Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Es, cel mai bine ti-a iesit palaria  ;D ... la autoportret. ;)

einsteinitza

 :D :D :D
Eu credeam ca stropitoarea ;) :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Abia acum am vazut observatiile! Am observat si faptul ca dulceturile au ,aveau rubrica separata!  Penelopa v-a lamurit,ii multumesc!  Iar de jeleu la tava nu am auzit,doar "cate bordee,atatea obicee",dar nu se poate sa nu existe pe undeva o reteta magica! Si... felicitari,sunteti niste gospodine perfecte! Ca iubitoare de frumos,nici nu se putea altfel!

einsteinitza

Am reusit sa gases. Singura diferenta ar fi ca bunica punea in tava, ca sa nu fie jeleul mai gros de doua degete, si il mai usca putin. Apoi, il rasturna pe zahar pudra-din comert- si il taia romburi.Exact asa era, portocaliusi frumos ca aici
http://bucatarmaniac.blogspot.com/2010/12/pelteajeleu-de-gutui.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

ES !!! +rsp +rsp +rsp Esti mare!!! Felicitari si multi ani,chiar de-i mai tirziu!!!
Lamuriti-ma:vorbiti de peltea si jeleu ca doua notiuni diferite?  Eu stiu ca-i unul si acelas lucru. Am facut si eu toamna asta de doua ori. Prima data a iesit ok( dar cam aramie ), o doua oara....e un sirop mai legat.Nu a gelatinat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Eu pelteaua o consider cea de borcan, care nu are consistenta rahatului, iar jeleul, ce e in tava. Adica ce se mananca ca jeleurile din pungi, sau ca rahatul. Iportant e ca sa dai patratele de jeleu prin zahar pudra din comert, pentru cael macinat acasa nu iese la fel de fin orice faci.E putin zgrunturos.

Gabi, multumesc de urari. +hug


Eu am un sistem mai ciudat de a obtine pectina, dar ma ajuta mult. Am in congelator o punga de plastic ziplock, in care toti bagam cotoarele de mere pe masura ce mancam sau gatim mere. Pun acolo si cojile daca cumva curat merele de coaja. Cand s-a facut o punga, pun cotoarele cu doua parti de apa si fierb pana scade lichidul astfel incat acupera strict merele. Strecor, pun la punga din nou si in congelator. E pectina pentru orice fac cu fructe mai lipsite de ea, ca sa nu le fierb prea mult. Nu imi plac dulceturile si gemurile fierte pana le sar ochii >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Quote from: einsteinitza on January 26, 2011, 03:07:07 PM
Eu am un sistem mai ciudat de a obtine pectina, dar ma ajuta mult. Am in congelator o punga de plastic ziplock, in care toti bagam cotoarele de mere pe masura ce mancam sau gatim mere. Pun acolo si cojile daca cumva curat merele de coaja. Cand s-a facut o punga, pun cotoarele cu doua parti de apa si fierb pana scade lichidul astfel incat acupera strict merele. Strecor, pun la punga din nou si in congelator. E pectina pentru orice fac cu fructe mai lipsite de ea, ca sa nu le fierb prea mult. Nu imi plac dulceturile si gemurile fierte pana le sar ochii >:D
Super, dar cum adaugi pectina la fiert? Pur si simplu odata cu fructele si ce cantitate la kg fructe?

einsteinitza

Eu pun cam o cana la 3-4 lg de fructe. Nu e o sobstanta chimica si nici nu leaga exagerat, deci nu e nevoie de o dozare stricta.
O adaug a doua zi, cand pun fructele la fiert.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Cel mai bine prinde pectina asta la dulceturile la care ar fi de preferat ca fructele sa ramana cat mai intregi, gen capsuni. Nici eu nu sunt pentru chimicale la dulceturi, mi-am luat odata gel fix pix de ala pentru dulceata de capsuni cum arata la tv ca raman fructele intregi, ba chiar si culoarea se pastreaza. Am gasit cateva borcane dupa 2 ani, aratau ca niste terci, un maro gretos, bleah.
Preferata mea este dulceata de cirese amare, pe care de obicei le cumpar din piata, ca pe la tara le mananca pasarile daca nu se ocupa nimeni de ele. Nu e deloc placut sa scoti samburi si sa-ti colorezi mainile, mai ales ca la mine este perioada bacului elevilor atunci, sfarsit de iunie si nu se cade sa prezentam manichiura in halul acesta. Nu folosesc niciodata nimic la dulceata de cirese pentru legare, dar pontul asta este bun.  +rsp

cristinaf

Eu am un cires amar foarte batran si imi place dulceata de cirese amare, dar nu am rabdare sa scot samburii, asa ca le fierb intregi.

flordel

Daca se pune pectina (care este naturala si obtinuta in mod obisnuit din fructele citrice) atunci dulceata sau ce-o fi leaga mai bine. Se mai bune si un pic de zeama de lamaie sau felii subtiri de lamaie si atunci nu se mai inchide culoarea (nu mai oxideaza).
Acum cine stie ce-o fi continut Gel Fix-ul ala. ??? Probabil ca n-o fi fost numai pectina in el, sau o fi fost dar de calitate inferioara.

