Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Sper ca stiti cum e heroina din auzite, da?
Ca altfel.... ;D
(de-aia vroiai Myky maci?  :o)
:D

myky

adica, mananci pana crapi, bre.
da dependenta, creaza sevraj.
bai si a iesit dulcee. dar eu am rasturnat prajitura ca la tatrta tatin, si am pus tot siropul peste ea.
si e obligatoriu, dupa mine, cel putin 1,5kg visine, eu am pus doar un kg. dar am completat cu cubulete de nectarine . aluatul facut cu 6 oua.
buna rau!

costieanuconstantin

Quote from: opiadc on June 30, 2009, 11:08:22 PM

       Costi, si cum se usuca:in soare direct sau mai la umbra doar sa fie un spatiu prin care sa circule curenti de aer?

mai la umbra si curenti de aer,acoperite ce ceva tifon impotriva mustelor,alte ganganii ,praf

DanaT

Am prestat si eu tarta 'intoarsa' a Carei. Delicioasa a iesit.

cara

ma bucur ca va place tarta "sucita"  ;D

ramaneti pe faza, colegul meu presteaza tortul de aniversare a pruncului! 

comanda a fost  "un tort maro cu crema alba":D

sper sa iasa macar pe-aproape!  ::)



martipan

Quote from: cara on July 04, 2009, 10:19:53 PM
ma bucur ca va place tarta "sucita"  ;D

ramaneti pe faza, colegul meu presteaza tortul de aniversare a pruncului! 

comanda a fost  "un tort maro cu crema alba":D

sper sa iasa macar pe-aproape!  ::)




:D :D :D :D :D :D Cam pretentios  ;D !
Bine ca nu e ca mine,eu dau detalii amanuntite  ;D !


LA MULTI ANI cu sanatate lui Vadim , sa creasca mare si voios , numai bucurii sa aveti !!!!

cara

multumesc frumos!

(esti off topic!  ;) :D )

martipan

Quote from: cara on July 04, 2009, 10:44:22 PM
multumesc frumos!

(esti off topic!  ;) :D )


Cu mare placere !

p.s. : Daca am considera ca,prin urarea de  La Multi Ani de mai sus , ma gadeam la diversitatea bucatelor si la reteta tortului,sunt ontopic :D  :D :D :D :D ;) ;) !

DanaT

Ei, si dovada tartei intoarse.... Musafirii mei au fost incantati, eu am ramas cu spalatul tavii...
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2059167100101717026KQldAH

cara

foarte frumoasa ti-a iesit tarta, dana!

iaca si tortul prestat de baietii mei.  ::)

(poate luati model de ornare!  :D )


gabriela jalba

Si ce nu-ti place?!! E foarte frrumos!!! Eu ii apreciez;sa mai faca ca le iese.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Cara sper ca le-ai dat o nota "maxima" pentru prestatie! Numai cat s-au chinuit sa "innoade "cicolata de desupra  :D :D :D
Sa aveti  pofta ,ca sigur e si gustos!

cara

clar ca i-am laudat! eu m-am culcat sambata seara la 12 dar ei au ramas sa termine tortul  ;D

realitatea e ca a fost mai mult gustos decat aratos  ;D

Marmoset

Pai, Cara, nu te-ai obisnuit deja? Asteptam reteta...  ::) ;) :)

cara

blat din 10 oua, 10 lg zahar, 10 lg ulei, 10 lg de nuca macinata

se bat albusurile spuma cu zaharul, galbenusurile cu uleiul, se amesteca cele doua compozitii si se incorporeaza nuca macinata, un praf de sare si arome dupa preferinta.

se coace intr-o tava mare iar dupa racire se taie blatul in doua odata pe orizontala si odata pe verticala. rezulta 4 foi care se insiropeaza cu cafea sau dupa preferinta.

crema alba: 1 cutie de mascarpone amestecata cu frisca ( in functie de cat e de tare frisca difera cantitatea. amestecul trebuie sa aiba consistenta cremoasa, usor manevrabila, pt ca la frigider se mai intareste).

crema "neagra" se incalzeste frisca lichida la foc f mic, se pun in ea bucati de ciocolata menaj si se omogenizeaza bine. apoi se mixeaza pana cand compozitia devine spumoasa.  (pentru incepatori, se poate folosi crema Finetti sau Nutella, in care se incorporeaza mascarpone si frisca pana capata consistenta dorita.

se orneaza de preferat mai frumos decat au facut-o baietii mei  :D

lyana

Super tort Cara , o bunatate  ;D !!!
          Vreau sa-mi cumpar si eu o masina de facut paine si va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca este atat de buna si de ajutor si ce marca ar trebui sa caut , multumesc  :)

cara

iti recomand cu caldura masina de paine. eu de doi ani n-am mai cumparat paine decat in cazuri exceptionale.

