Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am facut "cunostinta" cu acest aparat la primul revelion petrecut aici in Olanda.
Platoul fierbinte se cheama Gourmet si eu cred ca e foarte util cand ai musafiri frecvent, vrei sa le oferi de mancare ceva cald si nu ai chef sau timp de multe pregatiri. E adevarat ca si la mine in casa e mai mult piesa de "mobilier" dar asta pentru ca nu am prea multi musafiri ;D Nu este pentru a mentine mancarea calda ci pentru a gati pe el. Incercand acum in google sa gasesc o pagina cu mai multe modele si preturi am descoperit ca sunt multe retete dar eu l-am folosit doar pentru chestii simple, gen gratar. Tai bucatele mici de carne(porc, pui, peste, etc...) le bat putin si le condimentez. Tai feliute cartofi, legume, ciuperci. Cand vin musafirii pun totul pe masa si fiecare isi "gateste", adica prajeste.
Uitati aici o pagina cu mai multe modele  http://shopping.kelkoo.nl/ss-tefal-gourmet.html  Exista cu 6 si cu 8 tavite. Am reusit sa gasesc in google doar de la Tefal, Bosch, Princess dar pe aici exista si cu nume mai putin pompoase si mult mai ieftine. Modelul din poza pusa de Ella mi se pare ca e din cel mic si e cam scump. Am vazut adesea in magazin modele mici (cu 6 tavite) la 16-20 euro.

Ella

Codruta, multumesc! urmaresc un astfel de aparat la TV. pe un post cu reclame, acela este un pic diferit, de asta, ca forma, insa face cam ceea ce spui tu. Eu incerc sa elimin din alimentatia familiei mele uleiul prajit, de asta am fost atat de incantata cand l-am vazut pe acesta. Ca si pret, este cam piparat, dar cel din reclama TV costa peste 100$ plus taxele postale. ;D Acum nu se deschide site-ul dat de tine, dar o sa mai incerc sa vad si alte modele.

Codruta

Am verificat acum si la mine se deschide site-ul daca dau click pe link-ul pus inainte. Oricum poti sa scrii in google gourmet si sigur vei gasi o multime de pagini. Tot ce prezinta la TV e foarte scump dar toate acele produse se gasesc in comert de cele mai multe ori mult mai ieftin. E bine sa "furi" ideea de la TV si apoi sa studiezi piata.
Ca si forme pot fi dreptunghiulare, rotunde, ovale dar difera doar forma din cate am vazut eu.
Uleiul prajit il elimi aproape complet cu acest aparat. Trebuie uns doar o data si doar cu putina grasime si apoi poti continua sa "prajesti" fara sa mai adaugi grasime. Ce nu trebuie sa faci (si asta am invatat-o pe pielea mea) e sa nu ungi tavitele sau portiunea de tava pe care nu o folosesti. Se face grasimea ca o mazga tare greu de curatat.
Carnea facuta pe gourmet nu e chiar ca si gratarul facut pe lemne sau carbuni dar e gustoasa. Mie imi plac tare mult ardeiul si ciupercile facute pe acest aparat. Avantajos este ca poti avea parte de gratar si daca nu ai gradina sau daca afara ninge, ploua, etc... ;)

cara

pen'ca ma simt rau azi nu m-am dus la munca, am ramas acas' sa fac praji  ;D

poftiti:


costieanuconstantin

la voi nu se tine post !!!???  :o :'(

cara

eu am pneumonie zilele astea  :(, am dezlegare!   ::)

costieanuconstantin

cine te pune sa umbli toples prin curte  pe caldura asta !!! :'(

cara

am si io un vecin, Janos, corespondentul lui Gheorghe al Penelopei, de la care sper in primavara la niste rizomi de irisi galbeni  :D


cara

ii platesc in rate, ca vreau multi irisi!    :D :D :D

penelopa

Aoleoooo, sor-mio, ce-mi plouă-n gură de la plăcintele ale  :'(
Pe lângă Băsescu, iubesc mult  şi  plăcintele cu brânză  :D  Deci, ai picat la fix cu  chestia aia cu brânză.

gentiana

io vreau reteta ca arata bine
si cum m-a cadorisit mama cu niste branza de vaci(cica pt copii,da alea nu mananca branza de vaci nici topite cu ceara) am de gand s-o fac placinta
sau ma duc gramada pe capul carei(de ce nu spusesi ca vrei irisi saptamana trecuta ca nu-mi mai rupeam io spatele
te puneam sa vii sa tzii sapi singurica! ;)

ozimandias

Desi spun de la inceput ca placinta cu branza arata minunat, pot sa spun si ca mie nu-mi place?
::)
Daca nu... am sa editez mesajul, ca odata am incercat sa mananc si mi s-a facut rau...

cara

blat:

2 oua
9 linguri zahar
9 linguri ulei
250 g iaurt
350 g faina
vanilie un praf sare
un praf de copt stins cu zeama de lamaie
(cine vrea poate pune coaja rasa de lamaie, portocale, mie nu-mi place)

si bar ouale cu zaharul, apoi se adauga uleiul apoi iaurtul si la final faina si praful de copt. se tapeteaza tava cu ulei si faina si se toarna compozitia in tava. e de consistenta unei smantani groase.

peste aluat se pun ca in poza gramajoare de compozitie de branza:

600 g branza de vaci proaspata
7 linguri de zahar
stafide
2-3 oua
optional 2 linguri gris (eu n-am pus)

se coace 45 min la 170 g sau pana se rumeneste usor

penelopa

Mmmmm, mâine prestez şi io.

gentiana

hm.nu pare greu de facut si nici sa stau mult in bucatarie(chestie care ma scoate din minti mai ales cand omnu e acasa si simte nevoia sa ma cosilieze la tot ce fac)

gentiana

hm.......tu esti si mamica si n-ai invatat ca e mai bine sa lasi pe poimaine  ca face altu in locul tau! ;)

Fleurf

Wow! Gand la gand cu bucurie Cara! Chiar ma gandeam sa fac o placinta cu branza in loc de cozonac la Craciun si asta e grozava!  :D  :-*

costieanuconstantin

Quote from: penelopa on December 09, 2009, 01:55:33 PM
Mmmmm, mâine prestez şi io.

tot pt irisi !!!??? ;D ;) :D :-* :'(

acum intr-o seara la nu stiu ce emisiune au zis ca nu se mai poarta topless , ci nud cu sutien ,
asa ca vezi sa fi-i in pas cu moda sa  ai succes !!!  ;D

gentiana

nene costeo asa se gateste la matale ?
topless?
nu de alta da sa stii ca ma duc intr-un suflet acasa sa-i fac taraboi la barbat..........ca mie nu mi-a zis de noua moda ,ca face mancarea mai gustoasa! ;D

penelopa

Băi Costeo, irişii pe care mi-i doresc  eu, nu mi-i poate da Gheorghe.  ;)

ozimandias


Cara, acum ma duc sa cumpar ingredientele si incerc sa fac si eu (pentru sot).
Aici nu prea am inteles:
Quote from: cara on December 09, 2009, 01:47:41 PM

si bar ouale cu zaharul,
:D :D :D

(deci a fost o gluma)

myky

Quote from: cara on December 09, 2009, 12:07:51 PM
pen'ca ma simt rau azi nu m-am dus la munca, am ramas acas' sa fac praji  ;D


cred ca o incerc si eu.
sanatate madame!

cara

multzam fain!


poi daca vreau sa mananc si eu tre sa fac alta praji, ca asta de azi s-o gatat!  ;D

(eu n-am gustat-o, ca tot ce-a ramas nepapat de colegu i-am dus asta seara la un nene in varsta  ;D )

gentiana

cara ,colegu ce dimensiuni are de a putut inghiti o tava?
nu de alta da n-o fi haplea!