De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

claude

Da, e valabil. Eu, de fapt, musuroiesc doar cu mranita, pe care primavara o imprastii in jurul trandafirului si cu o sapare superficiala o incorporez in sol. In felul acesta ai asigurata prima tura de ingrasare, nu mai ai ganduri.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Eu am mranita, dar nu prea multa. Insa am la dispozitie, ca sa zic asa, gunoi de grajd, proaspat. Cel care se ocupa de faneata aduce in fiecare toamna. Dar am inteles ca "arde" planta.

flordel


victoria222

Astazi am adus si eu mranita si am facut musuroaie pentru toti trandafirii cumparati de la Indagra plantati ieri si alaltaieri.
Acum insa sunt intr-o dilema. Am plantat si niste trandafiri obtinuti de mine prin butasire. Trandafirii au varsta de doi ani, un sistem radicular bun, dar mai ales multe ramuri inalte si pline de frunze. Ce sa fac cu acestia dupa ce i-am plantat? Sa-i musuroiesc si sa le scurtez ramurile, sau sa-i musuroiesc si sa le las ramurile (cu frunze si macese)? Sau sa nu-i musuroiesc inca? Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

claude

Din moment ce au 2 ani, eu i-as musuroi odata cu ceilalti trandafiri maturi. CAt despre taiere...eu personal nu tai ramurile trandafirilor toamna, doar primavara, sunt mai protejati asa. Unii ii taie si nu li se intampla nimic, obiceiul multora e sa-i taie toamna, chiar si din motive estetice, sa nu sre uite toata iarna la niste bete golase, dar eu nu vreau sa risc.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM

Quote from: victoria222 on October 26, 2011, 09:05:45 PM
Acum insa sunt intr-o dilema. Am plantat si niste trandafiri obtinuti de mine prin butasire. Trandafirii au varsta de doi ani, un sistem radicular bun, dar mai ales multe ramuri inalte si pline de frunze. Ce sa fac cu acestia dupa ce i-am plantat? Sa-i musuroiesc si sa le scurtez ramurile, sau sa-i musuroiesc si sa le las ramurile (cu frunze si macese)? Sau sa nu-i musuroiesc inca? Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Daca au fost mutati acum, eu i-as taia la 4-5 noduri si as face musuroaie.

victoria222

Da, au fost mutati acum. Cred ca o sa-i tai si o sa-i musuroiesc ca nu e in regula sa-i las cu atatea frunze pe ei pe caldura asta. La noi s-a facut din nou cald, de trei zile e soare si am auzit ca asa va fi inca vre-o 4 zile.

flordel

Sa stiti ca din frustrare am facut o comanda care maine trebuie sa-mi soseasca, de la Starkl.
Contine:
Rosa Dames de Chenonceau
Rosa Julia Child
Hydrangea Vanilla Fraise
Prunus Amanogawa
Poate va fi un rateu, da-mi asum riscul.
Dupa AWB stiu c-a fost expediata din Ungaria.

claude

Sper sa nu devii si mai frustrata dupa ce ajung plantele...serios, sper sa fie ok, asa ne mai vine poate curajul sa comandam si noi la starkl
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ei, daca am zis ca-mi asum riscul, consider banii dusi... ;;)

marirogo

Eu mi-am comandat in primavara la Starkl niste plante si per total am fost multumita! Toti trandafirii au fost cu radacini f. dezvoltate, doar la niste hortensii am avut pierderi, dar mi le-au inlocuit. Vanila fraise a aratat bine si s-a dezvoltat f. frumos.
Eu as mai comanda la ei tinand cont si de faptul ca nu au preturile exagerat de mari.

flordel

Ma bucur atunci! +hug
Va spun maine daca primesc coletul cum este situatia!

Carina

Am luat si eu in primavara un Amanogawa de la ei si am fost super multumita, a avut cam 1,50 m si s-a prins fara probleme. Asa ca acum in toamna mi-am mai comandat unul si a venit cam la aceleasi dimensiuni. Am luat si trandafiri de la ei si au fost destul de ok (unul singur, Nahema, a avut doar 2 ramuri), in schimb hortensia Vanille Fraise e sub orice critica, are doar vreo 10 cm si e pricajita tare  :-\. Deocamdata traieste dar nu stiu cum o sa treaca iarna ... Sunt curioasa cum o sa fie a ta

flordel

OK, am primit pachetul!
Hortensia este o puchinitura, dar o pun in gradina c-un borcan in cap! Oricum n-am gasit-o in alta parte.
Ciresul japonez pare OK, cred ca are 1m.
Julia Child are radacinile cam naspa, adica sunt groase si retezate, faca ce-o vrea, poate s-o prinde.
Dames de Chenonceau arata super, lastari bine formati, radacini lungi, sigur se prinde.
Au fost introdusi in galeata, maine ingropaciunea.  =))


claude

Sa le reciti o binecuvantare la ingropaciune  ;D   =))
Lasa mai ca daca-si da duhul hortensia, iti prind eu un butas la primavara din a mea  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ei, acum sa sti ca n-am sa uit, ca de obicei asta fac! Sa te pregastesti cu hortensia! ;D

claude

Stai linistita, ca nu era o oferta de complezenta, asa ca poti sa-mi amintesti  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

OK, daca-mi moare vin la tine la usa! ;D Asta e... +dns

flordel

Trandafirii inainte de ingropaciune.
Fotografiile sunt cam intunecate ca asa era si afara.
Julia Child mare minune sa se prinda.

ale

eu am primit comanda de la rosafruct, mai putin the fairy  :(. am sunat sa ii intreb si au zis ca au fost cumparati toti de o singura persoana inca din august.

claude

 :o Da' ce radacina killerita are Julia Child ...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Daca asta se prinde inseamna ca eu am un "green thumb" cum spun americanii, adica am eu vreun talent la prinsul plantelor! =))

nicol

Carina, cand l-ai cumparat pe Nahema, in primavara sau acum? O fi asa frumos si parfumat pe cat i se face reclama? Intreb pentru ca ma gandesc la el din ce in ce mai des.  Parca l-as cumpara si eu! +dns

Carina

Acum in toamna l-am cumparat si plantat, deci primele impresii despre el la vară  :)

BoboROM

Quote from: flordel on November 04, 2011, 07:22:10 PM
Hortensia este o puchinitura, dar o pun in gradina c-un borcan in cap! Oricum n-am gasit-o in alta parte.

In locul tau as pune hortensia in ghiveci pana la primavara. Daca este asa mica si lesinata este prea tarziu sa o pui direct afara.