Trandafiri neidentificati

Started by einsteinitza, December 02, 2011, 11:15:19 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Seamana bine, dar parca nu-mi aduc aminte sa se albeasca floarea in timp, tu ce zici? Se albeste asa floarea la maturitate la Twistul tau/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

....nu se albeste,eu cred ca sunt ,,variatii,, ale aceluiasi trandafir...in functie de unde este plantat si nu numai...este singurul de genul asta gasit pana acum...am sa mai caut inca o data(intr-o noapte!!):)...poate mi-a scapat mie ceva!???...ca inaltime si frunze pare ca se potriveste....oricum...mai caut!!

einsteinitza

Nu exista variatii in chestia asta, ori se decoloreaza ori nu. In rest pare foarte asemanator..........
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

pai am eu????..la Alinka,la Double Delight,etc....din 5-6 tufe cred ca 2-4 sunt la fel...restul difera ....la culoare...,si ma refer,atunci cand se deschid bobocii!!???

einsteinitza

Ma refeream la decolorarea florii. Daca o ufa are in gene ca floare inainte de ofilire sa se decoloreze puternic, asa fac toate tufele, chiar daca o floare se decoloreaza ceva mai mult si alta ceva mai putin.
Dar nu vorbesc de cameleonicii astia, ca Double Delict ::), car schimba culoarea dupa soare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ia vedeti voi nu este Acapella  
Twist arata asa la mine la 1 inflorire
http://geodezia.sunphoto.ro/flori_iunie_2011/38862338
iar ala roz am scris ca ar fi bambino
http://geodezia.sunphoto.ro/flori_iulie_2011/42929059

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Acapella e un Th, Cred ca Geo zicea sa va uitati daca nu-i ala roz cu exteriorul petalelor alb despre care nu stiti cine e
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.26811
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Asa am inteles si eu!

Dane, l-ai identificat pe ala roz care nu-i Fairy? Ziceai ca faci o noapte alba ca sa dibuiesti trandafirii. ;D

einsteinitza

Nu ala nu are flori asa elegante, e o floribunda sau un acoperitor, cu flori cam zburlite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

...pai si acum caut!!!!:)....sa stii ca de multe ori nici pozele de pe HMF nu sunt,, reprezentative,, pentru acea roza,sau sunt si neclare,sau putine(fara detalii prin care poti ....compara cu ce ai tu) >:( +hypno +hypno +hypno +hypno :'( :'(

geodezia

acapella vedeti in album la florval ...

dancoman


dancoman

Es ,eu cred ca este Regensberg,daca urmaresti,,franjurile,, petalei vei vedea ca el este,am cautat mult si la roze cu alb pe dosul petalei,am gasit inca doua...Brilliant Pink Iceberg si Clos Fleuri Bicolore...dar parca tot Bufallo Bill este,uite niste poze sa vezi ca petalele de la baza sunt ,,degrade,,(din pacate nu am urmarit nici eu cand se.....ofileste floarea sa vad daca isi schimba culoarea)

flordel

Regensberg nu am vazut pe la noi, dar mai stii?
N-ai o poza cu tufa la asta?
Ar trebui sa se decoloreze puternic pana cand ajunge partial roz, partial alb in cadrul aceleiasi flori.

einsteinitza

Da, cam seamana, doar decolorarea aia ma nedumireste, dar anul viitor am sa-l urmaresc mai bine. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Taisia



einsteinitza

Al lui Dan? Hmm, parca nu....


Eu deja am pierdut sirul, al cui, al Carinei?Ca parca cu ala seamana.
Si Bun venit!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

...vorbea cu mine,...si nu,nu este vant de vara al meu(am mai discutat)...dar multumesc....si pentru ca tot ,,am intrat,,si nu stiu unde sa postez ,,o atentionare,,(!!!):)....DORESC SA MULTUMESC DIN SUFLET unei persoane de pe TotalMush(pe care nu cred ca ,,o cunoasteti,,(!!!!)....are un nume destul de comun..o cheama Corina!!Un OM de cuvant,deosebit ...caruia ii raman dator ,,vandut,,!!:)))...ceea ce tocmai am ,,comentat,, are legatura cu gestul ei de a-mi trimite roze deosebite!!!...(sper sa intelegeti ca asa imi manifest eu fericirea si recunostinta....voi avea o noapte minunata..si abea astept dimineata sa intru in gradina!!!!) +rsp +rsp +rsp +apl +apl +apl +dns +dns +dns +dns +dns +dns :x

Mihai

Mai ,da' acum nu poţi intra in gradina ?
Ce te reţine?
Sunt prea multe roze? =))

claude

Probabil i s-au terminat bateriile la lampasul de miner  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Sa nu-mi spuneti ca voi bantuiti noaptea prin gradina la ora asta, in decembrie, aproape de solstitiu de iarna! :o

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

..gradina este ,,un loc(as)  sfant,,...nu poate fi bantuita!!!:)