Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Ella

Pietre de la mama natura, le-au cules, le-au spalat, pus in pungute si in mall cu ele la vanzare. Uite pe 20 tre sa fiu in Edmonton, mai am o "intrevedere" cu niste medici, dar promit ca merg in mall si iti fac poze cu bradul care... este deja impodobit.

martipan

Quote from: Ella on October 11, 2008, 10:21:20 PM
Pietre de la mama natura, le-au cules, le-au spalat, pus in pungute si in mall cu ele la vanzare. Uite pe 20 tre sa fiu in Edmonton, mai am o "intrevedere" cu niste medici, dar promit ca merg in mall si iti fac poze cu bradul care... este deja impodobit.
Mai dar ce grabiti sunt canadienii  :D :D :D -eu cred ca aia din mall vor sa grabeasca sarbatorile ca sa sporeasca cumparaturile  ;D ;D :D :D :D !
Multa sanatate si recuperare rapida iti doresc !

Ella


martipan

Se pare ca vanda se descurca frumos si in vaze mici,pt mult timp ,deci planteaz-o unde iti pofteste inima !
Uite un nou exemplu,de la cineva din Slovenia :

[attachment deleted by admin]

Ella

Yes, asta-i tot ce voiam sa vad, merci! Da nu ai gasit decat albastra? :'( :'( :'(

martipan

Pai daca albastra avea femeia  :P !

ozimandias

Acesta e Cybbidiumul meu: . E singura orhidee careia i-a placut afara. Acum am adus-o in casa. A crescut foarte mult. O am de un an jumatate, dar era puiut.
La flori inca nu sper.  ;D

martipan

I-a placut afara pt ca e mai mult de exterior,ii place mult circulatia aerului,lumina mai puternica si udarile mai dese,daca rewpeti in fiecare vaqra tratamentul,o sa fie fericita ;) !

einsteinitza

Sa stiti ca si Phale iubeste sa stea afara,chiar cand e putin mai rece.Din lipsa timpului nu am adus acasa toate cele 30 de phale si au stat afara la Slanic pana aveau seara cam 7-8 grade,poate si mai putin,au fost sapatamanile alea reci.Acum sunt pline de tijne,si chiar si tijele vechi pe care le scurtasem in vara si care au rsmas intepenite acolo pe ele au cate doua ramurele laterale,plus ramurile noi de flori.Vor fi o nebunie,ca atunci cand le cumperi,cand au cate trei tje.Singurul aspect negativ e ca unele frunze s-au frunzarit de la vant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Pe la sfarsitul lui august v-am aratat isprava phalenopsis-ului meu care a facut un keki chiar in varful fostei tije florale. Iata-l cum arata acum:


[attachment deleted by admin]

ozimandias

Incepe sezonul orhideelor!!! Ale mele, phalenopsis, au toate tije. Cel putin cate una  ;D. O singura planta inca nu are tija noua. Sper sa nu creasca putin si apoi sa se opreasca, asa cum a facut o tija care a inceput sa creasca in vara  ::). Oare de ce se intampla asta?

cara

in rest, planta arata ok? eu am patit asa cu una, ca i-a stagnat cresterea tijei, dar era bolnava planta. a murit pana la urma.
daca e sanatoasa, fertilizeaz-o un pic, poate ia viteza  ;D


si ale mele au tije  ;D

ozimandias

Cara, planta e super OK. E cea careia i-a aparut un pui lateral (v-am zis zilele trecute). Iar puiul creste ca Fat Frumos. Deja creste a doua frunza... Planta e maricica, are cam 7 randuri de frunze... (Cred ca s-a socat in vara cand a fost si cam cald si eu am uitat s-o ud vre-o trei saptamani...)

cara

apoi cre' ca din cauza lu' Fat Frumos s-o oprit din crescut tija. haleste ala toata papa!  ;D

daveco

amu' am si eu orhidee ca mi-am cumparat de la un depozit.erau puzderie de flori.fel de fel.preturi de sa le iei pe toate acasa.
intrebarea este cand se termina florile tai tija ori ba?

ozimandias

Ba!

Da' si tu mai multe amanunte: ce orhidee, ce preturi, ce depozit... ai loc sa ne cazezi in caz ca venim?  ;D

Cat despre tija, o s-o tai cand se va usca. Pe ea mai pot aparea flori sau pui.

daveco

Quote from: ozimandias on October 24, 2008, 07:27:13 PM
Ba!

Da' si tu mai multe amanunte: ce orhidee, ce preturi, ce depozit... ai loc sa ne cazezi in caz ca venim?  ;D

Cat despre tija, o s-o tai cand se va usca. Pe ea mai pot aparea flori sau pui.
depozitul nu este in orasul meu.eu merg saptamanal aproape.am luat phalaenopsis inalta de vreo 65 cm cu flori super.dar cu o singura tija.erau multe culori insa nu stiu cum le cheama.a costat 25 lei.mai erau puzderie de cymbidium si dendrobium dar mai mititele un pic cu 15 lei.
se comercializua flori pe care le intalnesti la toate florariile.miercurea aviatoare ma duc again.daca vrei sa ma uit dupa ceva,zi-i!
cel mai mult m-a dat pe spate o dracena super.avea cam 1,3-1,4 metri,doua ramuri si costa 55 lei.

stefana

Da' mini phalenopsis nu aveau? Ca la mine lipsa spatiului a devenit critica  ;D.

ozimandias

Quote from: daveco on October 24, 2008, 07:47:08 PM
daca vrei sa ma uit dupa ceva,zi-i!

Intai ma intereseaza daca ai camion.  ;D

Multumesc. Intr-adevar, preturi OK. Vezi si tu daca au Cattleya sau Vanda (Vanda nu cred). Pentru o Vanda.... ce n-as face (dar pentru una adulta,ca nu-mi plac minorii  ;D)


gabriela jalba

Daveco,unde este depozitul?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

GetaV

Stefana mini au la Practiker  cel mult 20cm.

gabriela jalba

Eu am vazut si la metro,cam ciufulite ,dar la un scor!!!!! 55-60lei
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

GetaV

La practiker sunt 26.lei

mamaruta

Daveco, scumpo, nu te lasa aia sa faci niste poze prin depozitul ala? uita-te si dupa clerodendrum ugandese....si mai vezi ce gasesti pe acolo...hibi-hibi-hibi....albi, dubli...please!

martipan

Quote from: daveco on October 24, 2008, 07:47:08 PM
Quote from: ozimandias on October 24, 2008, 07:27:13 PM
Ba!

Da' si tu mai multe amanunte: ce orhidee, ce preturi, ce depozit... ai loc sa ne cazezi in caz ca venim?  ;D

Cat despre tija, o s-o tai cand se va usca. Pe ea mai pot aparea flori sau pui.
depozitul nu este in orasul meu.eu merg saptamanal aproape.am luat phalaenopsis inalta de vreo 65 cm cu flori super.dar cu o singura tija.erau multe culori insa nu stiu cum le cheama.a costat 25 lei.mai erau puzderie de cymbidium si dendrobium dar mai mititele un pic cu 15 lei.
se comercializua flori pe care le intalnesti la toate florariile.miercurea aviatoare ma duc again.daca vrei sa ma uit dupa ceva,zi-i!
cel mai mult m-a dat pe spate o dracena super.avea cam 1,3-1,4 metri,doua ramuri si costa 55 lei.

::) ::) ::) ::) ::) Oama rea,ne faci pofte  :D :D :D :D !
Te astept cu un raport complet,preturi si specii,ca mor de curiozitate aici  ;D !
Spor la cumparaturi !