nu-ti recomand musai modelul meu de masina (Mulinex - http://www.cucina.ro/ProductDetails.aspx?ProductKey=2289 ), dar iti recomand sa fie masina cu cuva orizontala.

dupa ce mananci cateva luni paine facuta acasa, n-o sa mai vrei sa cumperi, ai sa vezi  ;D


martipan

Ioooi,Cara ...al catelea tort e asta pe care il astept de la tine  ;D :D :D :D ? Deci mi-ai facut o pofta ....si mie chiar imi place cum e ornat,cat au stat saracii sa faca ramele de ciocolata  ;D  ;)  :D :D !

Ella

Quote from: cara on July 07, 2009, 08:18:32 PM

dupa ce mananci cateva luni paine facuta acasa, n-o sa mai vrei sa cumperi, ai sa vezi  ;D




recomanda-i si un sport. ;D :D :D :D

ozimandias

Cum fac si eu sa arate papanasii mei asa:
Ai mei, desi foarte gustosi, sunt a zecea parte... ::)

lyana

Multumesc  mult Cara , sunt convinsa ca imi place painea de casa si de aceea am cerut aceste informatii , mersi mult inca odata :-* :-*
 
Quote from: Ella on July 07, 2009, 08:34:46 PM
Quote from: cara on July 07, 2009, 08:18:32 PM

dupa ce mananci cateva luni paine facuta acasa, n-o sa mai vrei sa cumperi, ai sa vezi  ;D




recomanda-i si un sport. ;D :D :D :D
cu siguranta fac sport si acum dar atunci ;D ;D ;D

cara

poate mai e cineva in pana de iedi cu gatitul pe caldura asa ca va recomand dovlecei crocanti cu tzatziki.


dovleceii se taie fasii, se trec printr-o "baie de iaurt amestecat cu putin ulei de masline si pe urma se tavalesc printr-un amestec de pesmet, parmezan (sau telemea uscata rasa fin) si condimentat dupa preferinte. se coc la 180 *C cca 25 min.

se servesc cu sos tzatziki. e foarte buna combinatia si ca garnitura la gratar.

stefana

Dovleceii astia crocanti sunt copti in tava la cuptor? Arata de nu se poate ::)

cara

da, in tava la cuptor, pe hartie de copt.

DanaT

Desi nu sunt eu buna la scris retete, cel putin incerc sa prezint tortul diplomat pe care il fac eu.
Necesar:
3 oua
170 g zahar
200 ml lapte
3 pliculete gelatina (30 g, nu tort jelee, ci chiar gelatina)
o cutie 500g frisca lichida (eu folosesc hulala)
o cutie compot ananas, alte fructe din compot (eu am folosit si compot de caise, de pere, de piersici)
o mana de stafide aurii
200 g piscoturi (ca la tiramisu)
Proces de fabricatie:
Intr-o craticioara se pun 3 oua (intregi, daca doriti sa iasa crema mai fina, folositi doar galbenusurile) batute bine cu 200 ml lapte si 170 g zahar. Craticioara se pune pe foc foarte mic, amestecand continuu, pana devine ca o smantana. Se lasa apoi sa se raceasca.
Se pune gelatina in 200 ml apa (sau si mai bine in zeama de compot). Se lasa 20 min sa se umfle si apoi se incalzeste pe foc mic pana se topeste. Atentie, sa nu fiarba, doar sa se incalzeasca, gelatina data in clocot nu mai leaga...
Separat se bate frisca. Se iau cam 400 de g (restul 100 g raman pentru ornat) si se amesteca cu crema racita din craticioara si cu gelatina. Se amesteca bine si se da un pic la rece.
Intr-o cratita unsa cu unt se pun pe margine, unul langa altul piscoturile. Se scoate de la rece 'diplomatul', se adauga in el fructele din compot si mana de stafide, si se toarna peste piscoturi. Se tine cel putin o noapte la rece sa se intareasca.
Cand se rastoarna, ca sa nu se rupa, se pune cratita in care este foarte putin in apa calda (de aceea e pus untul, ca acum sa se topeasca si sa lase tortul sa iasa frumos). Mai trebuie ornat cu frisca si/sau fructe si... pofta buna!


Si un adaos: Daca vrei sa arate frumos glasat cu portocale poti folosi in loc de piscoturi felii de portocala cu care tapetezi toata cratita (inclusiv fundul)  in care vei turna 'diplomatul'. In acest caz, cand il rastorni il vei avea si gata ornat...