Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Fir-ar ea sa fie de tehnica si de ipad ;D +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

E o saata pe care o fac sa mai taie din greutatea produselor de porc si a saltelor cu maioneza.
Ciupercile se taie in jumatati, cu piciorus cu tot, daca sunt medii, cele mari in patru. Se pun in apa cu otet, jumatate jumatate, si se fierb pe foc mic pana sunt fierte, dureaza cam 25 de minute. Se scot cu lingura cu gauri, se pun in castron, iar cand s-au racit se adauga piper, putin ulei de masline, foarte mult patrunjel, si usturoi taiat marunt.Se amesteca bine, se lasa la frigider peste noapte sa se patrunda.

Cur an umplut +ham +ham ;;)
Umplutura se face din mere taiate cubulete, calite putin in unt si in ultimele secunde presarat putin zahar, racite, amestecat cu patru linguri de pesmet, piper, putin ghimbir ras si umplutura de la doi carnati de porc proaspeti.Cuburile de mar sa aiba cam uncm doi, ca sa se simta in umplutura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu


sandaveturia

Super curcanul tau umplut! Trebuie luat aminte!
Dar de ce fierbi tu ciupercile cu apa cu otet? Otetul nu prea l-am asezat langa ciuperci pana acum. Sa nu se innegreasca? +ham

penelopa

Quote from: einsteinitza on December 17, 2011, 03:06:09 PM
.........................
Cur an umplut +ham +ham ;;)
Umplutura se face din mere taiate cubulete, calite putin in unt si in ultimele secunde presarat putin zahar, racite, amestecat cu patru linguri de pesmet, piper, putin ghimbir ras si umplutura de la doi carnati de porc proaspeti.Cuburile de mar sa aiba cam uncm doi, ca sa se simta in umplutura.
=)) Dacă n-aş fi citit şi postarea Sandei, nu mi-aş fi dat seama că ai umplut un ... curcan  =))
Oricum, merci pentru salata de ciuperci! E pe gustul meu...  simplu. ;)

einsteinitza

 :D :D :D :D
Sanda, le marinezi asa, devin putin acre, pentru ca ciupercile astea de iarna sunt fade, n-au nici un chichirez.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Variatiuni pe aceasi tema de ciuperci, le fierbi, le faci salata cu ulei, otet, sare, piper si usturoi.
Asa facea bunica-mea cand eram copil. Si intradevar daca stau putin amestecate asa sunt si mai bune.
Banuiesc ca e cam la fel cu ce zicea Es.

einsteinitza

Da, doar ca eu le fierb fiindca otetul pus ca la salata, la sfarsit, nu patrunde in caarnea lor, foarte compacta. Si patrunjel mult, asta neaparat.Patrunjel de gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

trebuie sa caut dovleac verde si galben . am vazut o reteta pe paprika cu peste si un blat de legume . adica baltul de legume insemnind un rind de legume taiate felii dovleac verde, galben, vinata , rosii, ceapa, deasupra pui o fleica de peste si deasupra se pune ardei rosu amestecat cu un pic de usturoi se inveleste de la inceput totul in hirtie si se pune 20 minute la cuptor .. se sareaza si se pune piper asta uitai .. dupa ce scoti se pune deasupra ceva verdeata adica patrunjel si ceapa verde
peste luai ardei luai verdeata am usturoi am trebuie doar dovleceii si vinata asa ca trebuie sa dau o raita la kaufland 
reteta pentru craciun

flordel


gabriela jalba

Geo,dulciuri rapide :
- foi Lica umplute
- salam de biscuiti
- bilute din unt+cacao+nuci macinate+arome(rom),tavalite prin ..cocos,nuci ,alune(macinate sau coapte si zdrobite cu sucitorul )
- ciocolata de casa
Rapide,nu coci,nu te chinui....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Desi nu ma omor dupa torturi, am gasit de curand o reteta intr-o revista, de Tort de zahar ars. Este foarte usor de facut si foarte gustos.
Ingrediente:
- 1/2 cana cu zahar care se caramelizeaza
pentru crema: 6 oua, 6 linguri zahar, 600 ml lapte, un plic zahar vanilat
pentru blat:4 oua, 4 linguri zahar, 4 linguri faina, un praf de copt
pentru ornat: frisca + fructe

