Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Daka

imajini din gradina

Daka

tocatoarea

Daka

...........................nimic nu se pierde... totul se transforma...

Daka

las pana la iarna viitoare la uscat... si dupa aia pe foc cu chestia....
aaa si mai pun si pe carari...

Daka

lemnele mai groase  de 12cm .....
tocatoarea nu e asa mare si nu putea sa roada mai mult de 12cm...
exista si mai puternice ...

penelopa

Îmi place adăpostul pentru lemne  ;) ... model de inspiraţie! Simplu, de efect  şi eficient. :)

Daka

Quote from: penelopa on January 21, 2011, 11:26:08 AM
Îmi place adăpostul pentru lemne  ;) ... model de inspiraţie! Simplu, de efect  şi eficient. :)

sunt puse pe un palet mai mare... poate fi luat cu totul daca trebuie , atentie la contravantuiri sunt necesare la stabilitate...

sunt numai niste paleti mai lungi care i-am gasit aruncati in zona industriala...

Daka

kkk

Daka

padurea vara...

Daka

.............

Daka

padurea magica....

Daka

galben...

flordel

Daka, ne rasfeti cu atatea poze!
Inteleg ca stai langa padurea magica...Inseamna ca si tu esti un personaj magic!
Poza cu melcii mi-a placut grozav. +apl

Daka

Quote from: flordel on January 21, 2011, 01:06:05 PM
Daka, ne rasfeti cu atatea poze!
Inteleg ca stai langa padurea magica...Inseamna ca si tu esti un personaj magic!
Poza cu melcii mi-a placut grozav. +apl

pozele cu padurea sunt de la o padure din ro...
pozele cu gradina sunt din satul pe unde locuiesc...
in germania

Claudiu

Daka ai tot respectul meu ... pentru ca te-ai indragostit de forum si ai hotarat sa-ti faci gradina si aici.
Pacat ca nu putem bea o bere impreuna dupa atata munca ce ai facut-o pe aici.  :D  Fie ea si fara alcool cum o prefer eu in general.
Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit gradina visata. Oriunde ar fi ea. Si-ti doresc sa fii fericit.

PS Nu uita datina si cere iertare pamantului cand vei construi ceva acolo rugandu-l sa fie ingaduitor cu trebuintele tale.

Daka

Quote from: Claudiu on January 21, 2011, 09:35:57 PM
Daka ai tot respectul meu ... pentru ca te-ai indragostit de forum si ai hotarat sa-ti faci gradina si aici.
Pacat ca nu putem bea o bere impreuna dupa atata munca ce ai facut-o pe aici.  :D  Fie ea si fara alcool cum o prefer eu in general.
Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit gradina visata. Oriunde ar fi ea. Si-ti doresc sa fii fericit.

PS Nu uita datina si cere iertare pamantului cand vei construi ceva acolo rugandu-l sa fie ingaduitor cu trebuintele tale.

never say never...
datina e construita pe ceva mai real decat ne place nou sa ne dam cu parerea despre real....
multumesc de urari insa fericirea trebe savurata in colectivitate...
asadar sa fim fericiti suna mai bine!#

einsteinitza

Pai cum spiridusul catarat intre foi copaci!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Citez Claudiu " Daka ai tot respectul meu ... pentru ca te-ai indragostit de forum si ai hotarat sa-ti faci gradina si aici."

Daka , +rsp +apl
Iar pozele sint " tari" de tot !

Daka

Quote from: einsteinitza on January 22, 2011, 08:49:08 AM
Pai cum spiridusul catarat intre foi copaci!


aaa... ala... avand in vedere padurea respectiva nu ma-ar fi mirat sa fie vre-unul adevarat....
inca nime nu a recunoscut padurea ...

cristinaf

La cat sunt de contorsionati copacii si daca o mai numesti si magica, presupun ca o fi vorba despre padurea Baciu. Desi recunosc ca nu am fost vreodata pe acolo, am vazut totusi poze, filmulete si am tot citit.
Acum astept sa-mi confirmi sau infirmi presupunerea.  :)

einsteinitza

Quote from: johnny77 on January 20, 2013, 09:30:16 PM
    Idee made Gabriela Jalba.

    Cateva dintre plantele decorative cu efecte toxice:

      -solanum pseuducaspicum-frunze si fructe cu efect toxic slab- provoaca dereglari gastrice
      -azalee-frunze cu efecte toxice
      -leandru(una dintre cele mai toxice plante ornamentala cu raspandire mare in romania, frunzele consumate chiar si in cantitati mici pot provoca moartea)
      -philodendron, mai este numit si ananasul saracului(fructul este comestibil)
      -yucca
      -ricinul(substanta extrasa din semintele de ricin poate provoca chiar si moartea)
      -brugmasia(semintele si frunzele au efect halucinogen)
      -datura
      -croton
      -amaryllis
      -cala
      - muscata
      -craciunita
      -ficus
   Inca o planta decorativa cu efecte toxice este belladona numita si ,,frumoasadoamna,,, florile apar doar dupa disparitia frunzelor.

   Astept comentarii cu alte plante cu efecte toxice, si corectari la cele sus
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: sannamaria on January 20, 2013, 10:19:21 PM
mda sunt multe plante de gradina sau decorative care sunt otravitoare ,dar nu le tinem ca sa le mancam  ;D
eu de ex am vreo 70 de ghivece de leandru ,mai mici sau mai mari dar nu as renunta la ei pt nimic in lume ....da stiu sunt otravitoare ,dar le iubesc  :x
am scris doar sa iau apararea leandriilor  +dns




Quote from: claude on January 20, 2013, 10:36:28 PM
Muscatele sunt otravitoare?  :o  Habar n-aveam
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sannamaria, vino la topicul "leandri" cu plantele tale !!! Trebuie sa ai minunatii !!!! Fa-le VIP !!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=