Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Gentiana,in loc de ou,foloseste,"faina" de pufuleti. Aia simpli,din malai. Ii usuci putin,apoi bagi in blender si faci faina din ei. Chestia e ,ca tot ce faci cu ea,trebuie consumat .Daca ramine,zvirle ulei afara.
Uite am mai gasit o pseudomaioneza :
http://savalaura.blogspot.com/2010/11/maioneza-de-post.html - n-am testat-o !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Eu am incercat zilele trecute asta  http://www.bucataras.md/retete/8215/salata-de-boeuf-post-.html  Nu a fost rea dar tot maioneza din ou e sfanta ;)

gentiana

Eu nu pot manca oua si nici gras,deci am nevoia de alternative
Gabi  e o idee sa incerc cu pufuleti si sa vad daca o suport
In general nu reusesc sa mananc oua mai des de 3-4 luni si atunci e circ
In prajituri nu ma deranjeaza,dar maioneza,sau dresurile de ciorba ma pun pe butuci
Ouale,grasimea,prajeala si ceapa fiarta sau prajita sunt cumplite si le evit
Am incercat pesto cu busuioc si mi-a placut
(adica barbatul meu l-a facut si eu l-am papat............ca a fost dar de Mos ;))

stefana

A folosit busuioc proaspat?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Eu am pus pufuleti sfaramati in maioneza de post dar  nu-mi place gustul pe care il imprima salatei.
Prefer sa o fac doar din cartof, mustar mai mult, ulei, lamaie ,sare.
Am facut chiar de doua ori in postul asta- pentru o pomana si pentru sfintirea casei.
Este important mustarul folosit si tipul cartofului, ca sa se mentina maioneza legata, altfel, dupa ce o amesteci cu legumele, uleiul se desparte de legume.

gentiana

Quote from: stefana on December 06, 2010, 01:15:17 PM
A folosit busuioc proaspat?
Bineinteles,a dat cu nerusinare buzna in ghivecele mele >:(
Pt urmatorul pesto cred ca mai astept 2 luni  :-\
Acu vrea sa-mi masacreze si rozmarinul,drept care are de gand sa faca pesto cu rozmarin si cotlete de miel cu rozmarin
Imi plac cotletele sau puiul cu rozmarin dar imi ador rozmarinul(prins si crescut de mine cu sudoarea fruntii)
Vad ca mi-a pus gand rau la rozmarin,dupa aia urmeaza probabil maghiranul si roinita (lemon grass) din curte
>:D
Nu-s foarte sigura ca nu atenteaza si la dafin sau lamai
Adriana ,eu cand ma indur sa fac maioneza de post,folosesc cartofi albi,de aia sfaramiciosi
Am incercat sa pun si potin sofran sau curry si a iesit buna

GetaV

Lasa Gentiana ca rozmarinul se tunde frecvent ca sa se faca stufos si sa nu se lemnifice

gentiana

Geta stiu,dar domnul meu are mainile mari si ii scapa foarfeca si raman doar cu lemnul(si asa m-a lasat fara busuioc)
Cand m-am plans ,a zis ca pot oricand pune altul la incoltit(unii pun grau si io busuioc) >:(

einsteinitza

Adrianam, cel mai bun mustar e cel facut in casa, e simplu si bun.In rest, un borcan de chimicale care nici nu prea mai are mustar.Adica boabe de mustar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Gentiana, la ce pui tu roinita? Ca am semanat si eu, asa de un pamplezir, in primavara. Mai am inca in ghiveci pe balconul de la servici, imi place tare mult cum miroase, dar nu am folosit la nimica. Majoritatea frunzelor s-au roscatit, de la frig cred.
Busuiocul meu, care era o tufa frumoasa asta vara, a chelit de tot cand am fost in concediu cateva zile si nu l-a prea udat nimeni. Acum are doar niste frunze in varf si in rest tulpini golase de vreo 50 cm.