Modc de preparare
- se caramelizeaza zaharul (1/2 cana) intr-o cratita de 3 l, se roteste vasul astfel incat sa se imbrace peretii, apoi se lasa la racit
- intr-un castron se amesteca ingredientele pentru crema (cele 6 ouaa +zaharul+zahar vanilat+ laptele treptat) si se rastoarna in vasul caramelizat
- separat, se face blatul , batand albusurile spuma cu zaharul ca pentru bezea, apoi se adauga galbenusurile, faina amestecata cu praful de copt si se toarna peste crema.
Se coace 25-30 min. la cuptor. Cand blaul e copt (se incearca cu scobitoarea), tortul e gata. Se scoate din cuptor si se lasa la racit. Apoi, se aseaza un platou peste cratita si se rastoarna tortul gata insiropat. Se orneaza cu frisca si fructe (dupa preferinte).


einsteinitza

Interesant, fara amidon la crema?
Avea Gabi Jalba o reteta de crema de zahar ars cu blat, cam asa era, nu mai stiu exact proportiile dar principiul e identic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Fara amidon, Es! Crema este excat ca cea de zahar ars.
Am facut o data tortul si a fost grozav. L-am ornat cu frisca si ananas+mandarine+banane.

gabi_gabriella

Eu am facut biscuiti cu dovleac si o rulada cu dovleac ...ca de .. am materie prima destula :))
Maine sarmalele .

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on December 23, 2011, 09:25:32 PM
Interesant, fara amidon la crema?
Avea Gabi Jalba o reteta de crema de zahar ars cu blat, cam asa era, nu mai stiu exact proportiile dar principiul e identic.
Ca sa ajung aici  http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=122.800  , am filat toate paginile .....ce harnicute erau aici !!!!!!  Pacat !!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Deci nu m-am ramolit de tot, stiam eu ceva +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

deci
piftii
sarmale
curcan
ciorba de burta
tort de zahar ars ( comanda Rontzi )
si pentru sufletul meu fursecuri cu ciucalata
pestele azi cu legumele

penelopa

Quote from: gabriela jalba on December 24, 2011, 06:31:37 PM
Quote from: einsteinitza on December 23, 2011, 09:25:32 PM
Interesant, fara amidon la crema?
Avea Gabi Jalba o reteta de crema de zahar ars cu blat, cam asa era, nu mai stiu exact proportiile dar principiul e identic.
Ca sa ajung aici  http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=122.800  , am filat toate paginile .....ce harnicute erau aici !!!!!!  Pacat !!!!!!
Tortul descoperit de mine seamana cu cel al GJalba, dar .... nu rasare  ;D
Oricum, sper ca nu v-a deranjat prea tare faptul ca mi-am permis sa va dau si eu o reteta... chiar daca seamana cu alte retete  ;D

ps. Da, Gabi, e ... PACAT ca nu mai e ce-a fost, dar e si mai pacat ca nu stim sa iertam!  La urma-urmei, fiecare e asa cum l-a lasat Dumnezeu si, daca nu- l luam "ca atare", atunci degeaba mergem la biserica si ne rugam la Dumnezeu! >:(

penelopa

Si, fiindca sunt adepta retetelor simple si usor de facut, va mai dau una, chiar cu riscul de a mai fi dat-o cineva  =)) (n-amm timp si nici chef sa "filez" cele peste 100 pag. ale topicului  ;D ) ... si, cum nici egoista nu sunt,  iaca

Placinta cu iaurt

Ingrediente
- 1 pachet  foi de placinta
- 1 kg iaurt
- 8 oua
- o cana zahar tos
- 100 g stafide
- 4 plicuri zahar vanilat
- un varf cutit sare
- 400 g unt (eu am folosit margarina)

