Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

foaaaaaaarte bun, turturica, de-amu' sa tot facem prajituri, ca avem cu ce le-acoperi!

multumim tare!

costieanuconstantin

i le-am aratat si sotiei ,bineinteles  ca ma luat "la trei pazeste " ,imi plac dulciurile  la nebunie si mai sunt si pofticios ;)

gabriela jalba

Cara ,rau imi pare ca n-am facut poze,sa vezi ce grataragii am avut,si ce preparate la gratar ne-au facut!!! Ce cirnati "ecologic!!!i" a adus Mada!!,ce  scaricica afumata,pirpilita,.... ce " VIN PRIMAR!!!" a stins pojarul ,ce beri se plimbau prin miini....Dezmat culinar!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


cara

mai fetelor, m-am invinetit de invidie si pofta!  >:( :o


gabriela jalba

Exact!!! Am uitat de formidabila slaninuta adusa de Mada. Mada,ti-am bagat ceapa pe git si dupa ce ai plecat,baietii au scos slanina si piinea si au cautat ceapaaaa.....In final au luat mustar!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Daca stiam, va lasam ceapa.....nu stiu de ce am luat-o, zau!
Dar chiar ca slanina a facut toti banii!

gabriela jalba

Pai ceapa,ti-am bagat-o noi pe git. Cit despre slanina...ne uitam acum la poze si am vaz't-o!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

gabi, tu cum  prepari avocado? ca mai iau unu , ca mie mi sa parut ca mananc ulei...:D

Nicol Caloian

Incearca o salata de creveti cu avocado si cu sos pentru fructe de mare (se gaseste in supermarket). Asezoneaz-o cu putin marar si o frunza de salvie. (hmmm ce bun este)
P.S. Scuze pentru off topic, am observat mai tarziu ca sunt de fapt la ananas

gabriela jalba

Ung miezul pe piine prajita sar +piper...E  ok!!! In tara lui,ii zice untul calicului;deci il foloseste ca pe unt la tartine.Il consum mai mult in post. Merge in orice salata. Fructul asta e mai mult o leguma. Cara!!! trage-ne de urechi,si du discutia,te rog la papa bun. Mai adaoga si tuniste sugestii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

eu fac guacamole din avocado.


2 avocado
o ceapa taiata marunt
un catel de usturoi zdrobit
o legatura de patrunjel tocat
zeama de la o jumatate de lamaie
doua rosii taiate marunt si scurse in sita daca sunt zemoase
un ardei iute tocat
sare


se curata avocado (care trebuie sa fie copt) si se zdrobeste cu furculita. se stropeste cu zeama de lamaie ca sa nu oxideze. (isi schimba repede culoarea daca nu se pune lamaie).
se adauga celelalte ingrediente si se lasa la frigider o ora.

ca idee, se poate servi cu chipsuri de porumb.

myky

cui ii place coriandrul, poate sa-l foloseasca in locul patrunjelului, si in loc de cipsuri, paine prajita taiata triunghiuri

ionut

Gabi m am conformat,acum e la borcanele...te asteapta !!

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Esti un dulce !!!! Tu chiar ma tentezi!!! Ti-am zis eu ca intr-o zi te trezesti cu mine la usa!!! (ei nici chiar asa!...daca va fi ,vb inainte.)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

turturica

Am facut o prajitura bestiala :BERLINEZA se cheama , este un pandispan f. usor insiropat (mai deosebit), uns cu un strat de gem de piersici, apoi o crema de biscuiti cu unt , apoi o glazura de ciocolata -inventie proprie - este o nebunie !!!! Mie mi se pare ca are gust de amandina .
A fost una din prajiturile pe care le-am facut pt. nunta fetei Papusicai !

gabriela iuliana

 :)Mmmm..delicios,Turturica nu ne dai si noua reteta te rog frumos,pandispanului ii stiu reteta dar restul imi poti spune mai amanuntit.multumesc. :-*

martipan

mmmm,prajituri  ;D !!!
Vreau si eu  :P ...multe,multe,muuuulte  ;D !!!!
Stie cineva reteta la laptele de pasare (in urma unei reclame recente la inghetata,mi s-a facut pofta de ceva ce nu am mai mancat pana acuma  ;D ) ?

turturica

BERLINEZA

Pandispan : nu este unul obisnuit , are reusita garantata -nu se lasa cand il scoti din cuptor, are o consistenta  f. buna , deci :
5 oua, o cana zahar, o cana+ 1 lingura cu varf faina, 3 linguri cu varf nuca de cocos , 3 linguri ulei, un praf sare, 1 plic zahar vanilat

