Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Cara nu zi de 2 ori ca la mine memoria e selectiva ,uit daca am mancat sau am fost la toaleta (chiar daca am fost cu juma de ora in urma) da de plantutze si de case nu uit  uit unde am pus cfacturile de la casco si cand trebuie platite,dar unde am vazut ceva ce-mi place ,never
si nu uit nici ca am promis plantute si  de care(cu persoanele stau mai greu ca le mai incurc)

cara

pe asta mizez ca sa ma tin de cauvant! deci aminteste-mi la primavara.

gentiana


florina

TARTA CU IAURT
Aceasta este reteta originala !~~ asa o fac eu ! este super buna si foarte light !

1 Kg iaurt degresat sau gras fiecare cum prefera
4 oua
4 linguri cu faina (cu varf)
100 g zahar
100 g unt
1 plic praf de budinca vanilie

1. Galbenusurile se bat spuma cu zaharul dupa care se adauga iaurtul.
2. Adaugam untul topit in prealabil (nu fierbinte)
3. Adaugam faina si praful de budinca, cate o lingura pe rand, si batem bine.
4. La sfarsit se pun albusurile batute  spuma si se amesteca usor compozitia.
5. Tava se unge cu unt,  se tapeteaza cu faina si se toarna compzitia in ea.

ATENTIE tava trebuie sa fie mai inalta pentru ca aceasta compozitie creste cand se coace foarte mult. In functie de cuptor se coace cam o ora.




Pe net am gasit, si neaparat o sa incerc si asa !

1 Kg iaurt
4 oua
4 linguri cu faina (cu varf)
100 g zahar
100 g unt
1 plic praf de budinca vanilie
200 g biscuiti integrali
Dulceata de fructe de padure sau orice compot (se scurge lichidul)

1. Biscuiti se sfarama bine (se dau prin robot/ masina tocat/ piulita - fiecare ce are !)
2. Biscuiti astfel sfaramati si amesteca cu untul topit in prealabil (nu fierbinte).
3. Aceasta compozitie se pune cu lingura in tava si se preseaza bine
4. Tava se pune la frigider 30 minute.
5. Galbenusurile se bat spuma cu zaharul dupa care se adauga iaurtul.
6. Adaugam faina si praful de budinca, cate o lingura pe rand, si batem bine.
7. La sfarsit se pun albusurile batute  spuma.
8. Aceasta compozitie se puna in tava
9. Se pun deasupra fructe de padure, sau dulceata, sau fructe din compot.

ATENTIE tava trebuie sa fie mai inalta pentru ca aceasta compozitie creste cand se coace foarte mult. In functie de cuptor se coace cam o ora.


cara

va poftesc la "Manti", papa de arabi  ;D

ozimandias

La asta nu cer reteta...
Nu am atata putere sa fac formele alea in veci.
Felicitari, draga Cara!

cara

 :D

nu fi suparata, te invit la mine sa papi!  :-*

ozimandias

Acum?
;D
:D :D :D
(nu de alta, dar sunt libera pana marti... si io si copilu)

stefana

Ce sunt, Cara? Un soi de coltunasi desfacuti la tiv :D ?

gomez99

am vazuta asa ceva da n-am mincat inca. sint picanti?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

cara

Quote from: ozimandias on November 27, 2009, 04:06:38 PM
Acum?
;D
:D :D :D
(nu de alta, dar sunt libera pana marti... si io si copilu)

haidati!

Quote from: gomez99 on November 27, 2009, 04:41:52 PM
am vazuta asa ceva da n-am mincat inca. sint picanti?

ai mei da! foarte picanti.  :D

sosurile se pun peste paste, dar eu le-am alaturat ca sa se vaza creatia. drept va zic, mi-au mancat ceva timp pana i-am facut!...  ;D

dar merita! (puteti sa ma credeti pe cuvant? ::) )

myky

Quote from: cara on November 27, 2009, 05:29:35 PM
Quote from: ozimandias on November 27, 2009, 04:06:38 PM
Acum?
;D
:D :D :D
(nu de alta, dar sunt libera pana marti... si io si copilu)

haidati!

