Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

myky

merci, ionut!
problema mea era, ca daca le pun in curte, o iau razna sau raman la aceeasi dimensiune?

ionut

Myky,sincer nu stiu cum se comporta aceste soiuri in gradina,dar imi dau si eu cu presupusul si anume ca daca le ciupesti pana la lastarii de ordinul 3-4,vor ramane pitice,in anul 1 de cultura nu a fost nevoie sa le ciupesc pt ca au lastarit singure si au ajuns unele sa depaseasca 200 de flori,in ghiveci este un singur fir....

myky

multumesc inca odata, am sa incerc, tufanelele fac parte din preferintele sotului meu, asa ca, ma straduiesc.

turturica

Uitati tufanelele mele , in special cea alba, careia ii placea Gabrielei :
;


;
...si Ionut, eu poftesc la cea roz, e dementiala !

gabi_gabriella

wow...o minunatie , mai ales cea alba si cea galbena !!!!
Ce le fac isa fie asa tufa ?

einsteinitza

Ionut,vreau si eu tufanele de la tine,dar mai multe si cu bani si,bineinteles,sa le pot planta afara.Tu unde le vinzi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

turturica

Le-am plantat anul trecut in gradina, cea alba era mai maricica, dar celelalte micute, in ghivecele . Le-am pus mranita, cate putin , de vreo 3 ori , poate asa se explica bogatia de flori; dar de ciupit, nu le-am ciupit. Sa vedem la anul daca vor mai fi asa compacte .
Asa arata tufanica alba anul trecut :

si asa tufanica galbena :

gabriela jalba

Turturicaaa!!!! acum imi plac toate!!!! Sint grozave (vedele-as in gradina mea,sa le vad!!!!  - asta e o injuratura!!! ;)  )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

Es eu vand la marginea unui drum european(E70)  pravalie de oltean,fara usa fara geam :D,la 18 km de Craiova spre Timisoara,nu stiu daca se merita sa parcurgi asa distanta,banuiesc ca se gasesc si mai aproape,pe de alta parte daca se vor vinde ca astazi in scurt timp o sa le termin...dar
te am in vedere pt anul viitor si daca doresti pot sa ti trimit prin posta micute in stadiul de butasi urmand sa le cresti tu

einsteinitza

Eu voiam sa cumpar cateva,nu neaparat acum si mai ales sa te sustin,mai bine cumpar de la un roducator decat de la marile magazine.Dar ma bucur sa aud ca le vinzi si sa vad cat de frumoase sunt.Felicitari. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

 pot sa ti trimit prin posta micute in stadiul de butasi urmand sa le cresti tu Ionut,eu chiar as fi interesata de niste butasi. Platesc gras!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionut

de la o gluma pe care am facut o cu doamna moderatoare Cara(apropo Cara ce faci?sa nu apesi pe tragaci :D)am fost inteles gresit de aceea as vrea sa clarific situatia,nici unul din membrii acestui forum,dar nici unul macar nu poate spune ca a primit de la mine plante contra cost,deci motivul pentru care ma aflu pe acest forum nu este acela de a comercializa plante sau de a fi sustinut de cineva,am trimis si am sa mai trimit plante cui imi cere dintr un motiv simplu,inteleg foarte bine patima aceasta..a dragostei de flori,deci va rog luati ma ca atare

cara

hai sa traiesti boierule! fac bine, imi curat pusca!  :D

deci da, depun marturie ca boieru' n-o vrut cu nici un chip sa accepte sa-l rasplatesc in vreun fel pentru trandafirul ce mi l-o trimis. si era mare, lume, unul de ala copac, pe care is altoite doua culori, are peste un metru. si l-o trimis pe cheltuiala domniei sale de la craiova, si io ma uit dimineata pe geam de cum ma scol, sa vad ce mai face, si mi-i drag de ma ia cu fiori....  ;D