gentiana

Am pus si la friptura
In general pun in salate
Am 2 souiri de roinita,una cu frunza mai mare de sorginte romaneasca si una cu frunza mai mica si ami deasa(lemon grass)  adfusa din Germania daca imi aduc eu aminte
Cea nemteasca e parca mai aprfumata si o folosesc dupa cum spuneam mai sus,la salate si diverse deserturi
Cea cu frunza mai mare e pt friptura
Ambele soiuri le folesesc la ceaiuri si la bai de plante,cel ami mult

einsteinitza

Reteta nebunie, cu amintiri de vara.
Un iaurt de bivolita la cutie Napolact, sau orice galetusa de iaurt bun si mai gras. Doua -trei linguri smantana de calitate, nu din aia jeleu ;)
Ulei de masline, mult.
Rozmarin, cimbru, ardei iute maruntit, cel mai bun e cel de la magazinele turcesti, ambalat de ei la caserola.
Uaturoi catei proaspeti si un pliculet praf de usturoi.
O frunza de dafin.
Se amesteca iaurtul cu smantana, se pune intr-un tifon in doua sau o panza curata, la scurs. Se lasa o zi intreaga, pana nu mai curge nimic. Se pune un strat de un deget de ulei de masline intr-un borcan de 800 gr.Se ia cate o gramajoara cam cat o nuca din branza rezultata, se fac bilute, se dau prin condimentele amestecate pana se acopera, si se pun in borcan.Pe masura ce se face un strat, se adauga ulei de masline , asa incat fiecare rand sa aiba deasupra un deget de ulei, ca randul urmator sa nu se lipeasca.Se inchide si se pune o luna la frigider.
Se scoate cate o biluta din ulei si se intinde pe paine prajita, cu rosii felii proaspete sau uscate.
Nebunie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

In seara asta m-au calcat musafirii
Le-am facut gogoloaie din amestec de branza telemea de oaie,capra si branza de vaci facuta in casa cu patrunjel proaspat tocat si ceapa verde
Pt estetica gogoloaiele le-am dat prin cimbru amestecat cu boia dulce
Garnitura au fost cartofi la tava cu rozmarin si busuioc uscat  si salata cu broccoli

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Nope!
A scris dupa ce am vazut reteta ta
M-a palit chestia cu amestecul de branzeturi,iar dupa branza de capra sunt lesinata
Mi-au venit niste prieteni in vizita,lesinati de foame dupa job si nu puteam sa le pun prajituri  sa manance
Asa ca i-am pus la curata de cartofi si eu am facut amestecul de branza,am curatat ceapa verde si am taiat-o marunt(cu ocazia asta am reusit sa mai fac cateva miscari cu mana ,pe care pana acum nu le puteam face) si mi-am dat talente de bucatareasa
Prietenii mei au fost incantati de meniul adhoc si ne-am amuzat copios
Reteta ta e interesanta,dureaza mult sa o faci?

geodezia

eu nu prea reusesc sa gatesc bun da aseara pina si domnu pipi care ma ataca frontal ca nu  stiu sa gatesc s-a dat pe spate . raspunsul tot la fel de frontal la atac este daca nu iti place nu maninci
deci am fript o mina de carne de porc(bietu giorgica) cu ardei ., morcov si ceapa am pus o cana de apa sa patrunda carnea si am lasat la foc usor o juma de ora dupa care am pus un sfert de borcan de rosii facute de subsemnata ketchup in aceasta vara peste carne si am adaugat si 4 catei de usturoi dupa care am pus si un pic de patrunjel prospat  . aoleo ce a iesit
da tot cirmuzul a fost din rosiile alea facute ketchup .mama iti ia gura foc . ca am pus si piper din ala alb si negru si am pus in el si ustutoi praf . si curios este legat la fel ca ketchapul din comert . da nu va zic cit piper am pus ca nu mai tin minte oricum mult ca iti ia gura foc si acum

gentiana

Azi mi-am facut de cap.........friptura de miel cu rozmarin si 1 milion de chiclazuri
Bine inteles ca dupa ce am "gustat" impreuna cu familionul (biped si patruped) n-a mai ramas nimic

claude

Quote from: einsteinitza on December 08, 2010, 08:51:34 PM
Reteta nebunie, cu amintiri de vara.
Un iaurt de bivolita la cutie Napolact, sau orice galetusa de iaurt bun si mai gras. Doua -trei linguri smantana de calitate, nu din aia jeleu ;)

