cultura ciupercilor

Started by costieanuconstantin, January 07, 2008, 04:09:58 AM

Previous topic - Next topic

Căpşună

Da penelopa. Iubesc capsunile, pepsi si ciocolata. Dar si ciupercile sunt bune mai ales cu pui si cartofi (ceapa, morcov, ulei, condimente, etc) in cuptor, asa puse toate la gramada, au un gust hmm... trebuie sa mai fac.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Capsuna o mananca cu inghetata si ciocolata rasa la desert. Dupa ciuperci. ::)

Căpşună

Mersi ca m-ai scapat de raspuns.
Cu Capsuna nu e nimic, asa mi-a venit mie sa imi pun numele. Imi plac atata tot.

penelopa

Capsuna, ai grija ca nu te hranesti sanatoos. :)

doinabacau

  Toata admiratia,nu am incercat,nu cred ca as putea reusi! Pentru mine e mai usor sa caut in padure,sau sa cumpar.





Căpşună

De ce nu mananac sanatos. Sunt cumva otravite ciupercile?

penelopa

Quote from: Căpşună on January 28, 2011, 05:28:25 PM
De ce nu mananac sanatos. Sunt cumva otravite ciupercile?
... pepsi, ciocolata  :o .... ciuperci+cartofi  +hypno

flordel

Ei, lasa, ca n-am vazut pe vreunul care sa manance sanatos si sa traiasca mult. Mai bine slana cu ceapa...
Il stiti pe ala Montignac care zicea ca mananca sanatos si slabeste? A dat coltu".
Bunicul meu a trait pana la 95 de ani, si nu cred ca s-a gandit vreodata daca mananca cartofi, grasime sau ce.
Ce-i drept avea portia lui de vin la fiecare masa.

Căpşună

VIN=Pepsi= lapte de vaca(hranita cu iarba crescuta cu chimicale) = viata lunga

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

daca stiti, vreo reteta mai buna, anuntati-ma si pe mine. O zi faina!

penelopa

Flor, nu cred ca bunicul tau obisnuia sa bea pepsi si sa infulece ciocolata  +ham (ciocanul, cu siguranta nu mie mi-e destinat  =)))
Iar combinatia ciuperci+cartofi, imi creaza indigestie  :)

Căpşună

de fapt combinatia e alta, carne, cartofi, ciuperci, salta, si pepsi

Căpşună

pe mine chiar ma tenteaza sa iau un set de cultura de ciuperci. A incercat cineva?

einsteinitza

Capsuna, eu am incercat cu dopuri de Shii take, si fara succes. Totusi, mai incerc si anul asta fiindca stiu de ce nu a mers, baiatul pe care l-am rugat sa ii ude a facut-o sporadic.Acum am alt sistem, asa ca sper ca va merge.In primavara incerc din nou.Am vazut pe viu busteni cu Pleurotus si am ramas fascinata, abia astept.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

Eu vreau sa cumpar un set de spori Champinion, am inteles ca sunt la 4 kg. O sa vad daca si reusesc achizitionarea, pentru ca in zona mea nu sunt de vanzare.

O zi frumoasa.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Felix

Este relativ simplu sa obtii ciuperci ptr consum familial. Nu spori trebuie sa cumperi, ci miceliu. Cea mai buna varianta, cu rezultate ok, este sa cumperi substrat gata insamantat. Respecti pe urma instructiunile primite la achizitie si ai ciuperci. :-bd
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

sicamin

Depinde de unde ei miceliu  ??? . Eu am cumparat de la Bakker cu tot cu substrat si cu toate ca am urmat instructiunile intocmai ,in loc de 6-7 kg,am obtinut doar vreo 500 grame. +ham

Căpşună

Eu voiam sa iau miceliu de la Sieberz, si tot cam asa, avea vreo 4 kg, si obtineam nu stiu cat, stai sa ma uit. Acolo scrie, ceva de genul, compost + material injectabil, cam 4 kg, la 32 ron. Iar daca merg personal, nu mai am alte taxe. A mai incercat cineva, deci daca scot 3 kg, e ok, ramane, experienta. O zi buna la toata lumea

einsteinitza

De ce naiba de la Sieberz si nu din Romania?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

pentru ca Sieberz e la cluj. Sau sti tu din alta parte de unde pot. Cineva zicea, ceva de Olanda, respectiv Bakker. Sau Einsteinitza stii alta sursa?

einsteinitza

Sieberz o fi avand un sediu la Cluj,, dar e o firma din alta tara.
In al doilea rand, nu e decat o jucareala ce vand ei acolo la ciuperci, la noi la Iasi se produce miceliu adevarat, pentru crescatori, la Nutrimold.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

Si de unde pot lua miceliu facut de nutribond, Einsteinitza?