Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Radu

In sfarsit, a aparut casul !
Asteptam demult, azi e prima dimineata de piata in care am gasit cas.  :x

Cas cu ceapa verde... si un ceai de urzica.  :D :D :D

einsteinitza

Banuiesc ca e ceapa din gradina! ;) :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu


einsteinitza

Dulceata de trandafiri- reteta restanta

200gr petale
600gr zahar
sucul de la o lamaie


Se freaca petalele cu doua maini de zahar usor, fara sa se rupa. Se adauga sucul de lamaie si se amesteca putin. Nu folositi sare de lamaie, multe retete sunt cu sare de lamaie, nu inteleg de ce sa pui asa ceva la o dulceata facuta in casa cu petale din gradina.
Se pune restul de zahar la fiert cu 600 de grame de apa, pana se ingroasa putin. Se adauga petalele si se fierb la foc mic cam 20-30 de minute, pana cand petalele nu mai plutesc. Se pune fierbinte in borcane, se lasa la pat cald. E  minunata vara cu o felie de paine de casa prajita si doua trei linguri de iaurt de capra ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Piei ispita! +ham
Paine? Dulceata? +hypno

einsteinitza

Nu orice paine, paine de casa, cu maia. ;) ;D Pentru ca dulceata asta e duuulce, asta-i charmul ei, dulce, parfum puternic, un dulce decadent! =)) =))

Spre deosebire de cea de cirese de ex, care are jumatate din cantitatea de zahar, sa simti fructele, fiindca ciresele sunt cam lipsite de aroma, si te joci cu textura, cea de trandafiri e duulce cu senzatia ca te infrupti din fructul interzis! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pai eu ziceam sa piara ispita si tu imi descrii cu lux de amanunte! :P =))
Si asa n-am mancat inca nimic de azi dimineata ti-as inghiti borcanul cu tot!

einsteinitza

 :D =)) =)) =)) =)) Eu am mancat doar iaurtul! =)) =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


einsteinitza

Nu, eu nu egresez laptele, are gust de carton. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Cind era salcimul inflorit,mi-am zis ca daca se face dulceata de...de toate!!, de ce nu s-ar face si din flori de salcim??!!! Am guglait,am dat de o reteta si am practicat de test. Mie nu-mi place si nici celorlalti membrii de familie testati. Inafara ca mi-a mincat mult timp sa curat de codita fiecare floricica, nu este asa parfumata cum ma asteptam, si nici textura nu-mi place; parca scirtie cumva...Seamana cumva cu aia de trandafiri,dar ...nu! alta data nu mai fac.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Nu seamana! Am mancat si eu, e o porcarie! N-are aroma, e aproape lipsita total de parfum, nu stiu de ce, textura florilor e moale dar cumva cauciucata, o aiureala!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Exact !!!! Eu si aveam timp sa stau doua ore sa curat juma de kil de floricele....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Pentru ca am prestat dulceata de visine, m-am gandit sa va arat un aparat pe care il folosesc cu succes de trei ani. E foarte comod, pui o mana de fructe si apoi tot apesi pe maneta, cad singure, se separa samburii in rezervor. Merge repede si nici nu e scump. Eu l-am luat de la kitchenshop atunci doar acolo se gasea, dar acum vad ca e in multe locuri Merge mult mai repede curatatul, devine o joaca.
http://magazins.allshops.ro/produs/1029012/Dispozitiv+de+scos+samburi+KAISERHOFF+KH1260.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Habar n-aveam ca exista asa ceva! ::)  Multumesc de link!

geodezia

eu am vazut aici razatoarea electrica moulinex si m-am indragostit de ea .. m-am invirtit in jurul ei sa o comand vreo 2 saptamini si bine am facut ca nu am comandat-o ..am luat-o cu 50 ron mai ieftina de la flanco cind mi-am luat masina de spalat .. .. cu toate astea au preturi mai bune fata de alte situ-ri cu vinzari de electrice si electronice ..barem fata de teleshoping ... cel mai ieftin le gasiti in supermarketurile de tip auchan .. un cuptor convertor din ala cu capac deasupra la teleshoping era 4.5 mil si eu am luat cu 1,5 mil (lei vechi ) de la auchan  timisoara
acum ma invirt sa cumpar sau sa nu cumpar chestia aia de umplut cirnatii ..azi ajung poate si eu prin piata mare la noi in tg ..si gasesc acolo daca nu o comand de la ei ..au multe chestii interesante .. eu imi doream nespus razatoarea asta tip nou nicer dacer plus ca am un V din ala nemtesc si imi tot rad si din degete chiar si cu aparatoare .. acum mi-am luat moulinexul asta parca e jucarie ... inca nu l-am probat .. dar we asta il probez sigur  +ham +ham =)) :x