Quote from: gomez99 on November 27, 2009, 04:41:52 PM
am vazuta asa ceva da n-am mincat inca. sint picanti?

ai mei da! foarte picanti.  :D

sosurile se pun peste paste, dar eu le-am alaturat ca sa se vaza creatia. drept va zic, mi-au mancat ceva timp pana i-am facut!...  ;D

dar merita! (puteti sa ma credeti pe cuvant? ::) )

viu si io :D

cara

haida si tu! da' nu veniti dupaamiaza, ca la foamea pruncului nu garantez ca mai gasiti ceva!

o sa va servesc cu "umbra de rata pe miros de varza"  :D

costieanuconstantin

Quote from: cara on November 27, 2009, 03:42:20 PM
va poftesc la "Manti", papa de arabi  ;D
le-a facut viitoarea nora , ca proba de lucru ,in speranta ca poate ocupa postu' de sotie a fiului ei !!!  ;D ;) :D :-*

cara

bre Costeo (vorba gentianei), noru'mea e in Portugalia!  da' m-am investit in migaleala sa ma relaxez, ca m-am agitat rau cu alegerile astea  :D

costieanuconstantin


florina

Reteta, reteta...... draga Cara, am un barbat foarteeeeeeee pofticiosssss, te rugam mult....  :-*

myky

Quote from: cara on November 27, 2009, 08:40:51 PM
haida si tu! da' nu veniti dupaamiaza, ca la foamea pruncului nu garantez ca mai gasiti ceva!

o sa va servesc cu "umbra de rata pe miros de varza"  :D
banal, era mai buna cu portocale :D

cara

Quote from: myky on November 28, 2009, 08:29:15 AM
banal, era mai buna cu portocale :D


:D
Quote from: florina on November 28, 2009, 07:11:17 AM
Reteta, reteta...... draga Cara, am un barbat foarteeeeeeee pofticiosssss, te rugam mult....  :-*


iaca aici:

http://artaculinara.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=2

Ella


Codruta

Ella, ce forme sunt cele de aluminiu puse in tava si la ce folosesc defapt? Parca am vazut si pe aici prin magazine dar nu am stiut ce se poate face cu ele. Tu le-ai folosit doar in loc de hartie de copt sau "apartin" retetei facute de tine?
Tava cu "gauri" se poate folosi fara cosulete de hartie sau aluminiu?

Ella

Formele de aluminiu sunt tavite de unica folosinta, asta am avut in casa si nu risc sa coc in tava fara hartie de copt sau aluminiu  ;D In general, folosesc tavi de unica folosinta, tavile normale sunt numai de rezerva (cand uit sa-mi cumpar tavi)  ;D

Hai, sa inteleaga lumea, nu-mi place sa spal tigai si tavi, spal farfurii, pahare etc. o zi intreaga, dar nu tigai.

Ella

Ia, ultima gaselnita in materie de "mobilier" de bucatarie.

   

are cineva, sunt utile precum spun astia (am vazut reclama la TV) Ma bate un gand, da' mai am cateva chestii prin bucatarie pe care le folosesc odata in an, parca nu as marii inventaru'.

gomez99

platoul fierbinte (daca asta e) l-am vazut la niste chinezi. e bun daca aduci la masa chiestii care tre sa stea fierbinti multa vreme, e mai usor de manipulat decit cuvele clasice de inox. la mine in casa nu ii gasesc rost, ca n-apuca sa se raceasca mincarea pe platou.
blenderul l-am vazut de prin 95 in tot felul de variante. e bun pentru cine paseaza chestii, daca ai un copil mic sa ii faci la iuteala un mar sau o banana cu biscuite, daca folosesti rosii in loc de bulion, etc. altfel, in bucatarie imi pare ca iti ia mai mult timp sa il clatesti decit sa toci cu mina o ceapa sau un morcov. avantajul major al sistemului asta consta in faptul ca atre citeva borcane separate, poti face imedita niste patru feluri de tocaturi fara sa trebuiasca sa cureti borcanul de resturile de dinainte.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Ella

S-ar putea sa ai dreptate, si atunci nu-i ce am vazut eu la TV. Cel din reclama de la TV are buton pt. fixat temperatura. Gatesc prezentatorii niste minuni in el, ca ramai cu gura cascata.
Blenderul este mecanic, cred, si nu-mi dau seama de cata forta am eu nevoie sa macine el, sa zicem niste morcovi cruzi de exemplu. Am storcatorul de citrice, tot mecanic (sau macanico-electric  ::)  ) si pana fac suc de portocale pt. 3 pahare, sunt lac de apa, imi trece sa mai beau suc. ;D Ca si capacitate, imi convine, fiecare bea ce suc vrea si cand vrea.