Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

 ;D
Asteptam opinia ta.
Vrei dendrobium la 9 lei? Miercuri ma duc si-ti iau...

Bre Tacca e singura planta despre care nu sunt sigura ca-i orhidee din expozitia de Orhidee de la Hornbach. Iegsista o lista de preturi la orhidee. La litera t e Tacca... oare in asa eroare sa fie Hornbachul? Stii, si-au scos un fel de catalog cu orhidee... au facut "o camera" cu orhidee.... Ei, intre ele e si Tacca.

Si mai stii ceva? Aveau Vanda rosie! (cu o frunza uscata). As fi facut nebunia sa o cumpar, dar am analizat-o si am constatat ca sunt altele mai frumoase.
Nici nu poti sa-ti dai seama Marti ce rau imi pare ca nu poti sa vezi orhideele acelea "botanice". Cred ca ai fi in extaz... Nu sunt deloc spectaculoase... insa sunt... pe mine parca m-au hibnotizat  :o

A si aveau phalenopsis mini. Adica stiti cat de mini? 10 cm cu tot cu ghiveci...

martipan

Nu vreau den,e mult prea mare si greu de trimis,lasa ca ma uit la al tau cum infloreste (am si eu unul ce pregateste tija productie proprie  ;D ) ,multam fain !
Cred ca mi-ar fi placut pe acolo...dar mai bine lasa,ca muream cu ele in brate !  :D :D :D
Pe buna dreptate ai indoieli,iti spun sigur ca tacca e orice altceva,numai orhidee nu ;) !
Mini alea suna minunate,aveau si pasteluri spectaculoase (am vazut ca la mini,imbinarea culorilor e mai diversa si mai deosebita decat la cele normale-vazusem una in nuante galben-portocaliu-rosu absolut superba candva,la cineva in album,nu mai retin exact unde) ?

ozimandias

Phale mini erau numai mov.

Despre Tacca promit ca ma interesez la fata locului.  ;)

ozimandias

De la floratia Trias. Iti spun maine.

martipan

Quote from: ozimandias on November 01, 2008, 10:14:40 PM
Phale mini erau numai mov.

Despre Tacca promit ca ma interesez la fata locului.  ;)
Frumoase si mov(nu ca mia-r placea mult culoarea,dar fiind mini,se scuza  :D :D :D) ,am vazut la Stef  ;)

ozimandias

Dar alea ale lui Stef nu-s in asa hal de mini.

Astea nici scoarta nu aveau, decat neste muschi.

stefana

Si piticutele mele sunt in muschi (Sphagnum)  :D. Si au 15 cm cu ghiveci cu tot. Tija cu floricele e mai lunga, de vreo 3 ori cat partea cu frunze. ;D

ozimandias

A.... atunci... scuze  :-[ (si felicitari). Din poza vazusem altfel...

Nicol Caloian

Marti, la cat spui ca te doare corasonul, si ce ranit esti de cele povestite, cred ca daca erai astazi cu noi la hornbach ar fi trebuit sa-ti facem ceva manevre de resuscitare!  :D
Erau orhidee minunate, cu fel de fel de combinatii de culori. Mi-am dat in petec si mi-am luat si eu un dendrobium  (ca cel pe care l-a primit Vernil de la sotul ei - eu n-am apucat inca sa-l pozez) si care mai si miroaseeee!

ozimandias

Nicol, daca nu m-a lasat pe mine definitiv memoria, ti-ai luat un oncidium... parca... ::)

Nicol Caloian

Quote from: ozimandias on November 02, 2008, 05:41:03 PM
Nicol, daca nu m-a lasat pe mine definitiv memoria, ti-ai luat un oncidium... parca... ::)
Corect! Faceam doua treburi de o data (la plecare, cand eram in parcare, "colegul" m-a sunat pentru niste indrumari culinare; nici nu va inchipuiti cum arata bucataria cand am ajuns acasa  ;D ) si ramasesm cu gandul la dendrobium  :D ;D

GetaV

Eu am vazut scoarta la Practiker acum vreo 2 saptamani aproxim. 7 lei sacul.

stefana

Eu zic sa o pui cu radacinile intr-un ghiveci de argila, pe care l-ai imbibat cu apa si scurs, inainte, apoi cu totul intr-o punga transparenta pe care o strangi la gura. Incet-incet o sa-si faca radacini zdravene. daca n-ai ghiveci din ala iti dau eu :).

myky

pai bine omule, sezusi cu stefana de vorba si n-ai cerut indicatiuni!
si daca nu ai scoarta, spala bine pe cea veche de toate resturile( burete, muschi si ce se mai gaseste), taie toate radacinile bine si pune orhideea pe scoarta ( o fixezi cu 'batu de care a fost prinsa tija), stefana o sa-ti spuna sa-i faci sera dintr-o punga.

myky

 :D :D :D
ce bine te cunosc!
am postat in acelasi timp

stefana

 :P
Trebuia sa vii si tu cu noi la Hornbach sa incremenesti la puzderia de orhidee si alte... buruieni  ;D

myky

pai de aia nu am venit, de frica incremenitului :D

Nicol Caloian

Chiar, Myky, pacat ca n-ai venit! Macar mai vedeam pe cineva care sa-si dea peste mana ca sa se abtina!  :D  :D

stefana

O tii la uscat, dupa ce o speli cu apa calduta

ozimandias

Quote from: ozimandias on November 01, 2008, 03:37:49 PM
Singura Vanda pe care as fi dat 170 lei (era culoarea caramelului) o luase un nene, inaintea mea (nene care avea un carut din acela mare plin ochi cu orhidee...)
Un vis.
Acum mi-am dat seama ca acel nene este sotul unei prietene! O prietena care are o colectie de orhidee demna de Cartea Recodrurilor.
Dar eu n-am avut ochi decat pentru carutul domnului... asa ca am ratat-o pe doamna... :-[

Ella

Prietena este din Braila? Ieri m-am uitat mai bine de o ora la colectia de orhidee a unei prietene de pe alt forum de plante, nu am vazut-o pe aici :'( :'( :'(, Doamne ce colectie!

ozimandias

Da Ella! DA!
Si stii cum mi-am dat seama? Vanda aceea culoarea zaharului ars era in acel carut si apoi in pozele ei...Am vorbit astazi cu ea. I-am dat adresa mushuroiului. Poate devin si io nasa  ::)   :D

stefana

Am vazut si eu ca s-a inscris Iulia  :D , dar credeam ca Ani este nasa  ;D

Chandra

Eu de ce nu am stiut de ce se intampla la Hornbach? ???. Voi ati stiut sau ati ajuns acolo la intamplare?
A mai ramas ceva sau ati adunat voi tot ce era interesant? Oare merita  sa fac drumul pana acolo?  Pana la ce ora au deschis? Nu pot ajunge mai devreme de 19.30 in timpul saptamanii.... :( :(
Ozi, minunata alegere, sa te bucuri de ea!

ozimandias

Sigur nu stiu pana cand au deschis. Insa la 19.30 sigur e deschis.
A mai ramas  :D. Poti sa mergi.
Eu am ajuns din intamplare (chiar nu am stiut, desi-i la doi pasi de mine). Nu stiu de ce nu si-au facut reclama mai multa...