Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

cara

le-am bombanit printre dinti!
ca tare m-au mai frustrat!  >:(

sicamin

Marmoset ,passiflora de la tine creste foarte frumos :-*. Cred ca-i place in gradina si mai ales suportul :D A ajuns in varful parului ,ceia ce inseamna ca a depasit 2,5m.

Marmoset

Sicamin, ma bucur tare mult! Sigur e de la suport, ii place de nu se poate!  :D :D :D Sa va bucure cu multe flori cat mai repede!

sicamin

Marmo ,este plina cu flori .Nu am putut sa pun poza ieri ,dar incerc acum. Sant asa frumoase florile ,printre pere....
Iar nu reusesc sa "indrept" poza.


Marmoset

Passiflora cu pere! Sau pere cu Passiflora!  :D
Ma bucur, sicamin, sa-ti fie infloricioasa multa vreme si sa te incante!  :-*

popgeo

Au mai inflorit..

Magnolie.. in sfirsit de iulie..



crini... ultimii.. tot sfirsit de iulie..



Galtonia Candicans .. spre sfirsitul infloririi...


Galtonia Moonbeam...mai tirzie... abia astept sa infloreasca...




Zinnia



Delfinium... pui




Hymenocallis



Hibiscus Moscheutos.. momentan doar cel alb. .



Salcam roz..inflorit a treia oara..


ionut

Quote from: georgette on August 06, 2009, 08:53:10 AM
Ionut, superba brodia ta! Spune ne mai multe despre ea te rog....si nu in ultim rand de unde ai cumparat-o.
ma bucur ca ti a placut georgette,drept urmare vei primi un bulb mai in toamna,ca am doi(sa mi lasi adresa pm)
brodia este o planta mai deosebita fata de ce ce stim noi despre bulboase,adica in primavara face frunze lineare,destul de mari,ca apoi aceste frunze sa se usuce si sa dispara,urmand ca in mijlocul verii sa scoata din pamant o tija lunga de cca 60cm in varful careia apar florile pe care le ati vazut in poza postata de mine(daca nu rasfoiti albumul ce cu chiu cu vai l am facut)
florile sunt foarte elegante dar efemere ca la toate bulboasele,nu am cumparat ci am primit de la cineva din sat(dar din dar se face rai)

sicamin

Ionut ai niste flori superbe! M-am plimbat prin albumul tau si am admirat toate pozele din albumul tau. Chiar daca e munca multa la gradina,cand vezi rezultatele ,ai o satisfactie deosebita. Vad ca ai pregati si crizantemele pentru toamna.Sa ai noroc si sa-ti creasca toate florile.

georgette

Quote from: ionut on August 09, 2009, 06:36:46 PM
Quote from: georgette on August 06, 2009, 08:53:10 AM
Ionut, superba brodia ta! Spune ne mai multe despre ea te rog....si nu in ultim rand de unde ai cumparat-o.
ma bucur ca ti a placut georgette,drept urmare vei primi un bulb mai in toamna,ca am doi(sa mi lasi adresa pm)
brodia este o planta mai deosebita fata de ce ce stim noi despre bulboase,adica in primavara face frunze lineare,destul de mari,ca apoi aceste frunze sa se usuce si sa dispara,urmand ca in mijlocul verii sa scoata din pamant o tija lunga de cca 60cm in varful careia apar florile pe care le ati vazut in poza postata de mine(daca nu rasfoiti albumul ce cu chiu cu vai l am facut)
florile sunt foarte elegante dar efemere ca la toate bulboasele,nu am cumparat ci am primit de la cineva din sat(dar din dar se face rai)
Ionut..scuza ma ca raspund abia azi! Am ramas ca la dentist plus "fara respiratie''   :D cand am citit postarea ta:unu- nu credeam ca vei raspunde asa curand(stiind ca esti super ocupat) si doi-nu ma asteptam sa am si eu asemenea frumusete!Esti omul surprizelor!Uita-te si tu in albumul meu si alege ceva si spune mi ..brodia ta merita orice!
Multumiri !