Mod de preparare
Se topeste untul si cu o parte din el se unge tava (eu am folosit margarina solida)
Intr-un vas se bat ouale cu zaharul si sarea, apoi vanilia, iaurtul si stafidele, amestecandu-se bine.
Se desfac foile de placinta si se impart in 3 (eu le-am impartit in 2  ;D )
O parte din foi se pun pe fundul tavii (foile se ung intre ele), apoi o parte din compozitia cu iaurt, iar foi, iar iaurt si la final foi. Deasupra se unge cu unt si se presara zahar tos. Se baga la cuptor pana se rumeneste putin.
Asat-i tot  :) ... tocmai am acum una in cuptor  ;)

geodezia

deci iar peparate
sarmale
piftii le-am facut ieri
azi salata de beuf
peste neaparat fara carne de gaina curcan sau zburatoare adica scurmatoare
ca cica risipim ca gaina
si pentru sufletelul meu mamaliga cu brinza si smintina
mai fac si niste salata de fructe
si cumpar un chec sau un cozonac
e nu-i destul pentru 2 zile ?
eu zic ca ii
si daca nu ajunge luni trintesc niste ficatei cu ceapa si rosii asortate cu usturoi si verdeata de sa va ploua in gura da si astia cu mamaliga ca cu piine nu arata bine
Himmm mamaliga aia galbine si frumoasa linga frumusetea de ficatei cu ceapa si rosii mirosind a usturoi
iam iam

Radu

Eu am sarit peste salata boeuf, ca nu se mananca atat de mult.
Dar am poftit la carnati cu fasole si-am pregatit. :)
Normal, pe langa piftie si sarmale....
Mi-e nacaz ca nu pot descarca pozele, nu stiu de ce nu-mi mai vede aparatul foto.
Las', ca....


La multi ani, tuturor!  +hug

penelopa

Deoarece sotul tine "dieta" de vreo 2 ani (din cauza de colesterol si tensiune ridicata), m-am supus si eu (de buna voie) "meniului" adecvat  :)
Prin urmare, nu mai consumam carne de porc si preparate din carne de porc  decat ... accidental (la ocazii), grasimi cat mai putine, dulciuri simple fara cacao si ciocolata , multe fructe si ... ceaiuri  ;)
Asa ca, am adaptat si meniul de Sarbatori: piftie de curcan, sarmale cu carne amestec (mai mult vita) si mamaliguta pripita, salata boeuf cu piept de pui ( e preferata sotului, dar fiindca nu are voie maioneza, o fac numai de Paste si Craciun), friptura de curcan si pui, caltabos facut din carne si organe de vita si curcan (doar matul a fost de porc), ciorba de potroace si ... am cumparat si o toba de tara, facuta in casa, pentru mine, ca la asta nu ma pot abtine.
Prajituri simple (placinta cu iaurt, tortul de zahar ars, chec si cozonac cumparat  :) Si, evident, fructe: mere, mandarine, portocale, banane.
In plus, n-am facut niciun fel de exces alimentar, asa ca ma simt EXCELENT in prima zi a anului 2012 si, sper sa-mi  fie asa tot anul!!! ... ceea ce va doresc si voua! ;)

anasstasia

Eu nu ma pot lauda cu nimic, pentru ca nu maninc nimic specific sarbatorilor de iarna. Adica nu maninc carne de porc, fara carne prajita, fara cirnati de nici un fel, sarmale (nu maninc nici un fel de carte tocata in nici un fel de preparat), piftie, salata boeuf, jumari sau cine stie ce alte minuni. In afara de sorici, nu maninc nimic deosebit (sau normal pentru cei din jur). Poate de aceea colega mea spune ca eu nu sint om??  ::)

Ieri am mincat mincarica de pipotele cu mult sos de rosii si usturoi, un pic de piure si salata din salata verde cu ceapa rosie si castraveti.
In mod exceptional am facut citeva pateuri la cuptor, ca sa nu zic ca nu am facut ceva mai "deosebit" (fata de restul zilelor).
Pene, vreau neaparat sa incerc placinta ta cu iaurt.

penelopa

E gustoasa si usoara placinta cu iaurt, Anastasia, iar daca nu-iti place prea dulce, pune mai putin zahar in compozitie. Eu asa fac. :)