Galbenusurile se freaca cu un praf de sare,  se pune zahar vanilat,iar apoi se pun cele trei linguri de ulei, pe rand, ca la maioneza (dar cate o lingura, nu cate o picatura);
Albusurile  se bat spuma( se pune un praf de sare ), se adauga zaharul, se bat pana se intaresc ; se pun galbenusurile, se mai amesteca cateva secunde; se scoate mixerul, se pune faina amestecata cu nuca de cocos-toata odata, apoi se amesteca usor de sus in jos nu prea mult, pana se incorporeaza bine .
Se pune aluatul in tava -merge si in tava emailata a aragazului, dar daca o puneti intr-una numai un pic mai mica , iese si mai bine ! Eu am folosit hartie de copt . Se coace in cuptorul preincalzit 20-25 minute la 165 grd.C  .Important :eu folosesc in cuptor o tava (goala ) pusa pe nivelul de jos - la pandispan, la tort, aproape la toate !
Se scoate, se lasa la racit .
Reteta aceasta o folosesc si la tort, marind cantitatile (la 7 oua) pt. o forma mare de tort .

Cand s-a racit blatul, se insiropeaza, doar putin -pt. un consum imediat  ;)
Se unge cu un strat subtire de gem de piersici sau caise - 1/2 borcan e suficient .

Crema : 250 gr. biscuiti se dau prin masina de tocat, apoi se oparesc cu un sirop format din 200 gr. zahar +150 ml apa . Se adauga rom (bautura ) cateva linguri, dupa gustul fiecaruia  ;) si coaja rasa de lamaie ( am pus si un pliculet de zahar vanilat Bourbon). Cand s-a racit, se freaca 250 -300 gr. unt (mai bine unt, decat margarina), apoi se adauga cate putin din compozitia de biscuit . Se intinde peste blat .

Glazura cacao/ciocolata : se fierb la foc mic 200 gr. zahar cu 3-4 linguri apa pana se dizolva zaharul . Se lasa la racorit, apoi se adauga aici 3 linguri lapte praf, 2 linguri cacao si 3 tablete ciocolata  menaj (30 gr. -cred ca puteti pune si ceva mai mult) ; se amesteca bine, se mai tine putin pe foc pana se omogenizeaza totul . Se toarna asa calda peste prajitura , se niveleaza rapid -unde este cazul !
Si acum poza :

cele 2 prajituri sunt pentru Erwin, da ?



floare mica

Si eu fac blat de pandispan pentru tort ... nu pun in compozitie ulei sau alta grasime.....doar la uns tava, as vrea sa incerc si reteta ta dar nu suport deloc nuca de cocos ... cred ca o sa maresc cantitatea de faina, ce zici, merge ?  :)

Erwin

pune nuca noastra cea de toate zilele :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

turturica

Floare mica, pune pesmet !  Pesmetul se pune in blatul de savarina ! Si eu il folosesc uneori, cand nu am nuca de cocos, sau folosesc o combinatie :pesmet+ nuca de cocos !

cara

Quote from: martipan on June 30, 2008, 02:36:38 PM
mmmm,prajituri  ;D !!!
Vreau si eu  :P ...multe,multe,muuuulte  ;D !!!!
Stie cineva reteta la laptele de pasare (in urma unei reclame recente la inghetata,mi s-a facut pofta de ceva ce nu am mai mancat pana acuma  ;D ) ?


stie cara!  ;D


pentru 4 persoane:

6 oua
1/2 l lapte
170 g zahar
vanilie
un varf de cutit sare

pentru iles flottantes ("galustele" de albus)


se separa albusurile de galbenusuri.

albusurile se bat spuma cu sarea si 70 g zahar

se infierbanta laptele la care s-a adaugat vanilia si se fierb in el "galustele" de  albus, care se formeaza cu ajutorul a doua lingurite.
se fierb galustele 1-2 minute pe fiecare parte si se scot cu spumiera pe un platou, pe hartie absorbanta.

pentru creme anglaise:

se omogenizeaza galbenusurile cu restul de zahar pana devine o spuma albicioasa, omogena.
peste compozitia aceasta se toarna laptele in care au fiert "galustele" de albus, si se pune din nou pe foc, amestecand mereu, energic. NU SE FIERBE!!!!! se tine pe foc mic pana compozitia se ingroasa ca un sos.
se toarna compozitia intr-un vas intins sau o salatiera si se pun deasupra galustele de albus.


se serveste in cupe de inghetata, cu caramel deasupra, optional.




martipan

Mmmmm,suna savuros,merci mult Cara!
Maine o stresez pe mama sa-mi faca ... daca are timp  :P !