Codruta

Unul dintre rhododendroni, cu toate ca a fost plin de flori in primavara, s-a trezit ca nu le-a etalat pe toate asa ca acum mai are cateva floricele ;D
http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/LMYZVFTEMTFJILZRGQD


Codruta

Frumuseti, ca de obicei.
Ce floare e in poza a treia din al doilea rand, cea alba? E tare simpatica :)

penelopa

Moscheutosul meu grena de la voi, Geo, e mai tare  decât al  tău  ;D  Are, mai mereu,  câte 5-6 flori odată!   ;)

sicamin

Codruta pana raspune popgeo ,iti spun eu ca floarea alba din a 3 poza din randul 2 ,este tuberoza. Este foarte frumoasa si are un parfum...... Am si eu din astea.

penelopa

Quote from: Codruta on August 19, 2009, 02:20:26 PM
Frumuseti, ca de obicei.
Ce floare e in poza a treia din al doilea rand, cea alba? E tare simpatica :)


Era să întreb şi eu dar am mărit poza şi m-a dumirit: tuberoză (sau popular, chiparoasă  :))

Codruta

Si la mine se pregateste sa infloreasca o tuberoza dar la a mea pare sa aiba tulpina mult mai lunga si cred ca florile vor fi mai mici. Sau o fi fotografiata de aproape si de aceea mi se pare mie ca florile sunt foarte mari.

popgeo

Quote from: penelopa on August 19, 2009, 02:22:28 PM
Moscheutosul meu grena de la voi, Geo, e mai tare  decât al  tău  ;D  Are, mai mereu,  câte 5-6 flori odată!   ;)


Inseamna ca ti l-a dat mama pe cel mai in virsta...;-) Si/Sau l-ai ingrijit bine si/sau ii plac mai mult conditiile de la tine. Si evident pot fi toate la un loc.   Ma bucur ca ii merge bine si ca iti place si ca mai ales s-a adaptat.


popgeo

Foarte frumos.  Ideea e ca e o planta la care ii place apa din plin, chiar mlastina. Daca ai avea un iaz balta, si il pui in malul acesteia.....acolo se va face foarte mare.

penelopa

Bine că mi-ai zis!  Tocmai mă pregătesc să fac  o băltoacă şi chiar voiam să mut  moscheutoşii ........... să-i pun în valoare ! ;)

cara

deci, Myky darling, iote suculentele de la tine:


(ala verzui/gri nu s-a prins. cand am vazut ca se usuca, am rupt varfurile care erau inca verzi si le-am pus in pamant. s-au prins toate 4, iar una a facut deja floricele. plantutele au intre 1 si 3 cm diametru, deci sunt inca ffff miiiici  ;D )

zi-mi inca odata te rog cum le cheama, ca-s tolomaca rau... :-[

popgeo

Flori de august:  Tuberoze, hibiscus moscheutos,  Galtonia, Trandafiri,  Delfinium .. si altele..

Galtonia moonbeam si tuberoze.







myky


Quote from: cara on August 24, 2009, 06:40:59 PM
deci, Myky darling, iote suculentele de la tine:


(ala verzui/gri nu s-a prins. cand am vazut ca se usuca, am rupt varfurile care erau inca verzi si le-am pus in pamant. s-au prins toate 4, iar una a facut deja floricele. plantutele au intre 1 si 3 cm diametru, deci sunt inca ffff miiiici  ;D )

zi-mi inca odata te rog cum le cheama, ca-s tolomaca rau... :-[
minunat!
deci, sunt sedum.
eu il am identificat pe primul ca "Sedum ellacombianum", acu, nu stiu cat e de corecta denumirea
la celalalt chiar imi scapa la ora asta. si nu dau nici de fisa lui pe PC-ul meu.
dar sunt sedumuri amandoua, asta sigur. si rezista afara iarna, la fel de sigur.

cara

deci multumesc!  :-*

si deci e prima data in viata mea cand florile de lantana (alea de la tine!) fac fructe. niste bobite care inca sunt verzi, nush cum vor fi cand se vor coace....