Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Francesca

Si acum desertul:
Fursecuri cu crema de ciocolata
Aluatul de fursecuri: 1/2 kg de faina,200 g untura,1 ou,150 g zahar, praf de copt, putin lapte.
Se freaca untura cu faina se face loc la mijloc si se pune zaharul , oul , praful de copt si se aduna cu lapte amestecat cu putina apa.Se framanta un aluat potrivit (nici moale, nici tare) , se intinde foaie si se taie cu formele de fursecuri.(eu am facut braduti, inimioare, stelute...) Puteti sa le taiati doar rotunde cu un paharel cu gura ingusta sau sa le dati ce forma doriti.Se coc in cuptor ( nu se tin foarte mult ca se ard)
Crema am facut-o dintr-un plic de crema ptr prajituri batuta cu mixerul , cu 250 ml lapte rece.
Deasupra am facut o glazura din: un cub de ciocolata(menaj), o lingura de lapte si putina rama .Se topeste pe cuptor sau la microunde si se pune peste fursecuri.
Cu acest aluat se poate face si prajitura cu brinza dulce sau mere.

myky

deci io am luat 3 kg, asa ca maine ma duc sa-mi iau iaurt si banza de vaci.
orezul ala e bun, dar dietetic (adica nu ingrasa), in nici un caz.
bafta fetele la gatit!

dave, tu esti masochista?
si asa crapat, cu ce-l mananci, cu vanilie sau inghetata?

Francesca

Deci Myky cred ca ai dreptate ca are cam 300 si ceva de calorii 100 g orez.Cam mult, nu ,daca vrem sa nu ne ingrasam? ??? In rest, ciupercile au f putine calorii,vreo 35 la 100 de grame,stafidele au 306calorii :o :o :o , merele 67,ceapa 40.....etc ...deci se cam aduna.De fapt , daca maninci orezul asta constati clar ca e foarte satios si fara friptura.ca daca mai pui si friptura ....... :o ne facem cam grasute, cred.

daveco

la gust este atat de bun pe cat e de urat.deci foarte....acu trag concluziile de rigoare.
am vrut cu sos de vanilie da' nu a mai meritat nici macar efortul sa-l pudrez cu zahar.

myky

Quote from: daveco on January 09, 2009, 08:02:56 AM
la gust este atat de bun pe cat e de urat.deci foarte....acu trag concluziile de rigoare.
am vrut cu sos de vanilie da' nu a mai meritat nici macar efortul sa-l pudrez cu zahar.

oricum esti tare!
si cel mai rau te invidiez ( asta e valabil si pt. cara), ca nu se cunoaste la Kg. voastre.
eu cum ma apuc de gatit ( ma refer la dulciuri in special), cum pun pe mine :'(

penelopa

Quote from: cara on January 05, 2009, 10:39:41 PM
se topeste unt la MO, se inmoaie o bucata de tifon impaturita in doua in untul topit si se inveleste pasarania care a fost in prealabil imbalsamata si unsa cu mirodenii.  
nu mai am grija stropirii cu sos din 10 in 10 minute iar zburatoarea arata ca dupa o zi de plaja in Caraibe  :D

Cara, după această "şmecherie" ........ zburătoarea ..... se consumă cu tifon cu tot ? ;D

Băi Gabi, nu puteai să dai şi tu reţeta aia cu tortul de mere înainte de Revelion ? ... că mie mi-a  ieşit ... "clătită" cu mere  :D
Probabil, fiindcă am pus compoziţia de blat imediat ce am scos  vasul cu mere din cuptor  ???

ELA

dar o reteta de budinca din branza proaspata de vaci cu mere,are cineva?

daveco

iaca apfelstrudel-ul meu.atat a iesit.l-am pozat doar dintr-o parte da era si mai rau.

cara

da-ti-as palme, daveco!
ma faci sa merg sa mananc la ora asta!  >:(

myky

Quote from: ELA on January 09, 2009, 01:01:53 PM
dar o reteta de budinca din branza proaspata de vaci cu mere,are cineva?

poti sa o faci la fel ca pe cea cu stafide, dar pui mere taiate feliute si caramelizate putin.

myky

dave, io la ora asta nu mananc nici batuta, da acu ce sa-i faci,  a doua oara o sa fie 'beton'

cara

deci sa-mi fie de bine, am mancat un toaster-sandwich cu sunca, mozarella, ardei si salsa, ceea ce-i daruiesc si lu' myky!  :D

myky

deci draga mea, eu am facut azi, 4 tavi mari de cuptor cu pizza: quattro stagioni, ton,  vegetariana, paesana.
binenteles ca am gustat din fiecare cate un coltisor, crezi ca mai e cazul sa mananc si sandwich-ul tau la ora asta.
apropos, nu am sandwich- toaster, tot de frica ingrasatului, si nici friteuza ( asta ar sta tot timpul in priza cu cartofi in ea la prajit), asa ca dacat cu ispita in casa, mai bine nu.

