Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Rux, dacă e musai să ne impresioneze  ;D,  n-au decât, dar la mine nu ţine că nu-mi plac plantele astea monstruoase. :) ....... şi eu nopatea, mai şi dorm  ;) ... sau, mă rog, încerc să mai şi dorm. >:D

Ionela

Ce vad acolo? Palmieri pitici si monstere??  Mie imi pare a fi o sera de plante tropicale... 

Nci eu n-am fost prezenta in Nocturna +ham, dar iata-ma-s la Diurna :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Rux

Va mai fierb un pic ca mai am ceva poze in buzunar.

simonaelena

Se pare ca ai terminat cu pusul conservelor si acu'  ne fierbi pe noi la foc mititeeeeeel  :D

Pufa

Rux, unde le-ai pozat, ca sunt superbe? +hypno

Rux

Pai asta-i fierberea aia de care zic cei de mai sus ,mai Pufa. Urmares-te si o sa aflii. ;D

P,S. mai Pene mai ,tu sa nu dormi noaptea ? Daca nu-i spus in gluma inseamna ca nu-i de gluma. Si chiar nu are nicmic de aface cu monstrii din poze. ! ;D

Pufa

M-am prins unde sunt frumusetile alea :P la tine in gradina +dns

Ionela

Rux, ti-ai facut ...Wintergarten?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Rux

Ionela ,nu. Sa va mai plimb un pic .

Rux

Ionela ,nu. Sa va mai plimb un pic .

sicamin

Rux ,parca ar fi in sera la Ati ,ca el e cu plante din astea. :D Dar am observat si cateva peturi de 5 l. pe acolo  :D ,sigur e pe la noi !

Rux

Nu stiu cum se scrie  da i  n ungureste ,doar cum se zice ,dar crede-ma ca asta a fost prima vorba ce am spus-o Sicamin. Considera ca ai vazut afrirmatia  scrisa.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


stefana

Se scrie igen :)
Deci ai fost la Satu Mare, Rux?

Rux

 Sa lamurim lucrurile .
Plimbarea  noctura  la care v-am invitat a avut  loc intr-o sera neintrata in circuitul public al  Parcului   Dendrologic din Simeria .M-am gandit si la voi (nestiind ca o sa-i provoc insomnii lui Pene ) si am facut citeva poze.
Sper sa va fii placut .

Acum ca toate lucrurile   sint  lamurite va spun o seara buna .

P.S. Chestia  cu igen trebuie  si aia lamurita . Deci, am zis ca primul cuvint care mi-a venit in minte dupa ce am vazut ce a scris  Sicamin  a fost  IGEN,adica da in ungureste ,dar nu stiam ca se scrie aproape asa cum se citeste !

penelopa

Dragă Rux,  nu ţie ţi se datorează insomniile mele! :)
Voiam doar să spun că eu, noaptea, în general, dorm :) .......... şi nu bântui pe la Nocturnă  >:D.

Pufa

Deobicei noaptea ud violetele, imi fac unghiile ;D :D

costieanuconstantin

daaa, multe picioare ai si cred ca f. multe violete, de-ti ia toata noaptea sa le uzi si sa nu te culci si tu pic !!! ;) :D +apl +ham +rsp :-*

vernil

Quote from: costieanuconstantin on September 22, 2010, 10:45:37 AM
daaa, multe picioare ai si cred ca f. multe violete, de-ti ia toata noaptea sa le uzi si sa nu te culci si tu pic !!! ;) :D +apl +ham +rsp :-*

Asta chiar e buna de banc ! +hug

La serviciu stau cu fereastra deschisa, din departare se aud zgomotele facute de grevisti ... sirene, elicoptere ...

Pufa

[quote author=
Quote from: Vernil on September 22, 2010, 11:48:31 AMLa serviciu stau cu fereastra deschisa, din departare se aud zgomotele facute de grevisti ... sirene, elicoptere ...
Cu ce ajungi acasa?Cum se circula?

adda2000

Quote from: Pufa on September 22, 2010, 05:36:05 PM
[quote author=
Quote from: Vernil on September 22, 2010, 11:48:31 AMLa serviciu stau cu fereastra deschisa, din departare se aud zgomotele facute de grevisti ... sirene, elicoptere ...
cat dureaza mitingul?

