Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Daca plantati cativ trandafiri rugosa, dulceata  de macese e floare la ureche. Au macese uriase si seminte mari, si e cam ca la bulion  de complicat. Va admir pe cele care aveti rabdare sa faceti din macese normale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Idei pentru aranjamente speciale


geodezia

pai nu mai mincam le privim =)) =))

rodi

eeeeeee vernil..... am o sensibilitate aparte pentru aceasta "arta" ...... nu e deplasat s-o numesc asa... nu-i asa ?  ;D

flordel

Da, dar cine sta sa le faca? ::) ;D

Trofin Petrina

Pentru ca fata mea a implinit anii marti m-am gandit sa pregatesc o prajitura care se anunta delicioasa. Cu siguranta o sa mai repet operatiunea. Foarte buna. De aici am luat reteta:

http://www.petitchef.ro/retete/prajitura-opera-fid-496234
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

flordel

Ooooo....ce bine suna.....! ;D

claude

Pfoai, aranjamentul ala culinar in forma de pasare e bestial...cred ca i-as da o maciuca in cap oricui ar indrazni sa-l deranjeze daca vreodata as avea rabdarea si talentul necesar de a face asa ceva  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ma bucur ca nu sunt singura in chestia asta..... ;D

gabriela jalba

In sfirsit am reusit sa fac dulceata de ardei iute !!!!
Bunicutz , +hug +hug +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rodi

Dulceata de ardei iute am vazut doar in Cora (Cluj). Nam gustat niciodata. Ma tenteaza foarte tare. Gabriela... spune-ne cateva impresii legate de gust... textura... culoare...  si poate si o reteta?! ;;) ;D

einsteinitza

Povestea  pâinii

La început au fost niște boabe de grâu, de secară, de alac.....grăsune, curate , așa cum le șade bine unor boabe crescute doar cu apă, soare , și dragoste!
Ele au poposit într-o moară micuță, dar cu pietre adevărate, care nu încălzea prea tare făina și lucra așa, pe tăcute, cam cum lucrau morile vechi pe malul unei ape.


Si moara asta scoate o făină bună, care abia așteaptă să fie frământată.


Dar făina asta mai intră și la cernut, că e prea multă tărâța, iar ce se alege merge la un borș bun și parfumat, cu frunză de vișin și leuștean.

Apoi, o mână de semințe de  secară își găsesc drumul la fiert, după care se vor alătura suratelor lor semințele de in, dovleac, floarea soarelui...la pâinea de secară.
Între timp, intră la lucru maiaua, maiaua asta scare știe cum să crească pâinea și cozonacul, atât cât trebuie, doar cu făină, apă și sare. Ea e scoasă din frigider, de unde doarme în cursul săptămânii, hrănită și lăsată la cald, să se trezească.
Și când toate sunt pregătite, e amestecată în aluat, care începe să crească frumos, ca prin minune, doar făină , apă și sare!

Apoi gospodina împăturește aluatul și îl așează cu grijă în coșulețe, să crească la adăpost, să ia forma frumoasă. Coșulețe meșterite cu pânză de in, să tragă apa în plus, să iasă crusta corcantă.

Cât crește aluatul, soba primește un braț de lemne, să incălzească cuptorul, iar pâinile ajung înăuntru. Staqu acolo preț de aproape o oră, și sunt scoase și puse pe grătar la răcit. Dar, atenție, nu se atinge nimeni de păine încă, fiindcă acum, din cuptor, pâinea vorbește, da, vorbește, și se aude cum crapă și sâsâie, că orice pâine făcută bine crapă, și își spune povestea.
Iar casa miroase dumnezeiește a miez de nucă de la alac, sau a castane coapte, de la grâu, sau asa, cumva mai a ierburi și pământ de la pâinea de secară.

Dar vine repede rândul colțului rupt cald și uns cu unt, de pofta,momentul adevărului.
Da, are pâinea asta doar din făină, apă și sare o șmecherie, un secret numai al ei , că nu mai poți să te întorci la magazin să cumperi pâine, și sâmbata e ziua ei, ziua când vorbeșc cu pâinea.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi

Es.... parca m-am uitat la o emisiune cum facea pe vremuri Anton Roman.. +rsp Felicitari pentru poveste, poze si prezentare . Sunt ...... speechless. +apl

Trofin Petrina

Super povestea Es :x Parca simt deja mirosul de paine calda...e atata pasiune in povestea asta  +hug
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

einsteinitza

Multumesc, dar povestea, ca povestea, sa vedeti ce buna e painea! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi

Asta putem doar sa ne imaginam... si sa salivam...  =))

flordel

La noi 2 zile bucataria a fost ocupata de Dl. Porc...
Arata foarte bine painea, sa ne arati si cozonacii! :-bd

Felix

Felicitari ptr poveste, Es  :yrk (sunt convins ca si painea e de nota 10) :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

claude

 +hypno +hypno +hypno Eu deja simt mirosul de paine coapta...cred ca nu exista o aroma pe lumea asta care sa-mi placa mai mult, mirosul painii scoase din cuptor e sfant, zau   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

larisa

Asta mi-aduce aminte de cuptorul bunicii,de painea facuta si de turta coapta pe plita.Ceva  incomparabil;aroma copilariei noastre

einsteinitza

Ce ma bucur ca v-a placut povestea, si ca inca duceti dorul mirosului bun de paine calda, scoasa de buni din cuptor. Inseamna ca aveti nostalgia asta, a locului de unde veniti, si asta e o comoara sfanta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Mi-ai adus aminte de paiinea facuta de bunica mea: doar cu faina, apa, putina sara si putina drojdie. Piine ca aceea nu am mai mincat nicaieri. Minunata povestea. +apl

paunita

Minunata si gustoasa , povestea painii Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa ne-o impartasesti ! Maine fac si eu paine de casa , abia astept sa-i simt mirosul .

trandafira

Mi-a placut mult "povestea painii" si moara de macinat. Bag seama ca exista si moara de macinat "casnica", odata ce exista si masina de facut paine la 220V. Masina mea este uitata  in boxa de cand nu mai mananc paine.Chiar m-a impresionat moara de macinat grauntele!
Es, cu talentul tau de narator m-ai facut sa simt in nari mirosul de paine scoasa din cuptor.Si din aceea chiar as manca cu pofta !

gabriela jalba

Super ES !!! Super,super !!!!!!
  Eu am lasat piinea pe seara asta, si asa fain miroase in casa, si colindele curg ( din calculator....), si e cald,si luminitele sclipicioase,... Citindu-te mi-ai sporit starea de bine , calm, impacare...
Multumesc Es !!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=