Curiozitati ale plantelor

Started by trandafira, January 10, 2013, 09:38:46 PM

Previous topic - Next topic

trandafira

Cum pot plantele, in dorinta lor de a se dezvolta si de a ne uimi cu frumusetea florilor lor, sa traiasca si sa creasca in piatra "seaca" ? Am intalnit cateva curiozitati pe care le arat mai jos:

trandafira

Un palmier crescut in piatra unui zid:

einsteinitza

Ultima poza ma face sa ma doara sufletul pentru bietul palmier, crescut asa, dar probabil nu ii pasa.
Oricum, orhideele asa cresc in mediul lor, phalele sunt plante epifite si folosesc copacul doar ca sprijin.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Si eu am simtit acelasi lucru privind palmierul  ::)

Opal

Mie mi se pare interesant cum a crescut
La noi sigur se gasea cineva sa-l taie sa nu strice zidul
Cand s-au facut podurile pe DN1 ,eu am plans cand am vazut ce masacru au facut cu toata vegetatia
Si acum mi se pare mult mai trist si mai obositor,chiar daca au facut podurile si au largit drumul

Rux

Palmierul ala pare sa se simta destul de bine asa. Restul ce mai conteaza ,nu ?
Trandafira ,ce ochi ai avut ...si mana rapida sa le imortalizezi  :-bd

einsteinitza

Mi-am adus aminte ca am si eu niste poze din vara! Plantele alea cresc in stanca fara probleme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

In poza cu palmierul,inclin sa cred, ca zidul a fost facut acolo,cind palmierul era mare, si nu au facut decit sa-l "ocoleasca" si sa-l lase sa creasca in voia lui. Fanta aia din zid,prea e la mesrie,ca sa fi existat intii ea,apoi sa se fi postat de unul singur ,palmierul. Spun asta,cu atit mai mult,cu cit am mai vazut asa ceva pe viu. Si prin unul din satele din jurul meu,am vazut un copaci "incastrati " in zid , numai ca sa nu ii taie. I-am admirat pe faptasi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Waw, ce vedere au cei care locuiesc in casa aceea....Ar fi haios sa aiba rau de inaltime  =))

trandafira

Asta nu-i nimic Anass, sa caut poza in care casa este sus de tot si ei au ascensor din sticla ca sa coboare pe plaja ! Aia da casa si viata!

anasstasia

Sper sa fie bucurosi si recunoscatori pentru ceea ce au. Asa cum ar trebui sa fim totii. Poate si nimicul meu pare un palat in ochii celui care nu are nici atit. Asta incerc sa-mi amintesc de cite ori imi pare viata nedreapta....

einsteinitza

Gabi, chiar eu am doua constructii in gradina cu copaci in ele. O magazie in care am prins un salcam, i-am facut pereti in jur asa incat magazia e de fapt un fel de U, si o bucatarie de vara care are in mijloc un dud. Mi-a fost mila sa ii tai!
Da, pe costa dinspre Sorento, mai sunt case asezate asa, de fapt cam toate au si un restwurant. Casa care e putin mai jos din cele doua e un restaurant cu geamuri pe trei laturi, e minunat acolo. Insa, din punctul meu de vedere, poti rezista cam un an, doi. Ganditi-va ce groaznic e la aia din casa portocalie. Au soseaua circulata in cap, nu au fir de gradina, ca sa iasa putin sa se plimbe trebuie sa mearga cu masina cativa km,nu enchiar asa idilic. Pentru noi, ca turisti, e frumos, superb, cateva ore, insa ma gandesc ca traiul zilnic acolo nu-i chiar asa o fericire!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Bravo,ca n-ai taiat copacii !!!!!!!!!!!!!!!!!   Un prieten si-a facut o vila intr-o zona cu molizi batrini. Planul,prevedea ceva terasa  pentru camerele de la etaj. Pe locul terasei, de jos, crestea molidul.A inconjurat cu terasa molidul. Veveritele ,vin si se joaca acolo,ca la ele acasa. Asta se intimpla acum vreo 20 de ani. Nu pot sa-ti spun ce mult mi-a placut !!!