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Si pune si reteta cu rezultatele!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ii spun la a mare sa puna poze

zica asta VAs  a mare ca mi-am luat bibelou ca mai bine ii dadeam ei banii ca si asa tai toate cu mina .. ei  nu ii place cum taie ..mie imi place mai ales ca vine acu toamna si incep muraturile
si Rontzi imi zice la fel cred ca tu ai luat numai pentru cum arata asa alb cu grena ca pina bagi in priza pina cauti razatoarea potrivita pina tai leguma mai bine o faci rapid din incheietura miini mai si consumi curent degeaba .. da iote asa de ce sa nu isi cumpere si muma o jucarie
aseara am tras un pui de somn pina la 6 seara dupa care a dat vrenicia in mine am sapat vinete rosii ardei am spionat castraveti am udat floricele am spalt o masina de ruufe si vase si am gatit
adica am facut niste mici , varza cu ceva carnita de pui si am pus in cuptorul minune un pui .. bineinteles ca am mincat varza si micii ..d-l Pipi doar micii ..puiul a ramas pentru azi .. si varza si mici ca nu am putu hali toti micii .. asa ca azi haimana doar la cules si udat in gradina
ca cica zise sora Maria ca miine vineri este sarbatoare .. sa ma uit ce sarbatoare este .. eu cam tuta cu chestiile astea dar au inceput sa imi placa .. 

einsteinitza

Toate le faci, auzi, haimana la udat! =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai da cu fritzi dupa mine ca de cind cu Tesu nu mai e in grati si vine la mingiiat cind sunt in gradina sa ne iubim .. ca acolo nu trece ala mic strada .. in curte ala mic cum ma vede fuge inaintea mea sa ma joc cu el ..ia pleaca bre ca nu stau acu sa te fugaresc prin curte ca al naibi e si smecher se face ca ma steapta se tolaneste pe jos pina se apleaca baba sa puna mina pe el cum ma plec sa il iau in brate cum tusti mai incolo 2 m si iote asa isi bate joc de mine .. ia stai tu ma blanosule ca nu sunt eu la cheremul tau firai sa fii .. si cind vine fritosul sa il iau in brate il apuca pe asta de coada si il enerveaza asa ca saracu frtitzi are clipe de iubire cu mine in gradina printre rosii vinete si ardeii ..

einsteinitza

Vinete umplute.

Se taie vinetele felii mai subtiri cate doua, adica doua cate doua adica se taie o felie mai groasa si apoi se despica facand un buzunar.Se prajesc in tigaie fara ulei.
Se face un amestec de carne ca cea de paste, se caleste cu ceapa si se asezoneaza cu sare si piper. Cand e facuta, se pune cam o ligura in buzunarul vinetelor, se da prn faina ou apoi iar faina. Se prajesc pe ambele parti. Se face un mujdei cu usturoi , sare lamaie si patrunjel din belsug, si putin sos de soia. Se toarna peste vinete.
Se poate servi si cu ketchup de banane ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 =)) =)) =))  Es, dupa explicatia aiuritoare din prima fraza cu modul de taiere, la sfarsit mi-ai dat in cap cu ...ketchup de ...banane?  ???  +hypno +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 =)) =)) =)) =)) =))
Pai tai o felie groasa, o tai pe jumatate pe lungime, ca si cum ai vrea sa faci doua feii din ea, si mai impingi cutitul putin in mujloc sa faci ca un buzunar. Ca si cum ar fi doua felii prinse pe margini cu un buzunar, ca u portofel din ala de marunti ;D
Ketchupul de banane e un fel de chutney cu banane.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Nu stiu cum faceti cu vinetele alea. Mie imi ies amare +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8