot programul, o parte infima din el va fi functionala - intre un neuron si o celula hepatica diferentele sunt de la cer pana la pamant si totusi au acelasi potential. Un mic rateu in tot programul poate avea efecte ingrozitoare....

Si acum vi se mai pare imposibil ca o tornada sa construiasca un parlit de avion maturand un cimitir urias de fiare vechi? :D :D :D Comparativ cu miracolul Vietii totul este insignifiant. Asta-i parerea mea. Imi vine si mie un citat dintr-o piesa celebra, Trandafirul si coroana: "Suntem in viata si asta conteaza." 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

probabilitatea ca miracolul acela sa se intample intamplator nu exista...

penelopa


atunci nu ai parte decat de o parte infima din ceea ce ti-ar putea oferii...
[/quote]
Uneori, in viata, e de preferat sa ai parte de "parti infime" din ceea ce-ti pot oferi unii sau unele.............   :(

Daka

Quote from: penelopa on June 12, 2010, 11:26:19 PM

atunci nu ai parte decat de o parte infima din ceea ce ti-ar putea oferii...
Uneori, in viata, e de preferat sa ai parte de "parti infime" din ceea ce-ti pot oferi unii sau unele.............   :(
[/quote]


asta se poate decide numai cel mai bine cand cunosti intregul adica si ceea ce hotarasti sa refuzi, astfel decizia nu este arbitrara ci in toatala cunostiinta de cauza.

geodezia

Fara religie .Aici pe mush singura religie florile si plantele .Ce va venii ? DAka am 17 feluri de brugmansii iar plante am in jur de 100   M-am apucat acum 10 ani de ele si imi plac Sunt rele asa e mai ales daca nu esti atent  dar si frumoase .Si fiecare are capriciile sale .crestere lumina infrorire .Dar pentru mine este o adevarata sarbatoare fiecare inflorire si stii de ce ?Indiferent cine le-a creeat au ajuns si la mine sa ma bucur de frumusetea creeata .Si stau si ma uit la ele cit sunt de frumoase .Crezi ca eu nu as vrea sa creez ceva mai ales ca acum am asa multe .Dar sunt prea lenesa sa ma mai apuc de citit inginerie genetica .Mi-ar place dar lenea asta .Iti dai sema ca scobind prin 17 feluri imposibil sa nu scoti ceva acolo nou 

einsteinitza

Geo,dezia, la cate faci , nu e vorba de lene, ci de timp lipsa ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Ba ca mi-ar place , da e lene ca trebe sa citesti din domeniu de care habar nu ai si trebe luat de la o . Am rugat pe Rontzi sa dea la inginerie genetica la biotehnologie si nu vrea .cred ca asta va fi o chetsie pe care nu o voi realiza si care ma va durea tota viata .de cind am inceput sa ma indragostesc de flori de acu 20 de ani am visat sa pot face chetia asta intr-o zi .Dar cred ca va ramine la stadiu de vis .SI ma DOarrrre al draq de rau

einsteinitza

Pai atunci incearca, nu-ti trebuie genetica si altele la inceput, doar daca te prinde. Polenizeaza Brugmansiile intre ele, strange semintele si vezi ce iese.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

de la brugmansii nu am avut niciodata seminte . si cum sa le fac polenizare cu batul de chibrit infasurat in vata ? sau cum ?

einsteinitza

Nu stiu cum se face la brugmansii,dar de ce nu cauti putin, sunt multe site-uri
http://www.abads.org/members/hybridizing.htm

Aici ai si poze.
In alta parte am citit ca semintele se tin 48 de ore in apa calda.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Au si forum, deci ai de ctiti pana in toamna. ;D
Si tot ce afli si faci faci poze si ne spui si noua aici :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Acu am terminat cu inventarele si o sa fie mai usor .Vad ca anul asta brugmansiile mele se grabesc sa infloreasca .deja au inceput la gelben si roz . Da Rontzi afurisita acu ca i s-a stricat telefonul si vrea altul nou ca nu mai poate face poze cu ala vechi .  domne copii astia ma aduc de disperare