Quote from: anasstasia on January 14, 2013, 11:33:44 PM
Sper sa fie bucurosi si recunoscatori pentru ceea ce au. Asa cum ar trebui sa fim totii. Poate si nimicul meu pare un palat in ochii celui care nu are nici atit. Asta incerc sa-mi amintesc de cite ori imi pare viata nedreapta....
Te admir  !!! Esti inteleapta !!!! Cu asa gindire poti fi fericita mereu,indiferent de  ce-ti aduce viata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Ma impresioneaza gandirea Anasstasiei. Esti atat de tanara Anass si atat de inteleapta! Stii cum se zice: ferice de mama ta!

anasstasia

Doamnelor, va multumesc.
Cred ca am mai spus: imi divinizez mama. Mama a avut o viata foarte grea, iar telul meu a fost sa-i daruiesc o casa a ei. Ma bucur ca am reusit sa cumpar acea amarita casa de la tara, iar cea mai mare bucurie a fost cind am reusit sa iau apartamentul prin creditul ipotecar. Mi-am dorit creditul acela ipotecar cum nu am dorit nimic in viata, visam sa am rate de platit, insa sa avem si casa noastra, iar visul a devenit si realitate. E un pic caraghios sa te gindesti ca cineva isi doreste sa plateasca rata la credit, insa aceste credite se acorda destul de greu (cu atit mai mult pentru cei care nu au venituri mari). Zi de zi (si nu exagerez) multumesc si sint recunoscatoare pentru ceea ce am.
Es, ce gest furmos ca nu ai taiat copacii. Dar nici nu m-as fi asteptat la altceva din partea ta.

anasstasia

Quote from: anasstasia on January 14, 2013, 11:33:44 PM
Sper sa fie bucurosi si recunoscatori pentru ceea ce au. Asa cum ar trebui sa fim totii. Poate si nimicul meu pare un palat in ochii celui care nu are nici atit. Asta incerc sa-mi amintesc de cite ori imi pare viata nedreapta....
Vroiam sa spun " sa fim cu totii".
E teroare cind scriu fara sa port ochelarii  +ham

einsteinitza

 :D si mie mi se intampla. incerc sa corectez apoi, cand gasesc ochelarii, ca stiu ca '"gurile rele" abia asteapta sa mai critice :D
Ce imi place topicul asta, abia acum realizez ce greu e pentru altii sa aiba o gradina cu flori!
toata vegetatia din stanga e crescuta in zid, jos nu e strop de loc , de pamant. Arata bine cu petele alea de verde, insa ma gandesc cata distrugere produc la fundatiile caselor respective!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

E o poza formidabil de frumoasa. Mi-e si frica sa privesc in jos!
Asta arata ca cine vrea sa aiba o gradina o are si in piatra!

trandafira

Aceasta uriasa bouga care a acoperit toata cladirea provine din doua tulpini, sadite in doua ghivece mari si asezate pe asfaltul fierbinte, de-o parte si de alta a usii de la intrare.

einsteinitza

 +hypno +hypno
Bouga aia e extraordinara, sau de fapt bougile! Ce inseamna sa le placa mediul, se fac impresionante!

Sincer, eu nu cred ca cei care louiesc deasupra strazii aleia, in stanga, au avut vreo intentie de a crea o gradina din plantele alea. Toata coasta de la Napoli la Sorento are asemenea plante crescute vorba aia, in piatra seaca. Cred asta fiindca, din pacate, casele sunt lasate sa se degradeze, tencuiala e cojita si urata, rufe in capul vecinului....cred doar ca municipalitatea lasa tot ce se poate in materie de verde, pentru ca acolo orice frunza conteaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Forme si culori iesite din comun ale florilor si plantelor ne sunt propuse in acesta colectie de imagini:
https://www.facebook.com/483220608399105/photos/pcb.688764694511361/688760104511820/?type=1&theater

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=