CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

marirogo

Site-urile Isi fac publicitate cu pozele.....

Carina

Probabil clematita din poza pusa de Flordel are ceva ani vechime de arata asa bogat. Eu am vazut-o la cineva care o are de trei ani si in primii doi n-a fost cine stie ce, abia in al treilea an s-a dezlantuit.
A fost de vanzare si la starkl toamna asta, probabil acolo a vazut-o Flordel. Eu de la ei am luat-o, o sa vad la anul daca e chiar ea sau alta clematita

einsteinitza

Sa tinem minte sa ne-o arati peste vreo trei patru ani.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Va dau eu un site de unde sa cumparati clematite, eu am cumparat de la ei si am fost multumita, in comparatie cu altii preturile sunt rezonabile si plantele au fost de calitate. si are si frumusetea aia de Purpurea Plena Elegans, pecare nu stiu cum de n-am vazut-o cand am facut comanda  +ham
http://www.clematis-westphal.de/shop/index.htm


Marirogo, florile nu sunt mari, cam 3 cm, dar sunt frumusele si e atat de lipsita de pretentii in comparatie cu hibrizii de grupa 2 incat merita sa o pui sa se catere pe undeva  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Carina, acolo am vazut-o la Starkl! :-bd
Nu de alta dar la Bakker nu obisnuiesc sa ma uit.

popgeo

daca se face o comada comuna as  dori sa particip si eu .

Quote from: claude on November 23, 2011, 06:27:20 PM
Va dau eu un site de unde sa cumparati clematite, eu am cumparat de la ei si am fost multumita, in comparatie cu altii preturile sunt rezonabile si plantele au fost de calitate. si are si frumusetea aia de Purpurea Plena Elegans, pecare nu stiu cum de n-am vazut-o cand am facut comanda  +ham
http://www.clematis-westphal.de/shop/index.htm


Marirogo, florile nu sunt mari, cam 3 cm, dar sunt frumusele si e atat de lipsita de pretentii in comparatie cu hibrizii de grupa 2 incat merita sa o pui sa se catere pe undeva  ;)

paraschivvvv

Clematis tangutica galbena este foarte invaziva si da foarte multi pui din radacini,iar floarea este f mica cl mult 3 cmdar galbena spre pai.Pusa langa un stelaj ocupa f repede si spatiul. pentru alte flori cataratoare;deci parerea mea ii trebuie spatiu mult si este cea mai putin pretentioasa planta dintre clematite

einsteinitza

Am fost sambata cu bicicleta prin zona, si am gasit niste minunatii. Seminte de clematite, care se catarasera pe niste trandafiri salbatici, si luceau in lumina soarelui. Superbe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Mai, habar n-aveam ca astea fac asa niste seminte! :o

Rux

Nici eu nu am stiut ,pana anul trecut cind am deschis ochii mai bine ,pe niste drumeaguri mai laterale .

einsteinitza

Imi pare rau ca nu mi-au iesit pozele asa cum voiam, erau chiar argintii, pur si simplu luminoase!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu n-am avut ocazia sa vad semintele imprastiate ale clematitei, dar sper  sa-i vad macar florile Vitalbei plantata vara trecuta!! ;)

hapylica

Es din pacate as vrea sa te cotrazic,nu sunt seminte de clematita sunt seminte de la o planta care se catara pe copaci si iarna cand dispar frunzele se vad tare frumos.Este un fel de liana ,florile nu sunt deosebite dar inflorescentele cu seminte da!Am luat si eu din padure si am pus langa bloc,din pacate arborele langa care am plantat-o s-a uscat si a ramas fara sustinere,trebuie sa o mut! ;)
Daca o fi din familia clematitelor asta nu pot sti!

