Trandafiri neidentificati

Started by einsteinitza, December 02, 2011, 11:15:19 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Cat de mate sunt frunzele si cat de verzi? Sunt verde cenusiu sau verde crud galbui?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ha ha ha il am si eu pe asta de multi ani ..sunt si eu curioasa ce este ..

einsteinitza

Pai la genul asta de trandafiri gasiti ici colo prin gradini, vechi, ma refer, ca pot fi ceva ce comandati la Petrovik, Lottum, si nu merita sa dati banii cand ii putem inmulti de la noi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


dancoman

Quote from: einsteinitza on May 25, 2012, 10:26:30 AM
Pai la genul asta de trandafiri gasiti ici colo prin gradini, vechi, ma refer, ca pot fi ceva ce comandati la Petrocik, Lottum, si nu merita sa dati banii cand ii putem inmulti de la noi.
numai sa aflam ce sunt!!

claude

Quote from: einsteinitza on May 25, 2012, 06:53:52 AM
Cat de mate sunt frunzele si cat de verzi? Sunt verde cenusiu sau verde crud galbui?

Frunzele sunt mate-mate iar culoarea e verde cu usoara tenta cenusie, nu verdele acela intens, crud

Dan, acesta e trandafirul din care am spus ca pot sa-ti dau radacina, la toamna, daca il mai vrei    ;;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Si eu, please! :D
Mi-am comandat o carte geniala pentru determinari, asa ca ma pun cu burta pe carte sa-i identificam. Pana atunci am sa-i denumesc cu numele celor de la care ii primesc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si tu, si tu  :D   

Culmea e ca mai am doua tufe mici, de un an, mi-a trimis cineva 2 fire cu radacina pe post de trandafir de dulceata si ma tot uit la ele ca si curca-n lemne, ca seamana teribil cu al meu, doar ca astia sunt mici si au mai multi ghimpi, la al meu jumatatea superioara a lastarului are foarte putini, acuma astept cu nerabdare sa se deschida o floare sa vad daca sunt identici, ca astia 2 sunt ceva mai la umbra si vad ca au 2-3 zile intarziere la inflorire
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Quote from: claude on May 25, 2012, 11:39:24 AM
Quote from: einsteinitza on May 25, 2012, 06:53:52 AM
Cat de mate sunt frunzele si cat de verzi? Sunt verde cenusiu sau verde crud galbui?

Frunzele sunt mate-mate iar culoarea e verde cu usoara tenta cenusie, nu verdele acela intens, crud

Dan, acesta e trandafirul din care am spus ca pot sa-ti dau radacina, la toamna, daca il mai vrei    ;;)
Claude,eu sunt un om pozitiv,zic ,,DA,, la orice!!! +dns :D

einsteinitza

Uita-te si la partea care tine floarea, care formeaza maceasa, si astea sunt diferite in functie de soi-mai lungi, mai bombate, cu ghimpi mici, fara.... si la terminartia de la baza frunzei, aia ca o teaca, si aia e in multe feluri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Aha, am inteles, maine studiez iar problema...dar sper sa ma lamuresc cand infloresc si astia  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Mai adaug 2 poze la necunoscutul meu vechi, poate poate...ia uitati-va si voi la niste poze cu Ispahan, nu vi se pare ca e? Ca eu ma tot uit la poze si nu mai pricep nimic, ca nu toate pozele sunt la fel  +ham

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Miezul ala cu ochi e clar un damask, poti face poza cu ghimpii si cu frunza intreaga/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

ma duc acum sa pozez ghimpii si un detaliu de frunza  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu cred ca e Ispahan, ala decoloreaza petalele exterioare, arata ca si cum ar fi bicolor. Ce zic de Mme Lauriol de Barny? Cauta o poza de dataliu si deschide-le in paralel, mi se par foarte asemanatoare...nu t lua exact la culoare, unele sunt mai deschise, in functie de lumina.Asta e foarte asemanatoare
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.185814
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Seamana perfect, cred ca asta e, Ika, esti tare, jos palaria! Sa se pronunte proprietareasa acum! :-bd
Claude, are himpi arcuiti si destul de desi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si asta decoloreaza marginea petalelor exterioare, mijlocul e usor mai roz dupa o zi decat acea margine  ???  

Ghimpi parte inferioara lastar mai batran. Ghimpii apar mai desi in partea inferioara a lastarilor, cei mai batrani au mai multi decat lastarii tineri. In jumatatea superioara a lastarilor ghimpii sunt foarte rari Ghimpii nu sunt arcuiti, sunt drepti,nu arcuiti ca si ghearele, pozitionati in V pe lastar, cam 0,5 mm lungime


Lastar tanar


Si frunze:
 

Ma uit si la Lauriol Barny si la Centifolia  Floarea seamana perfect cu aia de centifolia din poza pusa de Ika  +hypno

Al meu are frunze cu 5 si, predominant 7 foliole
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Inclin sa cred ca Ika are dreptate, ca e centifolia  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, centifolia mai au , ma refer la clasa, o caracteristica importanta. Sunt "drooping'" ;D Adica aplecati, si frunzele si florile.Frunzele sunt mari si aplecate. Daca ai senzatia asta la tufa ta, el este cu siguranta, Ika l-a descoperit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Eu am un englezesc care tine frunzele aplecate si cum e plantat abia in toamna, ma gandeam ca poate nu-i merge bine. Dar m-am uitat pe pozele care apar pe net, si vad ca si la altii e la fel. O fi avand in ascendenta ceva centifolia, poate.

geodezia

am si eu citiva pusi la mine in gradina fugiti acolo sa ii vedeti ca in sfirsit reusi sa fac citeva poze cu tel d-l pipi .acum incarc

claude

Quote from: einsteinitza on May 27, 2012, 06:05:19 AM
Claude, centifolia mai au , ma refer la clasa, o caracteristica importanta. Sunt "drooping'" ;D Adica aplecati, si frunzele si florile.Frunzele sunt mari si aplecate. Daca ai senzatia asta la tufa ta, el este cu siguranta, Ika l-a descoperit.

Es, exact amanuntul asta ma incurca,il gasisem si eu dar florile nu se apleaca, au codita tare, aplecarea lor vine doar din aplecarea lastarului dar floarea sta dreapta la capatul coditei ei, nu se incovoaie. In schimb frunzele au tendinta de a se apleca in jos  :-\ 

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Nici la mine floarea nu se apleaca la centifolia cristata, doar frunzele, exact asa se vad ca in poza ta. Cand i-am fotografiat floarea, nici nu a trebuit sa o sustin, statea singura.



claude

Deci inca un punct lamurit  ;)  Pana la urma se pare ca ii dam de capat  :D   Nu de alta, dar maine- poimaine imi infloreste un alt vechi necunoscut la care trebuie sa-i gasim nume ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot