VANILIA-Cea mai apreciată Orhidee

Started by GElax, February 12, 2013, 11:01:52 AM

Previous topic - Next topic

GElax

Aici putem discuta despre Vanilie,care face parte din familia orhideelor.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vanilie
http://en.wikipedia.org/wiki/Vanilla

Şi mai găsiţi despre ea pe Internet. Aici discutăm despre ea,dacă are cineva,despre ea etc.
Ştiu că are Aura de pe eGrădini.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

larisa


Oricum ,la noi nu va produce si renumitele pastai ,dar numai ca sa stii ca ai o planta exotica in casa,cred ca merita.
Si ca sa ne mai descretim ,mi-aduc aminte de o faza dintr-un film,cind au asteptat nu stiu citi ani ca sa infloreasca o floare si cind a fost momentul,nimeni nu l-a mai prins ca a fost altceva mai important.(ceva cu Denis,cu Walter Mathau)
De cite ori intru pe site-uri straine ,vad ceva ce-mi plce .ce mi-ar place ,si in final ce nu-mi pot permite,nu-mi pot permite din privinta climei.Nu toate plantele se pot adapta climei noastre.Ca sa chinui o planta ,ma chinui intii pe mine,deci ...daca stiu din  start ca nu-i pot oferi ce-i trebuie,ce rost are sa ne chinuim?

flordel

 :-bd
Hai mai bine sa cumparam pastaile de la magazin.
Nu mi se pare vreo frumusete...

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

Puf

Larisa, chiar aseara a fost filmul respectiv, "Denis pericol public".
Are frunzisul frumos!

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

Ionela

Daca nu ma inseala memoria, vanilia e epifita. Cred ca-i sta bine in jungla ei.

Apropo de film, planta aceea inflorise dupa ... 40 de ani. =))
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

GElax

Da, există unele plante care înfloresc abia după 20-110 ani,s-a dovedit ştiinţific,plus că sunt adevărate frumuseţi
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

larisa

or fi ,pentru gradini botanice dar cu ce ma incalzeste pe mine ca la 50 de ani sa mai astept inca 40 de ani o floare sa infloreasca?Eu nu am rabdare acum pina la vara ,sa vad gradina inflorita ?dar sa mai astept inca ,atitia ani?

GElax

Într-adevăr,vaniliei îi ia 40 de ani să facă flori şi fructe,renumitele păstăi,dar te bucură că o să ai ce băga în prăjituri =)) :P ;D
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Daca trebuie sa astept 40 de ani sa fac o prajitura...cred ca uit gustul dulciurilor! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Nu cred ca ii trebuie 40 de ani sa faca flori si fructe ,dar nu are conditii la noi ,sa fructifice .din cite stiu eu numai pe o insula  are conditiile propice  si de acolo se exporta in toata lumea

sicamin

La noi cand sant expozitii de flori si vin cei din Ungaria ,aduc orhidee de toate felurile si am vazut ca aveau si vanilia dar pretul era cam ca la orh. vanda 2-300.Aveau si pastai de vanilie in diferite faze ,pe plante.

GElax

Quote from: sicamin on March 13, 2013, 04:34:25 PM
La noi cand sant expozitii de flori si vin cei din Ungaria ,aduc orhidee de toate felurile si am vazut ca aveau si vanilia dar pretul era cam ca la orh. vanda 2-300.Aveau si pastai de vanilie in diferite faze ,pe plante.
oau!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

doinabacau

Vanilla planifolia,am si eu...am primit-o anul trecut.
Se dezvolta frumos in pamant de orhidee,ca si phalaenopsis si are un frunzis lanceolat,ca al tradescantiei,dar mult mai gros si putin straveziu,verde deschis...
Necesita multa lumina,chiar soare,mai putin intens si umiditate atmosferica.In asteptarea florilor care,inteleg ca tin cateva ore,am tot scurtat tulpina si am infipt alaturi ,lastarii,care s-au prins usor...
Nu am pozat-o,pentru ca ,desi o apreciez,nu mi s-a parut spectaculoasa.
Cat despre sintagma din titlu.ramane la aprecierea fiecarui iubitor de orhidee...

GElax

Este cea mai apreciată orhidee datorită păstăilor ei, nu pentru altceva.
;D
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.