Rux

Eu asa stiu ,ca-i clematita . Si pe aici sint destule ,mai ales pe drumurile de tara.
Dar ... unde  nu-s prea sigura mai bine tac .
Adica ,uite ,tac .

claude

Ba eu zic ca e clematita,  denumirea populara cred ca e curpen de padure, iar denumirea botanica Clematis Vitalba   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude stie ;) :D +rspjavascript:void(0);
Happy, e o clematita, asta ti-ai pus in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Am verificat Clematis vitalba este semnalata in Romania  :)

Claude epitetul se scrie cu litera mica adica "vitalba" si nu "Vitalba"  ;)

Es data viitoare, rogu-te, da-te jos din saua bicicletei si fa niste poze mai de aproape.  :D

Rux daca stii si mai sunt si pe toate drumurile ce mai astepti sa faci poze?  ;D

O clematita de pe la mine Clematis drummondii



O adresa unde se vad si poze cu floarea ce a facut seminte. Are un apendice matasos ca un fel de "pana" - (stilul alungit ca o pana de matase) atasat de samanta. Aceasta ajuta la dispersarea semintelor care e facuta in principal de vant.  Clematis drummondii are flori mascule si femele pe plante diferite (sunt plante dioecice  :-\ cred ca asa se zice la dioecius  ??? )

Nu stiu cum Clematis vitalba are florile dar semintele sunt la fel cu firul/pana de matase

http://en.wikipedia.org/wiki/Clematis_vitalba

(in josul paginii mai multe poze)



Clematis vitalba se numeste popular Curpen de padure cum a zis si Claude

http://www.eplante.ro/plante-a-z/curpen-de-padure-Clematis-vitalba.html

http://www.bioterapi.ro/aprofundat/index_aprofundat_index_enciclopedic_botanicCurpen_de_padure.html

(aveti grija cu bioterapiile, nu e bine sa incercati empiric tot ce gasiti scris)

geodezia

Noi le zicem curpen sau liane .. si nu face nimk Rux ca ai puso ca miroase asta salbatica foarte frumos de ametesti . astea sofisticate ma nu miroase sunt de frumusete .. si vezi ca e posibil ca din cauza lianei sa moara pomii .. .. am zis imi iau si eu sa puin una in curte dar sa vad ca vreau si eu ceva batute ..

trandafira

[quote author=hapylica : sunt seminte de la o planta care se catara pe copaci si iarna cand dispar frunzele se vad tare frumos.Este un fel de liana ,florile nu sunt deosebite dar inflorescentele cu seminte da!Am luat si eu din padure si am pus langa bloc,din pacate arborele langa care am plantat-o s-a uscat si a ramas fara sustinere,trebuie sa o mut! ;)
Daca o fi din familia clematitelor asta nu pot sti!
[/quote]
Formidabila informatie, ieri mi-am umplut buzunarele jachetei cu asemenea seminte si acum sunt puse intr-un bol cu apa in vederea plantarii. Stiu ca florile sunt micute si de culoare alb-galbui, formeaza o inflorescenta sub forma de spic sau panicul.

einsteinitza

Atentie ca e foarte invaziva.
Claudiu, nu am facut poze de pe bicicleta! >:( Insa erau tufe de macesi acolo in fata si nu puteam ajunge mai aproape. Am sa merg in alta zona, unde parca sunt mai accesibile. Am avut si in gradina, dar am scos-o ca nu se oprea din crescut si invada tot gardul.
Trandafira, primavara daca mergi inzona vezi lastari care apar pe langa planta batrana, plin de ei. E mai usor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Buna discutie,Claudia este mereu pe faza! +apl.Pacat ca nu miros florile,la cat de repede se inmulteste umpleam tot gardul cu ea.Asa continui sa pun Mana-Maicii Domnului :)

einsteinitza

Hapy, poti alterna cu mana maicii domnului, ai si decor de toamna, chiar si de inceput de iarna, ca mana maicii domnului e urata iarna, o incalceala de tulpini  .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Hapy, am citit pe undeva  ca-s parfumate florile  ;)  Dar nu am gasit confirmare in alte parti, asa ca in vara asta o sa merg sa ma conving, pe drumul de la mine de-acasa spre Cluj, sunt o gramada la marginea unei paduri. 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Dragii mei ,asteptati o tarica ,sa vina primavara ,ca va fac eu poze si va pot  scoate la lastari de nu-i puteti duce .. Deja am ochit locul ...si-ii pliiiiiiin  de  clematita asta .


einsteinitza

Rux, nu ti se pare frumoasa asa cu seminte?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro