Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Ela,ce zici tu e un fel de desert,nu mincare !!! (zic eu)
nu stiu de ce nu ai putut citi reteta... Uite ici :

Mancare de gutui cu dichis
Cum se face o mancare de gutui ? iaca asa: se curata si se prajesc gutuile si carnea, se face un sos de zahar ars, se combina toate si se dau la cuptor cam o ora.
Mai pe larg, asta inseamna :
Cureti gutuile de miez (seminte) - nu le cureti de coaja ca se inmoaie zdravan - si le tai bucati, dar nu foarte subtiri ca se inmoaie la fierbere si se fac praf. Se prajesc pe rind intr-o tigaie cu ulei, cit sa se rumeneasca un pic pe citeva din parti. In acelasi ulei se prajeste carnea de pui, aripioare (prefer eu), copanele ... Carnea fiind prajita in acelasi ulei cu gutuile ia din aroma acestora .

Intr-o cratita intinsa se pune la topit (ars) zaharul. Se topeste zaharul si din momentul in care e topit complet il mai lasi doar atit cit sa se coloreze un pic in maro, cafeniu. Daca e prea ars o sa fie amar, daca nu e suficient de ars o sa dea o culoare cacanie si nici gind de aroma de zahara ars, adica o sa fie doar dulce si atit. Cind e gata il iei de pe foc si il intinzi pe peretii cratitei, invirtind-o in toate directiile! Atentie, daca l-ai pus pe tine macar racneste tare de tot ! ( un spray cu propolis ti-ar putea alina durerea si urmele - eventula si niste ulei de catina ).
Cind se raceste si se intareste (se aude cum pocneste) se pune din nou pe foc, torni in cratita uleiul in care ai prajit gutuile si carnea dai focul mediu spre mic, iti pui si un ibric cu apa calda la indemina si incepi sa torni faina ... cantitatea e iar in functie de cit sos iti trebuie, incepe cu cit iei intr-un pumn. Amesteci bine cu o lingura de lemn in cratita, nu o sa se faca cocoloase indiferent cit de brusc o pui asa se comporta faina in ulei incins. Cand o sa inceapa sa bolboroseasca zaharul care se topeste cu uleiul si o sa sfiriie faina, incepi sa torni putin cite putin apa, si mesteci mai abitir ca pina atunci ca de-acum e posibil sa se cocoloseasca. Nu pui multa apa de la inceput, ca e mai greu sa adaugi faina in ceva foarte lichid. Incepi sa o dregi cind din apa, cind din faina sa iasa atit de legat cit vrei tu sa fie.
Pina nu definitivezi sosul, din punct de vedere al cantitatii, consistentei si al gustului nu adaugi nimic in cratita (gutui sau carne).
Atentie: lasa sosul sa fiarba aproximativ 3-4 minute inainte de-a decreta ca este gata, el se ingroasa foarte repede la fiert. Il mai gusti din cind in cind si daca consideri ca nu e destul de dulce ii mai poti adauga zahar. Il lasi, deci, sa fiarba si eu in momentul asta ii pun citeva cuisoare si o bucatica de scortisoara pe care le scot dupa citeva minute. Cind ajungi la concluzia ca e sosul perfect si nu-i mai trebuie altceva adaugi carnea si apoi gutuile, le amesteci pina sint cuprinse cu totul de sos, mai lasi cratita pe aragaz pina ajung din nou la fierbere, apoi o bagi la cuptor si o lasi acolo vreo ora, o ora jumate. Iese o minune gustul dulce-acrisor se combina cu aroma de gutui si cu cea de zahar ars si cuisoare, ahhh, ce poate fi mai delicios intr-o zi de toamna racoroasa ?
Publicat de Chris la marţi, octombrie 23, 2007
Etichete: gutui
2 comentarii:
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Băi, Gabi, când să postez şi io .......... hop, tu, cu Băse  :D
Deci, spuneam că  reţeta Elei o făceam şi eu dar a ta mi se pare mai complexă .......... având şi cărniţă, poate-l determin şi pe moi muj să  halească.
Dacă nu, îi dau lui Corcodel că pe el îmi încerc toate esperimentele culinare.  :D

myky

aoleu, saracu corco, de la tine i se trage :D :D

gabriela jalba

Pene,crede-ma ca mi-e dor de mincarea asta !!!! In familia noastra nu era toamna sa nu se faca. E super cu afumatura.
lafel si prune afumate cu gusulita de purcel,castraveti murati cu carnita de purcel..... Eu daca fac,cre'c-o minc singura.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Doamna Gabi Jalba, ce-i cu avatarul ala?  :D :D :D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Am inteles... In mod cert, ultimii 5 ani, mie mi-au aratat intr-un mod cat se poate de clar ce fel de presedinte NU doresc...!

P.S. Scuze de offtopic.

lala


simonaelena

Lasati omul sa aleaga ce vrea! Alegerea lui Gabi nu e si optiunea mea, insa asta nu ma impiedica sa o respect.

penelopa

Ce săriţi aşa pe Gabi...... că doar nu v-a pus să "gustaţi" din Băse  ;D  Fiecare cu "mâncarea" lui preferată.  :)
Poftă bună, Gabi ! :D

ELA

acum am reusit sa  citesc reteta postata de gabi jalba, e cam la fel cu cea descrisa de mine; mie imi place mai mult asa, ca un desert....

penelopa

Deci,  făcut reţetă  mâncare de gutui - marca Gabi J:   plăcut la soţ dar nu şi la mine   ( nu pot asocia gustul dulce cu carne  :( )
Prin urmare, azi pentru mine, reţeta Elei.  :)

gabriela jalba

Sa-i fie de bine lui Finu!!! Si pofta buna si tie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Fraţilor!!! Am mâncat gutui în WE ăsta sub toate formele !
Mi-e răăăăău ! >:(

costieanuconstantin

controleaza-te un pic , poate e ceva cu ochi , ce stiu ce efect curativ-afrodisiac ai pregatit tu pe acolo, si daca a urmat si un vin puterea ursului  !!! :) :-*

lala

Quote from: penelopa on November 02, 2009, 09:03:57 AM
Fraţilor!!! Am mâncat gutui în WE ăsta sub toate formele !
Mi-e răăăăău ! >:(


Variatiuni pe aceeasi tema ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

penelopa

Băi, Costi, nu-i cu ochi ............  ştiu şi fără conbtol.  :)  Vorba lui Virgil (soţul Nicolei)  "la vârsta mea" ..........  ;D ;D

Da' de mâncare de gutui ............ m-am lecuit!  :(

gomez99

da reteta de facut otet tot n-a postat nimeni  :'(
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Bine,  vă dau eu  reţeta de oţet din vin:
Laşi o sticlă de 2l vin  natural care nu-ţi prea place, deschisă ............. până se transformă vinul în oţet.  :D

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

stefana

Am pus din nou in functiune aparatul de facut "gaufres" . Dar nu pentru dulciuri (ar fi fost prea tentant pentru cel care nu are voie asa ceva; din acelea fac dimineata :D), de data asta am pregatit o compozitie sarata (cu sunca si cascaval). Daca va intereseaza, postez reteta. Poze nu am apucat sa fac ... s-au terminat pe masura ce le coceam.
Dar am niste imagini cu prajiturile dulci (transha de dimineata), le caut acus ;D

Scuzati aspectul "necomercial" au fost facute la repezeala dimineata pe la ora 8  8)

Codruta

Nu am aparat dar spune reteta. Poate asa ma duc si cumpar si aparatul ;D Trebuie sa gasec o solutie sa ma decuplez de la retete pentru masina de facut paine :D

simonaelena

Stefana, pui o poza cu aparatul?

stefana

Reteta am adaptat-o la disponibilitatile din frigider si am folosit numai 3 oua ( cea originala e cu 5 oua):
3 oua
100 g smantana dulce (eu am pus o ceasca de caimac de lapte de la producator "preorasenesc" )
150 g cascaval ras
2 linguri, cu varf, faina
100 g sunca taiata marunt (eu am pus mai putin dar trebuia sa respect reteta aici )
1 lingurita miica praf de copt (eu am o antichitate de lingurita f mica, pe sfert cat una obisnuita).
mirodenii dupa gust (chimen ...) si ceva verdeturi tocate
Se bat bine ouale, apoi se adauga toate celelalte, faina ultima. Se mai poate adauga sare, cine doreste.
Aparatul nu se unge cu grasime, lasa destula cascavalul ;D. Asa arata:

Compozitia e ceva mai groasa decat la clatite si se foloseste un polonic mai mititel (cel pentru sosuri).

simonaelena

Tre' sa caut si io o scula de asta!