Se amesteca iaurtul cu smantana, se pune intr-un tifon in doua sau o panza curata, la scurs. Se lasa o zi intreaga, pana nu mai curge nimic. strat de un Se ia cate o gramajoara cam cat o nuca din branza rezultata, se fac bilute, se dau prin condimentele amestecate pana se acopera, si se pun in borcan

Stai o clipa ca n-am inteles ceva...adica amestecul acela de iaurt si smantana devine un fel de branzica proaspata? Se scurge asa bine in tifon ca devine de-o consistenta potrivita pentru a o face bilute? As incerca reteta, ca-mi place teribil branza proaspata condimentata. Desi eu n-o sa pun ardei iute ca nu-l suport, o sa pun ardei dulce
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

poti pune marar,patrunjel proaspat sau cimbru uscat cu putina boia dulce

einsteinitza

Da.Prin scurgere se intareste  destul de bine, daca o lasi peste noapte.
Nu poti pune marar si patrunjel la chestia asta. Dupa mine. E o reteta mediteraneana, trebuie sa pastrezi macar ideea de arome mediteraneene.Patrunjelul are o aroma tare care taie restul aromelor.Fiind bilute de branza fara aroma, sau cu aroma delicata, trebuie ceva de acelasi tip.Plus ca trebuie un amestec de condimente mediteranean. Cel mai important e ustuoiul pudra, care da o aroma speciala, si nu iuteste.Poti, daca vrei, sa adaugi niste levantica, chiar daca nu ai macinata. O adaugi direct ramurelele cu flori in borcan, printre straturile de bile. Incearca, ai mei dupa trei zile deja intrasera in primul borcan.Cu paine calda sau prajita si rosii e nebunie curata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on December 08, 2010, 08:51:34 PM
Reteta nebunie, cu amintiri de vara.
Un iaurt de bivolita la cutie Napolact, sau orice galetusa de iaurt bun si mai gras. Doua -trei linguri smantana de calitate, nu din aia jeleu ;)
.........,...
Uaturoi catei proaspeti si un pliculet praf de usturoi.
Iaurtul mi-l fac eu,smintina nu-i problema,dar chestia cu cateii de usturoi proaspeti...ce faci cu ei? ii zdrobesti si apoi amesteci cu ierburile? Ierburile verzi sau uscaturi ?
  Eu am pus in ulei e masline si verdeturi+alte condimente cuburi de telemea de oi. Abia astept sa treaca luna sa vad cum e.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Cateii proaspeti ii pui printre, in borcan. Gabi, si aia e minunata, telemeaua la borcan, si eu fac, dar asta e altfel , total. E fina ca o crema, ca un unt parfumat, e cu iz puternic de usturoi, si totusi nu mirosul acela tare, al mmudeiuliui.Incearca, iti spun sigur ca o sa va lingeti pe degete.Mai ales daca faci tu iaurtul si ai sursa de smantana adevarata, cred ca e deliciu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Precis fac saptamina viitoare.Ca iaurtul care-l am acume pe mincate.Corina cam care-i proportia .Cam un litru de iaurt? nu stiu cum is galetusele...Pasiunea mea-s brinzeturile. Deja-mi sta pe creer reteta. Cind e vorba de brinzeturi,intru-n sevraj  ::) ::)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

Gabi,galatusele  de iaurt sau de smantana?
La iaurt au uneori 1kg ,dar cel mai adesea 900g,la smantana cele mari au 900g,cele mici cred ca 450 sau 500g
Buna idee asta cu iaurtul facut
Iaurtul facut in casa e cam la fel de gras ca iaurtul de bivolita,cumparat