Dovleacul

Started by einsteinitza, July 13, 2010, 07:33:16 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

O ruleta era buna..............

geodezia

acu astept fata poate  gasesc poza cu mine si cu roaba .


einsteinitza

Da, eu, nu mi-a iest nici macar unul :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Niciunul interesant, sau niciunul n-a iesit? :o

einsteinitza

Nu a rasarit nici o planta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Cand si unde i-ai pus ? Am luat si eu un plic anul acesta.

einsteinitza

Geo, Gabi, ce fac dovlecii??? Gata, i-ati cules? Cat de mari au fost?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Cei 2 mari nu stiu dca mai cresc, ca nu i-am mai masurat demult, dar al treilea inca crestesi a inceput sa se faca portocaliu (la inceput sunt galbeni )

geodezia

http://geodezia.sunphoto.ro/August_2011/45473916
ai mei i-a papat giorgica . cei pusi in gradina sunt pe jumatatea astuia .. Gabi s-a facut super al tau asa portocaliu ... ai vazut ce fain miroase ? parca e portocala

einsteinitza

 :-bd :-bd :-bd
Trebuie sa incerc si eu neaparat.
Dar la cat de groaznica sunt la gradina de legume, cine stie ce prunisoare scot =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Ce grozav!Are o culoareeee!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

draga Es doar udat atit cit mai abundent ... asa a patit un coleg al meu cum zici tu cu prunisoarele .i-am dat seminte nu m-a ascultat sa le puna in paharute si pe urma ion cimp si a pus direct in cimp bineinteles ca nu a facut nimik nimik .. acum sper sa fie cuminte sa asculte . . si le trebuie cam 5 l apa pe zi asta e marele secret la ei nimik altceva

flordel

Ce bun e dovleacul ala pentru decor de Halloween! ;)

penelopa

Geodezia şi G-g, raportaţi-ne cum aţi isprăvit ditamai dovlecioii şi dacă au fost gustoşi  ;)... că mai am seminţe o groază de la tine, Geodezio.
V-a trebuit fierăstrău electric la tranşat?! ;D

flordel

Pai pune semintele si da-mi si mie de Halloween la anu' un dovleac din ala imens.  ;)

gabi_gabriella

Noi  2 i-am dat gata deja , mai mult placinta decat copti , ca nu erau foarte dulci .Unul e inca in beci .Pe asta l-a piscat si frigul asa ca ar trebui sa fie mai dulce.
Pt placinta am pus ras in congelator.

penelopa

Dacă nu uit, Flordel, ca anul acesta, poate pun şi eu câteva seminţe din dovleacul ăsta fermecat.
Bostanul ţi-l dau, dar sunt curioasă cum scoţi conţinutul din carcasă  ;;)

flordel

Pai eu nu-i scobesc, ii pun asa cum sunt!

gabriela jalba

Una din varietatile avute : . Cei mai mari au intre 7-8kg. Sint buni,pentru ca nu au seminte decit in partea bombata. De copt...nu-s grozavi; tot trebe zahar la ei! Nu-s ca aia argintii. La gatit si placinta-s ok !!!
  N-ar fi exclus ca in una din zile sa fac un "gem" din citiva,ca tot sint multi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

anul asta am avut pas  la dovleci nu mai mult de 10 kile ... nu am cu ce ma lauda ... nu am avut apa am plantata in gradina etc .. nu am avut chef de nimik anul asta noroc cu rosiile si vinetele ca au crescut singure ..
ma duc acasa tirziu cred ca pe 1 dec si o sa ma minunez de varza .. .. e cu toata seceta am facut cite cev ain gradina .. ca de acum incolo la mine in gradina  va creste pir ...

einsteinitza

Adica de ce sa creasca pi? Lasa ca si eu anul asta am fost marea absenta, dar gradinaq n-a murit si o cosmetizez eu ca lumea la anul. Lasa ca te vad in preimavaqra trebaluind, acum oricum se cam incheie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 =)) =)) =))pai de la 600 de km cine sa o ingrijeasca ?d-l Pipi nici flroile nu le uda darmite sa aiba grija de gradina mea ...  +hypno +hypno

gabriela jalba

Asta inseamna ca se prelungeste "deplasarea" ta ???? Imi pare rau pentru tine..... Geo !!!! o sa te muti cu serviciul acasa mai repede decit gindesti!!!!! Te rog sa ma suni cind o fi. Io zic ca primavara o faci acasa. Sa dea Dzeu asa sa fie !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=