Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Crizantemele mele de-abia acum incep sa faca boboci.

paraschivvvv

Este momentul lor;astazi am rupt primii boboci sa se intareasca cei urmatori;sa vedem rezultatul

Codruta

Au inceput crizantemele mele sa infloreasca dar parca florile sunt mai mici  http://codruta.sunphoto.ro/crizanteme/24021468  Mai bine mai mici si sanatoase, decat mari si pline de mucegai cum s-a intamplat anul trecut.
Nu stiu de unde a aparut. La inceput nici nu eram sigura ca e crizantema. Un timp nu am mai bagat-o in seama, chiar daca era in fata casei si treceam zilnic pe langa ea ;D Ieri cand am vazut-o nu mi-a venit sa cred. Are cam 40-50cm inaltime si e plina de boboci http://codruta.sunphoto.ro/crizanteme/24021465  Surprize din acestea sa tot fie :)

einsteinitza

Frumoase, ai avut noroc ca nu s-a stricat de tot vremea, si au apucat sa infloreasca. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: Codruta on November 04, 2010, 12:40:06 PM
Au inceput crizantemele mele sa infloreasca dar parca florile sunt mai mici  http://codruta.sunphoto.ro/crizanteme/24021468  Mai bine mai mici si sanatoase, decat mari si pline de mucegai cum s-a intamplat anul trecut.
Nu stiu de unde a aparut.....................
.
........ din Neant  ;D, probabil e o plantă cu "putere" "aşa cum spunea Daka) care se mută ;)
Observaţie: pe lângă faptul că are florile mai mici, are şi o lipsă acută de ..... frunze. ;D :P

cristinaf

Eu am o singura tufa de tufanele  ;D dar a fost harnicuta si a inflorit ca sa compenseze ca e singurica.
Pana acum nu am stiut ca se pot tunde vara, dar cred am sa incerc si eu la anul, ca parca e prea inalta.
http://cristinaf.sunphoto.ro/flori/24027732

Codruta

Pene, banuiesc ca te referi la lipsa de frunze de la baza plantelor...asta ma supara si pe mine. Nu stiu inca daca frunzele cad pentru ca nu le place inghesuiala (cresc printre gladiole si alte plante) sau ceva le lipseste. Cert e ca la inceputul verii arata bine si pe masura ce cresc pierd frunzele de la baza.

penelopa

Codruţa, şi la mine baza tufănicilor suferă de calviţie  ;D dar la tine mi se pare că şi mai sus frunzele sunt mai rare.
Eu nu le-am tuns decât o singură dată  cu ceva ani în urmă dar, cred, am făcut-o prea târziu  că nu mi-au mai înflorit tufănicile atunci.
Aşa că, dragă Ika, nu la vară tundem tufănicile ci, aşa cum spuneau fetele, primăvara, până la 1 iunie.

gentiana

Ce am taiat si am pus la prins in vara arata cel mai bine,cateva fire au si nsite bobocei mici(e clar ca n-o sa infloreasca)
La anul o sa-mi fac curaj si o sa incerc sa le taiate mai zdravan
Cele taiate au crescut dar nu-s "chele" au ceva frunze pe ele

Codruta

Gentiana, am gasit un articol intr-o revista olandeza. In articol se spunea ca e indicat ca majoritatea plantelor perene, cu flori, sa fie ciupite si asta pentru a se "indesa" plantele dar pentru a avea o perioada mai lunga flori. Am facut asta cu phlox-ul si intr-adevar am avut flori mai mult timp...plantele taiate au inflorit mai tarziu. In articol era si o lista cu plante dar nu mai stiu acum in care revista sa caut. Cert e ca si crizantemele erau in lista respectiva. In plus, asa cum scria si in articol, prin taierea varfurilor putem si sa nu marim numarul de plante...daca avem noroc sa inradacineze ;) Cu phlox-ul si crizantemele am avut noroc.

riana

daca le tai in iunie si lasi 4,5 frunzulite inforesc mai frumos

adrianam

In urma cu doua saptamani am plantat o crizantema in gradina de la munte. Ieri cand am ajuns iar la gradina, am gasit toate tijele rupte dar infipte in pamant. Probabil radacina a facut picioare  ::).
Am degarnisit butasii de frunze si flori si i-am pus in pamant cu peturi in cap. Credeti ca au sanse sa se prinda? Macar 1 din zece?

Codruta

Foarte urat din partea radacinii ca a facut picioare...sau mai bine zis din partea celui care a ajutat-o sa faca picioare.
Sansele sunt cam mici, cred eu, dar nu se stie niciodata.

gentiana

Codruta,eu le-am taiat cam 1/3 si ma gandesc ca puteams a le trai si mai mult
Ciupirea pt mine e doar cand rupi varful plantei,cativa cm
Revista aia cum zicea?
Anul ce vine ma gandesc sa le tai mai devreme ,prin mai si sa incerc si o data prin iunie

Codruta

Gentiana, in revista spunea cam asa: se cipuesc atunci cand sunt mici (3-4 noduri) sau se pot lasa sa creasca putin mai mult si sa se taie varfuri de 10-15 cm, varfuri care se pot pune la inradacinat, in pamant. Ale mele cred ca aveau cam 30 cm cand le-am tuns. Doream sa le inmultesc asa ca mie imi trebuiau lastari. Cum am mai zis, primul lastar l-am obtinut dintr-un buchet asa ca e clar, e un soi pe care crescatorii il au pentru flori in vaza. Nu stiu cum procedeaza cu ele ca sa nu se inalte asa. Mie imi place ca se inalta dar nu-mi place ca nu se indeasa mai mult. 