a, si sa-ti fie de bine!

lala

Dupa "dezmatul"de sarbatori mai vreti prajituri?......ca am aici niste cuiburi de viespi(prajitura preferata a elenei ceausescu) si dobos..

cara

Quote from: myky on January 09, 2009, 09:42:57 PM
deci draga mea, eu am facut azi, 4 tavi mari de cuptor cu pizza: quattro stagioni, ton,  vegetariana, paesana.
binenteles ca am gustat din fiecare cate un coltisor, crezi ca mai e cazul sa mananc si sandwich-ul tau la ora asta.
apropos, nu am sandwich- toaster, tot de frica ingrasatului, si nici friteuza ( asta ar sta tot timpul in priza cu cartofi in ea la prajit), asa ca dacat cu ispita in casa, mai bine nu.

a, si sa-ti fie de bine!

deci nu vrei sandwich....dar o felie de tort cu mac vrei? pretty please?!



costieanuconstantin

Quote from: lala on January 09, 2009, 10:02:52 PM
Dupa "dezmatul"de sarbatori mai vreti prajituri?......ca am aici niste cuiburi de viespi(prajitura preferata a elenei ceausescu) si dobos..
sunt umplute cu miere !!?? :)

lala

Nu cu miere,unt,nuca si la urma sirop de lapte.... :P :P :P :P

gabriela jalba

Vernil,Cara = retetele voastre de zburatoare,deja sint doua mincaruri diferite. Ideea e ,ca maioneza ii baga in piele si alte cele decit partea "grasa" a dresului de uns.
Pene,e necesar sa se raceasca crema!!!!Pe crema fierbinte,ai facut o omleta!!!!  Tortul.mie imi place mai mult cu merele rase.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

cine face prajituri cu foi e super de meseriasa,asa ca felicitari,lala.am vrut sa maresc poza sa le vaz mai bine da' n-a mers.mi-ai dat o idee cu cuibul de viespi.

vernil

Quote from: gabriela jalba on January 09, 2009, 11:49:29 PM
Vernil,Cara = retetele voastre de zburatoare,deja sint doua mincaruri diferite. Ideea e ,ca maioneza ii baga in piele si alte cele decit partea "grasa" a dresului de uns.

M-am intrecut pe mine! Imi vine sa ma pup cat de desteapta am fost  :-*. Am uns zburatoarea dupa mintea mea, adica am amestecat 2 oua cu cascaval ras si multe mirodenii. Dupa ce s-a rumenit pe o parte, am uns-o si pe cealalta. Arata si miroase super, abia astept sa mananc  :D

einsteinitza

Ce foame imi faceti, n-aveti mila de succesele mele in materie de slabit.Si cand ma gandesc ce mandra eram ca voi mai slabi putin patinand pe lac.Uf, sunteti de groaza cu bunatatile voastre, mai puneti si poze iar eu sunt o pofticioasa incurabila ::) ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Es, nu pun poze, ca nu am timp. Dar sa stii ca slabeste si mancand carne de pui cu legume. Mie nu-mi place sa gatesc, dar sunt grasuta  :D insa nici ca-mi pasa, ma simt bine si asta este cel mai important.

costieanuconstantin

ES. esti la slanic !!??  ;) parca acolo ai lac , pai daca ai  posibilitatea de multa miscare in aer liber ,sau patinezi cu laptopul in brate  ;)

einsteinitza

Sincer, eu nu ma simt, ma bucur ca am slabit, dar sunt extrem de mancacioasa si de pofticioasa.Mai am si ghinionul sa am mereu frigiderul burdusit, ca baietii mei sunt la varsta cand golesc o tava de prajitura la o masa, iar eu trebuie sa le fac si sa nu ma ating de ele. Mi-am propus sa aleg sporturi care sa fie la indemana, din cauza lipsei de timp.Vara inot cat de mult pot iar acum iarna am descoperit placerea patinatului pe lac, am patine noi, incomparabile cu cele vechi.Dar nu ma pot abtine sa intru aici la topicul cu mancaruri si sa invat de la voi si sa poftesc ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nu sunt inca, la doua plec, vreau sa fac diseara o tura cand ajung si maine toata ziua. Am avut ceva comenzi mai mari la bijuterii si am stat sa le dau sunt pentru un cadou pentru maine.Dar la doua am zzburat, si fac poze cu elefantul pe patine :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro