Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

turturica

Gabi, am facut si eu tortul de zahar ars, cu mere (le-am taiat cubulete ), a iesit super-bun . :-*

Francesca


gabriela jalba

Turturico,ma bucur ca ti-a placut. Eu va recomand marul dat pe razatoare,fiindca atunci cind coci crema de zar ars,ele se caramelizeaza.Apoi torni blatul,si cind tai,nu pot sa va zic ce fain ii si ce gust are!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

dorinas

Stie cineva reteta de placinta irlandeza? E o chestie umpluta cu piept de pui inabusit in bere peste care se pune smantana  cu marar.

ozimandias

Dorinas, pare interesanta placinta .... Astept si eu reteta.

Dar uitati cu ce ne-am delectat noi in seara asta:


ozimandias

Sincera sa fiu, am dorit sa vedeti in primul rand "scula". Eu sunt tare incantata de ea. La cuptor am avut doar o tepusca   pe care o foloseam si la frigarui. Insa era imposibil sa mancam toti odata... Pana se facea una... pana mai puneai alta... Asa ca sotul meu a facut chestia aceea cu 6 tepuse. E super! Acum pot sa-mi invit si prietenii la o frigaruie  :D
Cat despre colesterol... e piept de pui, cu muschi de porc si ceafa de porc. Proportia 2/2/1... Ceapa si gogsar...


myky

deci, te rog sa faci o descriere completa si complexa, pt. ca eu sunt f. mare amatoare de frigarui, si iarna le cam simt lipsa, asa ca daca imi fac rost de o chestie de-asta, m-am scos.

ozimandias


ozimandias

Iote:
Aceasta e partea "principala", cea care intra in suportul special al cuptorului (se invarte). Asa ceva, fara partea rotunda din stanga, aveam deja la cuptor. Sotul meu a copiat-o.
Acestea sunt tepustile, care se ataseaza primei pari, cam asa
Si gata.



myky

eeee, pai di ce nu spui ca ai aragaz d-ala smecher. noi inca nu ne-am luat, si acu. am zis sa mai asteptam putin, ca poate se mai ieftinesc, de la criza asta. da e bine de stiut, multam!

Fleurf

Myky daca nu ai cumpara-ti un gratar din ala de pus pe aragaz cu capac si faci acolo si fripturi si frigarui mai bine ca la gratarul cu carbuni. Singurul dezavantaj este ca nu incap decat 3 mari sau 4 mici  ;D

ozimandias

Da, myky, la gril fac... Insa data viitoare voi incerca sa fac frigarui si "coapte". Adica sa folosesc gazul. Nu de alta, dar zbarnaie contorul de energie... iar nenea ala de vine sa platesc... are o placere deosebita la regularizare...  ;D

myky

Quote from: Fleur on January 25, 2009, 04:16:16 PM
Myky daca nu ai cumpara-ti un gratar din ala de pus pe aragaz cu capac si faci acolo si fripturi si frigarui mai bine ca la gratarul cu carbuni. Singurul dezavantaj este ca nu incap decat 3 mari sau 4 mici  ;D
de ala am, 2 , dar mie mai usor la gratarul din curte.

myky

Quote from: ozimandias on January 25, 2009, 04:20:27 PM
Da, myky, la gril fac... Insa data viitoare voi incerca sa fac frigarui si "coapte". Adica sa folosesc gazul. Nu de alta, dar zbarnaie contorul de energie... iar nenea ala de vine sa platesc... are o placere deosebita la regularizare...  ;D
'ie la corent, aaa'
chiar am avut o discutie cu un tip de la raionul de scule de-astea, cum e mai avantajos, la gaz sau electic?

ozimandias

Myky, grilul doar e la curent, altfel (cred) ca nu se poate.
Deci cuptorul meu e mixt: gaz-curent.


Se zice ca cele la curent, din clasa A si A+ si A+++++ consuma (in lei) mai putin decat cele la gaz. Adica gazul consumat costa mai mult decat curentul consumat. Insa eu stau la bloc si nu avem contoare separate de gaz. Asa ca nu am vrut eu sa consum curent si sa platesc si gaz...
Cuptoarele doar pe curent sunt mai ieftine.

turturica

Anamaria, eu am alergat dupa aragazul meu (cu cuptor) , pana am gasit ce cautam : sa fie si cu saslik - adica cu frigaruile acelea -2 discuri   pe care se monteaza pe rotisor 4 frigarui - functie pe care nu am folosit-o niciodata , nici macar de proba !Si il am de 4 ani ...    destept barbat ai !

myky

Quote from: ozimandias on January 25, 2009, 04:33:05 PM
Myky, grilul doar e la curent, altfel (cred) ca nu se poate.
Deci cuptorul meu e mixt: gaz-curent.


Se zice ca cele la curent, din clasa A si A+ si A+++++ consuma (in lei) mai putin decat cele la gaz. Adica gazul consumat costa mai mult decat curentul consumat. Insa eu stau la bloc si nu avem contoare separate de gaz. Asa ca nu am vrut eu sa consum curent si sa platesc si gaz...
Cuptoarele doar pe curent sunt mai ieftine.
da, asa zicea si nenea ala, dar mai vedem pana la vara.

ozimandias


myky


ELA

cred ca e super delicios :D are si bucati caramelizate? sau mi se pare!

myky


ELA

restul ananasului e crud sau preparat?   mai bine faci un rezumat!

gabriela jalba

Asta a facut fiica-mea azi de mincare: http://www.videojug.com/film/how-to-make-a-classic-quiche-lorraine Numai a barbata-su fiind vegetarian a pus in loc de carnita,ceva legume (ardei gras si brocoli )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

mdaa, mergeau si neste ciomperci.