gentiana

Aha
Eu primisem sfaturile de la o tanti care vinde tufanele
Tufanelele se taie pana la jumate si intradevar crizantemele se ciupesc
Li se rup si bobocii si se lasa maxim 3 boboci pe fir ca sa se poata face mari
Ca sa creasca drepte,se leaga pe sarme la diverse momente si se "copilesc " lastarii razleti ca la rosii
Acu ma paste pusul pe sarma a crizantemelor

Codruta

Imi traduci te rog cuvantul copilesc? Am vazut ca si altii l-au folosit dar tot nu stiu ce inseamna. Rosii nu am avut inca in gradina :)

gentiana

Lastarii lacomi aparuti pe tulpina rosiilor se numesc"copii" si aia sa rup
Se pastreaza o singura tulpina si se accepta un singur "copil"(asta in caz de ce ranire sau distugere a varfului tulpinii sa se poata regenera
Ar fi mai simplu sa iti arat in imagini,dar n-am
Ca sa fiu mai clara,pe tulpina de crizanteme o sa vezi la diverse noduri,ramificatii(aia sunt copii) si se rup ,se lada doar varful si un"copil" apropiat de varf ca rezerva

Codruta

Am inteles ce ai explicat. Dar daca fac asa clar ca nu mai am nici o sansa sa acopar gardul cu crizanteme. Doar daca plantez cate una la fiecare 10-15cm.

gentiana

Codruta eu n-am incercat,dar am vazut la cineva care vindea crizanteme taiate le fir
Asta se intampla undeva pe langa Oltenita cam prin87-88
Avea niste fiare(fier beton mai gros) in capetele aleilor si cam la distanta de 2m avea cate un par mare de lemn batut in pamant
Tulpinile de crizanteme erau cam 15-20 cm una de cealalta si erau cam de 1,5cm inaltime
Intre pari erau 3-4 sanduri de  sarma de care erau legate crizantemele
Eu le-am vazut cam la vremea caiselor prima data si dup aia in toamna cam prin septembrie cand erau imbobocite si incepeau sa se deschida florile
Fiecare crizantema aveam maxim 3 boboci in varf,erau drepte
Am inteles ca atunci cand le duceau la piata le taiau cam la 20-30cm de sol(deci inaltimea crizantemei taiate era cam 120cm)
Banuiesc ca nu vrei sa le comercializezi
Eu inca n-am apucat sa le "pun pe ate"(n-am de gand sa merg cu ele la piata si nici sanse n-as avea) dar mi-ar place sa fie drepte si cu flori uriase
Mie imi plac alea "tepoase"care arata ca un snop de bete Maroco

Codruta

Sigur nu vreau sa le comercializez...doar nu vrei sa ma impuste astia de aici pentru concurenta :D Nu ma lasa inima nici sa le tai sa le aduc in casa, in vaza.
Stiam ca daca indepartez din boboci vor avea flori mai mari dar nu am facut nici asta.
Chiar si asa cu flori mici, desirate si cheloase la baza lumineaza gradina. Poate daca ar fi fost a alta culoare nu m-ar fi vrajit asa de tare. Acum parca am in gradina o puzderie de sori (ce ciudat suna). Nu mi-ar displacea sa mai am niste lungane cu alte culori dar nu am mai primit buchete care vor sa inradacineze :D Am mai "furat' de la o pritena un fir dintr-o vaza, a inradacinat dar l-am plantat in gradina la umbra altor plante. Nu m-am mai uitat sa vad daca mai traieste. Vad eu la curatenia de toamna :)

gentiana

Vino in tara la anul in iunie si iti promit ca iti dau din "taietura" mea
Eu n-am decat vreo 15-20 de feluri(unele sunt tufanele,altele sunt crizanteme,unele cu flori mai mari ,altele cu flori mai mici)ai de unde alege
Unde mai pui ca m-a mancat in fund si am luat 3 culori de crizanteme de alea mari,bulgare  care le pun pana la primavara in solar(bolanda,nu?)

IONUT

Quote from: gentiana on November 08, 2010, 12:45:38 PM
Lastarii lacomi aparuti pe tulpina rosiilor se numesc"copii" si aia sa rup
lastarii lacomi apar la speciile lemnoase,ceilalti se numesc copili si apar la subsioara frunzelor,fie rosii fie crizanteme fie alte plante,indepartarea lor este obligatorie pt a obtine rosii sau crizanteme mari
in alta ordine de idei anul trecut am trimis la multi forumisti radacini de crizanteme,ma asteptam sa vad poze cu ele pe aici,

gabi_gabriella

Ionut, multumesc inca o data pt ele, dar din pacate , anul asta nu le-am putut vedea florile .Boboci sunt, dar nu s-au deschis :( si eram asa curioasa cum arata , ca mi-a placut tare mult ce am vazut la tine
Dar sigur la anu o sa le vas di inflorite :)

Mihai

Ionut,incearca si anul asta,poate la anul vei vedea ceva poze :D