vernil

Rostul

Cand te desparti din vina ta, încerci o vreme sa te lupti cu  ireversibilul, îti dai seama ca n-are sens, te lamentezi de forma si
renunti. Cand te desparti din vina celuilalt, ai nevoie de o perioada de  timp ca sa întelegi ce s-a întamplat. Iei povestea de la capat, pas cu
pas si te chinui sa pricepi ce n-a fost bine si unde ar fi trebuit ca  lucrurile sa apuce pe alt drum.
 La fel se întampla si atunci cand te desparti de tara ta. Dezamagit,  înselat, manios, îndurerat. Nu ti-e usor s-o lasi. Tara si mama nu ti le
alegi. Te asezi pe celalalt mal al lumii si cauti raspunsul: ce s-a  întamplat cu tara mea de-am fost nevoit s-o parasesc.
Romaniei i-a disparut rostul. E o tara fara rost, în orice sens vreti  voi. O tara cu oameni fara rost, cu orase fara rost, cu drumuri fara
rost, cu bani, muzica, masini si toale fara rost, cu relatii si discutii  fara rost, cu minciuni si înselatorii care nu duc nicaieri.
Exista trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia, pamantul si  credinta.
Batranii. Romania îi batjocoreste cu sadism de 20 de ani. Îi tine în
foame si în frig. Sunt umiliti, bruscati de functionari, uitati de copii,  calcati de masini pe trecerea de pietoni. Sunt scosi la vot, ca vitele,
momiti cu un kil de ulei sau de malai de care, dinadins, au fost privati  prin pensii de rahat. Vite slabe, flamande si batute, asta au ajuns
batranii nostri. Caini tinuti afara iarna, fara macar o mana de paie sub ciolane.  Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolositi. O fonoteca vie de experienta si
întelepciune a unei generatii care a trait atatea grozavii e stearsa de  pe banda, ca sa tragem manele peste. Fara batrani nu exista familie. Fara
batrani nu exista viitor.

Pamantul. Care pamant? Cine mai e legat de pamant în tara aia? Cine-l mai  are si cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei
sustine un program care se intituleaza "Sufficiency Economy", prin care  oamenii sunt încurajati sa creasca pe langa case tot ce le trebuie: un
fruct, o leguma, o gaina, un purcel. Foarte inteligent. Daca se întampla  vreo criza globala de alimente, thailandezii vor supravietui fara
ajutoare de la tarile "prietene".

La noi chestia asta se numeste "agricultura de subzistenta" si lui tanti  Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca taranii sa-si cumpere rosiile si
soriciul de la hypermarketuri frantuzesti si germane, ca de-aia avem UE.  Cantatul cocosilor dimineata, latratul vesel al lui Grivei, grohaitul lui
Ghita pana de Ignat, corcodusele furate de la vecini si iazul cu salcii  si broaste sunt imagini pe care castratii de la Bruxelles nu le-au trait,
nu le pot întelege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme  barbare. Sa dispara!

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc  acum. Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau în stare sa-l
munceasca. Nu stiu ce înseamna pamantul, cata liniste si cata putere îti  da, ce povesti îti spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei
seri. I-au urat întotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si  plecau la camp cu ciorba în sufertas. Pe toti gangavii si pe toti
puturosii astia i-au facut comunistii primari, secretari de partid, sefi  de puscarii sau de camine culturale. Pe toti astia, care au neamul
îngropat la marginea cimitirului, de mila, de sila, crestineste.

Credinta. O mai poarta doar batranii si taranii, cati mai sunt, cat mai  sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de
îmbracat, greu de dat jos, care trebuie împaturit într-un fel anume si  pus la loc în lada de zestre împreuna cu busuioc, smirna si flori de
camp. Pus bine, ca poate îl va mai purta cineva. Cand or sa moara oamenii  astia, o sa-l ia cu ei la cer pe Dumnezeu.

Avem, în schimb, o varianta moderna de credinta, cu fermoar si arici,  prin care ti se vad si tatele si portofelul burdusit. Se poarta la nunti,
botezuri si înmormantari, la alegeri, la inundatii, la sfintiri de sedii  si aghesmuiri de masini luxoase, la pomenirea eroilor Revolutiei. Se
accesorizeaza cu cruci facute în graba si cu un "Tatal nostru" spus pe  jumatate, ca trebuie sa raspunzi la mobil. Scuze, domnu parinte, e
urgent.

Fugim de ceva ca sa ajungem nicaieri. Ne vindem pamantul sa faca astia  depozite si vile de neam prost pe el. Ne sunam bunicii doar de ziua lor,
daca au mai prins-o. Bisericile se înmultesc, credinciosii se  împutineaza, sfintii de pe pereti se gandesc serios sa aplice pentru viza
de Canada.

Fetele noastre se prostitueaza pana gasesc un italian batran si cu bani,  cu care se marita. Baietii nostri fura bancomate, joaca la pokere si beau
de sting pentru ca stiu de la televizor ca fetele noastre vor bani,  altfel se prostitueaza pana gasesc un italian batran cu care se marita.
Parintii nostri pleaca sa culeaga capsuni si sa-i spele la cur pe  vestici. Iar noi facem infarct si cancer pentru multinationalele lor,
conduse de securistii nostri.

Suna-ti bunicii, pune o samanta într-un ghiveci si aprinde o lumanare  pentru vii si pentru morti.

Sa traiesti.

Un articol de Bradut Florescu  




einsteinitza

Imi pare rau sa spun, dar acest Bradut Florescu este un incult.
Orice persoana care gaseste numai uratenii la tara si poporul lui, este lipsit de cultura, si nu cunoaste nici istoria lui, nici a lumii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Eu cunosc fete care nu se prostitueaza, baieti care nu fura, iar mama mea, bunica fiilor mei, a avut o batranete linistita, dupa o viata cumplit de grea.
Autorul articolului generalizeaza lucruri urâte, cam cum facea Goya in picturile lui. Urâtul exista oriunde, chiar si in Hawaii, iar despre minunata Grecie, paradisul vacantelor unora, am aflat ca poate avea saracie şocanta alaturi de hotelurile de lux.