Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Ta-na-na-na:
Deoarece tanjeam si nu aveam si nimeni din viata mea nu vrea sa-mi dea papucii, mi i-am luat singura  ;D
Nu e chiar modelul care vroiam, dar abia e prima pereche!  :D

martipan

Uuuuuu,este atat de frumos !!!
De mult timp vreau un papuc,insa,vb ta,unul anume -pe care si il gasisem,in Marea  Britanie,insa era in mijlocul veri,si am preferat sa nu-l coc pe drum-era o minunatie,avea suprafata lucioasa si era rosu inchis spre visiniu,culoarea mea favorita la flori ,o splendoare !

cara

aveau si la noi in baumax, mai multe culori. daca bine-mi amintesc era 40 ron

vernil

Azi mi-am ales o alta orhidee, de asta data m-a ametit parfumul ei dar si delicatetea florilor, parca ar fi pasari micute oprite in zbor. Este  oncidium, plin de tije cu bobocei  :D


martipan

Superba alegere,felicitari !
Nu-mi dau seama din poza de caracteristicile florilor,ca sa incerc sa-l identific,insa e o frumusete,si daca mai e si parfumat,atunci chiar e minunata !

ozimandias

Din Hornbach, vernil?
Au in Hornbach pe o masuta mai multe. Cand treci pe acolo te ameteste mirosul  :D

ozimandias

Va povesteam mai zilele trecute ca una din orhideele mele are o tija noua care s-a oprit din crestere si ca-i mai da inca o tija. Ei, cea de-a doua nu s-a dovedit a fi o tija ci un pui  :o. Fac mentiunea ca planta nu sufera de nici un fel, ca e sanatoasa, ca nu da semne ca ar vrea sa plece. Si atunci ma intreb, ce-i cu puiul acesta? Care, sincer, nici nu-mi place... Cum va arata aceasta orhidee cu inca una de pe la mijlocul ei?  ::)
Aceasta este tija de nu mai creste:
Si acesta e puiul:

stefana

Acu si tu, Ozi?
In loc sa-ti para bine ca ai o orhidee deosebita, nu-ti place puiutul (ar putea sa fie doar o "ramificatie" nu keiki ) !
Sunt destule obisnuite prin magazine  8).

einsteinitza

Eu am avut toate modelele de pui,pe tija,pe lateral,acum am si lateral dar mai incolo,parca ar fi de pe o radacina ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

@ Es: si nu sunt interesante asa?
@Vernil: poate fi Oncidium ornithorrhynchum. In general le place racoarea, nu sub 15 grade iarna, iar vara nu peste 25 grade C. Este o orhidee superba  ::), a ce miroase ?

ozimandias

Quote from: stefana on October 02, 2008, 10:33:20 AM
Acu si tu, Ozi?
In loc sa-ti para bine ca ai o orhidee deosebita, nu-ti place puiutul
:-[
Nu ma gandesc decat cun va arata planta, asa intr-o parte... ::)

vernil

Anamaria, am luat-o din Hornbach, M-a cadorisit sotul, ca l-am nascut acu 27 de ani pe fiul sau  :D.

Multumesc, Stefana, balconul meu va fi ideal pentru ea  ;D. Este un parfum fantastic, vanilie si miere, cu putin cocos, iti vine s-o mananci. Dar nici o floare nu a detronat - inca -  mirosul florilor de H.Thompsonii sau Gardenia ...

Exemplarul acesta are peste 15 tije micute pline toate cu bobocei. Florile sunt micute, delicate.

martipan

Hai mai Ozi,unii se plang ca nu au keiki,si tie nu-ti place ? :P
Cand va mai creste,o vei muta in alt ghiveci,repozitionand-o dupa cum iti place,si nu va mai fi intr-o parte  ;D - sau,daca e keiki,va creste,va face radacini,si il vei separa  ;) !
Minunata descriere a mirosului,Vernil,ma apuca o pofta numai cand imi imaginez :D :D :D !

gabriela jalba

Teribile plantute!!!
OZIIIIII,pantofiorii's fara toc !!!!!! fainuti si asa,nu?
Vernil,e cea mai frumoasa orhidee din cite am vazut pina acum prin magazine.Sa te bucuri 27 de ani de ea!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

   -   a inflorit si a doua tija la cambria.
Cara, ce a suferit "ploaia de aur" ??? Am impresia ca agonizeaza. I-ai schimbat pamintul cumva? A suferit de sete....??...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

nu i-am schimbat nik. apa ii dadeam un pic mai des ca la phale. dar de ce zici ca agonizeaza? io credeam ca-i ok.... ::)

gabriela jalba

Frunzele sint pale si deshidratate,usor flasce.... Cred ca am sa umblu la ea sa vad ce-i cu radacinile.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

Am nevoie de un sfat prietenesc, ce fac cu ele?
http://good-times.webshots.com/photo/2394985880090768421oBTXvB
Au venit in timp ce mie numai de plante nu-mi mai ardea. De ele s-au ocupat colegu si fetele, le-au plantat gramada si numai in sphagnum, nu au pic de scoarta sau pamant de flori, le scot si replantez sau le las asa pana in primavara? Stau acolo de o luna si arata ca la-nceput ;D nici mai vesele, nici mai triste.
Multumesc!

ozimandias

Ella, Vanda aceea ar trebui pusa intr-un cos cu radacinile afara. Stii tu cum sta Vanda, nu? Putina scoarta in acel cosulet si atarnata undeva. Cand ii cresc radacinile lungi si vor atarna din cos, stropite des.
Dendro cred ca pot sta peste iarna acolo, dar daca tot umbli la vanda, muta-i si pe ei. Scoarta cu spagnum... asta vreau sa incerc si eu laorhideele mele. Pana acum eu nu stiu cum arata acest spagnum.

Ella

Multumesc Ozi!  :-*
Vorbesti de acel cosulet in care a venit? este minuscul. Nu stiam cum sta Vanda dar am aflat, mama ce bine o sa arate ;)

ozimandias

Nu-mi dau seama ce intelegi prin minuscul. Am vazut o Vanda matura intr-un cosulet cam de 8-10 cm/8-10cm si adanc cam de 10-120cm. Ideea e ca in cos sta numai baza plantei, radacinile afara. Ai sa stai mereu cu fas-fas-ul in mana  ;D

Ella

Nu, este mult mai mic, stai ca ma duc sa o pozez, oricum o scot de acolo.

Ella


ozimandias

 :D
Acum am observat si eu cosul in prima poza. O pusesera in ghiveci cu cos cu tot?  :D Oricum, merita aprecieri ca s-au straduit. Se vede cat tin la tine!!!

Acu': cosul nu mi se pare mic pentru planta. Adica nici planta nu e mare. De cosul acela prinzi niste chingi ( :D) si-l agati undeva. Lumina, umezeala si fas-fas. Si in 5-10 ani infloreste  :D
Nu, am glumit. Cosul mi se pare ok deocamdata. Iar radacinile acelea sunt noi  ;), semn bun.
Bafta cu ea.
Acu' omoara-ne. E rosie?  ;D
Si dendro sa-i ingrijesti cu drag. Sunt superbi! (cel de jos mi se pare a fi phalenopsis, ceilalti nobile. Asa e?)

Ella

Multumesc mult Ozi!
Da, este rosie ;D, sunt rea, este un ciclam, nu-i chiar rosie. Dar daca infloreste abia in 5-10 ani o fac tocanita :o