Rosa Kazanlik

Started by einsteinitza, October 20, 2010, 09:45:38 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Rodi, daca e asa important pentru tine- stiu si eu cum e , musai sa il am pe unul pe care mi se pune pata- :-bd- atunci la vara sa iti trimit butasi. Soeurmarie, de unde l-am cumparat nu mai e valabil, parca il avea Petrovick in oferta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi

Multumesc foarte mult, Es!  +rsp N-am sa raman datoare !!! Sunt un om fericit  +dns  +dns

nicol

Il am si eu din toamna asta.  +dns +dns Abia astept sa-l vad si eu , macar jumatate din cat este al Eistenitzei.

einsteinitza

Nu ai cum sa ramai datoare, ca sunt doar niste ramurele, nu e un capat de tara. Asa ne imbogatim colectiile, schimband intre noi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on June 05, 2012, 07:48:30 PM
Incep muncile campului :P
Vad eu bine, sau nu? In cos sunt doar petale, sau florile? Daca sunt doar petale, asta e o idee buna pt mine care faceam bataie la deget rupand atatea flori.....
Dar nu trebuie rupt dupa aceea si ce a ramas ca sa nu micsoreze energia trandafirului?

einsteinitza

da, in cos sunt doar petalele. fiind un trandafir cu inflorire singulara, nu are nici o importanta daca nu ii rupi ce ramane pe planta.De obicei, dupa cateva zile de la cules, ii trag o coafura usoara ca sa devina putin mai ordonat, fiindca e o tufa foarte in toate partile :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on January 19, 2013, 11:49:00 AM
da, in cos sunt doar petalele. fiind un trandafir cu inflorire singulara, nu are nici o importanta daca nu ii rupi ce ramane pe planta.De obicei, dupa cateva zile de la cules, ii trag o coafura usoara ca sa devina putin mai ordonat, fiindca e o tufa foarte in toate partile :D

Ah Ess, pana acum nu puteai sa spui? Uite cate se invata pe acest forum!  +apl  Policarul si indexul  iti vor multumi toti anii de acum incolo.  :x

einsteinitza

Ei, tot piele proprie am invatat si eu! Sa iti spun cate incercari de a scoate samburii de la macesele de rugosa pe tru dulceata am avut, cate masinarii si idei am vehiculat pana mi-a iesit? =))

Da, ai dreptate, am invatat o gramada de lucruri pe acest forum, ma bucur ca sunt aici o multime de oameni binevoitori si draguti, care ajuta mereu si impartasesc fara rezerve din experienta lor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi

Es,  +dns te rog din suflet sa nu ma uiti cu acest minunat trandafir, cand "il duci la coafor"  ;D

nicol

Quote from: nicol on January 19, 2013, 10:49:12 AM
Il am si eu din toamna asta.  +dns +dns Abia astept sa-l vad si eu , macar jumatate din cat este al Eistenitzei.
La mine a inflorit..........alb! :(

zamfira

Stiu ca sunt prea indrazneata, dar mi-as dori si eu acest trandafir... Es, pot sa te rog sa-mi dai si mie un butas? Dau si eu ce am, orice. Eu am cumparat ceva, dar e departe, departe. Mirosul aduce cumva, dar foarte, foarte slab, iar florile sunt una-doua, maxim cinci pe an. Cred ca este, de fapt, cu totul altceva.

gabi_gabriella

Es, daca poti sa imi dai si mie niste butasi , te rog .Cei de anul trecut nu au rezistat la valul de caldua din aprilie

einsteinitza

Zamfira, nu se vede floarea in poza.

Da, va dau cu drag.
Nicol, cum alb? ??? :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nu e el, sub nici o forma. Lasa ca primesti de la mine .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Es, pot sa indraznesc si eu inca o data?
Cei de anul trecut s-au pierdut pe drum, daca-ti mai aduci aminte  :-\ Si dau la schimb ce-ti doresti de la mine din gradina, bineinteles

einsteinitza

Cu mult drag, altceva? De la Grifferaie, Tuscany, Guinee, etc.....sa nu pun doar doua trei bete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


zamfira

Quote from: einsteinitza on June 17, 2013, 10:02:28 AM
Cu mult drag, altceva? De la Grifferaie, Tuscany, Guinee, etc.....sa nu pun doar doua trei bete.
Draga Es, ne rasfeti cu asa o oferta! Cum sa nu vreau, mai intrebi? Mai ales ca m-am uitat la postarile tale despre acesti trandafiri si am vazut cat sunt de minunati si cat de mult tii la ei. Ma gandesc deja sa le fac loc...si mi-i imaginez in diferite puncte ale gradinii. Multumesc foarte mult!


nicol

Quote from: einsteinitza on June 16, 2013, 04:08:25 PM
Nicol, cum alb? ??? :o
E un out kinder. >:( Voi incerca la toamna sa cumpar altul, sper sa am mai mult noroc.

einsteinitza

Ia uita-te mai atent, nu e cumva portaltoiul, mie asa imi pare....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Nu, nu este, l-am verificat atent si atunci si acum. In plus, a avut si a alte floricele pe ceilalti lastari. Au fost identice.

einsteinitza

Daca altoiul a murit sau nu a prins, atunci toate ramurile fac flori de portaltoi, adica de maces.

Apropo, Claude, pe ce altoiesti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pe Rosa laxa altoiesc, Es.  Anul trecut am altoit, de proba si pe Rosa canina inermis, dar in primavara cele mai multe pierderi au fost pe inermis asa ca am ramas la Laxa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

De unde cumperi altoii?