vikcelmic

Mie dulceata de cirese amare imi aminteste de vizitele pe care le faceam, mic copil fiind, impreuna cu mama, la cate o  prietena si care ne servea frumos, elegant, in niste boluri fine, cu dulceata de cirese, impreuna cu un pahar de apa rece sau sifon.  +dns

Ionela

Vik, asa cum spui era cand mergeam la bunica mea. Si mai era si dulceata de nuci verzi...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vikcelmic

Da, Ionela, ce vremuri...Dulceata de nuci verzi, era sarbatoare!
Cand eram mai tanara (ca sa nu zic mai mica, ca altfel nu mai par inteleapta), mereu ma suparam pe mama la Craciun sau la Paste ca se spetea facand cozonaci si alte bunatati care cereau timp, trezit cu noaptea in cap pentru pregatit maiaua, pregatit temperatura in bucatarie, nici nu trebuia sa intram sau sa iesim pe usa ca intra aer rece si stricam treaba, era un adevarat ritual. Pica seara franta, iar noi cele doua fete mai saream si cu gura  +ham de ce te obosesti asa? Apoi, cand a venit moda cofetariilor, sugeram sa cumparam mai bine decat s-o vedem muncind atata. Acum mi-e dor sa mai miroase casa a cozonac facut de mama (fac si eu dar, nu asa de bun ;D), sa ma impiedic cu vederea in frigider de cate o canita plina de coaja de lamaie ori de portocala rasa, pusa cu zahar si sa ma certe mama ca nu vreau sa dau nuca pe masina de tocat...

einsteinitza

De rontaiala. ;D

Un pachet de aluat frantuzesc din comert, care de obicei cuprinde doua foi.
O bucata de cascaval Cheddar si doua lingurite de ardei iuti taiati marunti.
O lingurita de boia dulce.
Un albus de ou.

Foile se lasa in frigider sa se dezghete, dar cand sunt dezghetate se lucreaza cat mai repede.La aluatul frantuzesc secretul sta in grasimea rece care nu trebuie sa se topeasca pana intra la cuptor, ea nu intra in foi ci ramane intre foi si le desface, si da aspectul infoiat.Cu cat mai rece cu atat mai bine.

Se pun foile pe masa, se ung cu albus de ou batut putin cu furculita.Apoi se presara boiaua dulce pe una din foi.Se intinde si parmezanul ras-e mai bine sa-l radeti voi, nu din cel ras din magazin, e mai sec- apoi se presara ardeiul iute.
Se pune foaia doi deasupra, se apasa sa adere cu sucitorul. A iesit un sandvich.
Cu roata de taiat se taie fasii de un deget jumatate grosime si se rasucesc spiralat. Se coc in cuptorul incalzit din timp la foc mai mare.

Recomandarea mea e sa nu scoateti din reteta ardeiul iute, ca raman fara farmec, chiar daca puneti mai putin, trebuie, sa aiba o anume smecherie.
Pofta buna
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Cit de curind,iti spun ce mi-a iesit !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta


Codruta

Am uitat sa spun ca sambata vreau sa incerc si eu ceva de rontaiala. Sper ca nu pisca prea tare sa mi se urce musafirii pe pereti ;D :D Primul pe lista urcatului pe perete ar fi sarbatoritul, adica sotul meu :D :D

einsteinitza

 :D :D
Deci pune moderat ardeiul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

am tras chiftele in cinstea veniri rontzi acasa . cu cartofi morcovii usturoi  cimbru  piper . au iesit pufoase . da am pus mult cimbru ... si au iesit mirositoare de la cimbru uffff ce-mi place cimbruuuuuu. si bineinteles mincare preferata a lu rontzi cind vine acasa eeee fasui cu ceva afumatura .

sicamin

Cineva intreba cum se prepara ceai de patrunjel ,pentru tratarea rinichilor .
Am gasit asta :

>>> Anii trec si rinichii nostri filtreaza sangele inlaturand sarea, otravurile si
>>>alte lucruri nedorite care intra in corpul nostru.
>>>Cu timpul sarurile se acumuleaza si e nevoie sa-i curatam.
>>>Cum se face asta?  Este foarte simplu.
>>>
>>>Luati un manunchi de patrunjel si spalati-l bine.
>>>Apoi taiati in bucati mici, puneti-l intr-un vas, turnati apa curata peste el si
>>>fierbeti timp de 10 minute.
>>>
>>>Apoi lasati sa se raceasca,  strecurati si puneti intr-o sticla curata pe care o
>>>veti pastra in frigider .
>>>
>>>Beti un pahar pe zi si veti observa ca toata sarea si otrava acumulata in
>>>rinichi se elimina prin urina.
>>>
>>>De asemenea veti observa diferenta pe care nu ati mai simtit-o pana acum.
>>>Patrunjelul este cunoscut ca cel mai bun tratament pentru rinichi si este
>>>natural!

geodezia

Sica cita apa o juma de kil , un kil cita punem ca e vorba de concentratie...... pe mine ma intereseaza. multam

sicamin

Geo ,eu am pus un litru de apa si o mana buna cu patrujel taiat.