einsteinitza

De data asta cred ca tu ai inteles gresit,sau mai bine zis nu ma cunosti. ::)
Eu nu m-am gandit ca esti aici pentru a comercializa plante,nici vorba,dar am spus chestia cu sustinutul pentru ca asa sunt,ma bucur sa-mi ajut prietenii.Acum o saptamana am primit de la un mare crescator e trandafiri un mail,pe care l-a trimis tuturor clientilor,sa cumpere plante de la el ,macar un singur trandafir,pentru ca banca a inasprit conditiile si trebuie sa aiba bani sa se sustina.Din acelasi motiv vinde ccele cateva hectare ale firmei,nu toate ocupate de cultivarea trandafirilor si se muta intr-un spatiu mai mic.A facut si un apel pentru cei din zona sa-l ajute sa mute cei 3000 de trandafiri pe care ii detin. Eu am comandat,prieteneste,negandindu-ma ca e ceva comercial.Oameni suntem.Daca nu suntem noi cei care sustinem initiativele prietenilor,atunci cine? Nu m-am gandit deloc ca se poate interpreta altfel. :-\
In fond,puteti zice asa si de albumul meu cu bijuterii,ca la-m pus sa vand,dar nici vorba,cine ma cunoaste stie,am vrut sa impartasesc cu voi pasiunile mele si sa vedeti noul album care oricum este album in devenire si pentru clientii mei
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Hai,bre Ionut!!! ce te burzulisi asa!!!!ca nimeni nu stie mai bine ca mine de ce esti pe forum!!!,si cit timp mi-a trebuit sa te lamuresc ca(,) chiar avem nevoie de tine. Si daca ai vinde florile pe forum,ce???? Doar nu bagi mina in buzunar nimanui. Es si tu daca vinzi bijuurile? ce? Cine te cunoaste stie din start ca jucarioarele alea is...hobby!!! Cu atit mai mult,ca daca ai traii din asta, ar trebuii chiar ca sa te ajutam. Parca ti-am simtit lacrimi in glas la interpelarea lui Ionut..... :-* :-*   Fratilor!!! simtiti-va ca acasa!!! putem fi si prieteni foarte buni si sa ne ajutam si in situatii dificile de alt ordin,decit cu florile. Cei mai multi stiti ca eu sint gata sa fiu alaturi in orice alta problema( mai bine sa nu le aveti!!!!). Puteti conta pe ajutorul meu.Va iubesc pe toti,si aveti grija de voi!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Ionut, eu as spune ca cei care pierdem prin faptul ca tu nu vrei sa vinzi pe forum suntem noi. Cel putin eu asa cred. Spre exemplu eu as dori in primavara niste muscate curgatoare. Fireste, pot sa ma duc si sa le cumpar de la florarii, sere, magazine, la a "10 mana" si sa ma coste mult mai mult decat daca le-as fi luat de la producator. Stiu si cunosc problema cu posta. Stiu ca e exclusa. Dar cred ca daca am dori si o parte si cealalta, s-ar gasi solutii  :D.
Facusem ochii mari cand ai spus de lastari de tufanele... Nu am avut vreme sa-ti scriu ca doresc si eu. Si apoi ne spui ca nu vinzi... Eu personal te rog sa te mai gandesti. Poate o sa vrei sa ne ajuti. Cum ai spus, tu tot iti vinzi toate plantele. Noi oricum cumparam. Si uite, s-a intalnit cererea cu oferta si nu spui nu... Nu mi se pare democratic  :D
Cred ca toti care suntem pe acest forum suntem mari iubitori de plante si atat.

stefana

Ozi are dreptate  ;).
Si daca omul vrea o planta mare, neavand rabdare sa creasca butasii, faptul ca o primeste de la tine, gata crescuta ii e de mare ajutor  ;D.

ionut

ma gandeam sa nu mai intervin in aceasta problema dar se pare ca nu sunt inteles,sau nu stiu sa ma fac inteles,
chiar si prietenii ii ajuti atunci cand au nevoie de ajutor-eu nu am nevoie de ajutor-
productia mea trece de 20.000 de plante la ghiveci,vanzarea se desfasoara en-gross peste 90%
daca cineva de pe forum vrea sa cumpere flori de la mine o poate face desigur,dar nu prin posta,chiar mi ar face placere sa vorbim despre pasiunea noastra comuna
am un principiu de la care nu abdic,trimit prin posta ce se poate trimite si fara bani

ozimandias

OK, Ionut. Eu am inteles.
Fetele! Incolonarea! Mergem la Ionut sa ne cumparam flori!  :D

penelopa

Ionuţ, dacă ne primeşti, putem stabili o dată la primăvară când vom veni "încolonate" la tine să ne aprovizionăm cu plante din  "grădina ta"  :)

gabriela jalba

eu il amenint de un an ca ii fac o vizita....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Ionut si-a sters contul de pe TotalMush.   

turturica

Si inspirata de tufanelele postate de Ionut, mi-am luat din oras o tufanica -au fost "Zilele Toamnei", in culoarea pe care mi-o doream , un roz cu mijloc grena !
http://turturica.sunphoto.ro/flori_de_toamna_2008/MZBGXJPCBQVPXXTTTHP

ozimandias

Superba.
(Dupa parerea mea, crizantemele sunt reginele toamnei!)